Menu Zavřít

Malé likérky couvají z trhu

10. 3. 2014
Autor: Euro.cz

Potravinářství Celkem 156 firem, které vyrábějí nebo dovážejí alkoholické nápoje, složilo do konce února kauci, jak jim to nařizuje nový zákon o povinném značení lihu platný od loňského prosince. „Existuje asi 450 osob povinných značit líh, z nich je aktivních, což znamená, že pravidelně odebíraly kolky, zhruba 280. Nyní se k povinnosti přihlásily už jen tři pětiny z nich,“ komentuje výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart. Upřesňuje dále, že v objemovém vyjádření se bude jednat o nejméně pětadevadesát procent trhu. Ostatní výrobci láhve zřejmě kolkují u těch, kteří kauce složili, nebo vycouvali z trhu.

Z uvedeného počtu většina, 97 firem, kauci poskytla formou bankovní záruky. Podle informací, které týdeníku Euro poskytlo Generální ředitelství cel, skládalo hotovost devětapadesát subjektů. Kauci se nevyhnou ani distributoři lihovin. Těch bylo do konce února 152, v hotovosti peníze složila třiatřicítka distributorů, většina zvolila také bankovní záruku.

FIN25

Celní správa už ale neupřesnila, v jaké výši se kauce skládaly. Pokud výrobci odeberou v průběhu roku do 25 tisíc kolků, stačí jim zaplatit půl milionu korun. Burkart předpokládá, že naprostá většina výrobců šla na nižší částku. Loni totiž stihli lihoviny označit ještě starými kolky a mohou je prodávat zhruba do léta. Pak v prosinci nakoupili pětadvacet tisíc kolků a dalších pětadvacet tisíc koupí letos. To by jim mohlo pro letošní rok zřejmě vystačit.

Členové unie, jichž je sice jen patnáct, ale reprezentují kolem čtyř pětin trhu, a museli tedy skládat pět milionů korun za každý svůj daňový sklad, volili formu bankovní záruky. Nová pravidla značení lihu mají zabránit prodeji nelegálního alkoholu. Do zákona se dostala ale až poté, co na podzim roku 2012 propukla metanolová aféra, která desítkám lidí vzala život nebo zničila zdraví.

  • Našli jste v článku chybu?