Zlom přišel v roce 2004, kdy z rodné Moravy cestoval do Berlína a na jídlo se zastavil v Pivovarském dvoře Chýně, jednom z nejstarších minipivovarů v Česku. O čtyři roky později Velísek rozjel vlastní výrobu ve sklepě řadového domku.
Zájemců stále přibývalo, a tak bylo třeba najít větší prostory. Prvního Zlínského ševce ve šternberské budově, kde se předtím skladovalo ovoce a zelenina, uvařil v únoru 2012.
V současnosti Velískův podnik vyrábí zhruba tři tisíce hektolitrů ročně.
„Čtvrtina jde do PET lahví, třicet procent se vypije v pivovarském výčepu a zbytek do sudů,“ počítá majitel a sládek v jedné osobě. Na piva s nepřehlédnutelnou etiketou – autorem je kreslíř Ivan Křemeček – narazíte nejen v okolí Zlína. K dostání jsou i v Praze, Plzni či Hradci Králové.
Piva Zlínský švec je ovšem nejlepší ochutnat přímo v pivovarském výčepu. Otevřeno má každý den od odpoledne až do deseti večer. Velísek musel restauraci několikrát zvětšovat, i přesto stále zůstává útulná a nijak velká.
Jako první jsme zkusili světlou jedenáctku se 4,7 procenta alkoholu. Jde prý o jeden z hlavních taháků celé nabídky. A nám nezbývá nic jiného než tahle slova Martina Velíska potvrdit. Jedenáctku zdobí ostrá chmelová vůně a silná hořkost.
Další na řadu přišla světlá třináctka Citra. Ovšem pozor, nejde o ochucený speciál, nýbrž o spodně kvašené pivo, jež Velísek doplňuje silně aromatickým americkým chmelem stejného jména. Odrůda je sice určena pro svrchní kvašení, avšak v kombinaci se Zlínským ševcem funguje bezvadně. Pivu dává citrusovou vůni, po níž piják očekává extrémně hořkou ránu, která se ovšem nekoná a vše je ideálně vyladěné.
Co dodat nakonec? Potlesk!
Pivovar Zlínský švec Malenovice Mlýnská 813, Malenovice Sládek: Martin Velísek