Do čtrnácti dnů by se Contactel měl s Telecomem domluvit
Ani ne tak s cenou, ale především s kvalitou nabízených podmínek služeb ADSL, je nespokojen ředitel společnosti Contactel Michal Čupa. Za nevyhovující považuje počet klientů užívajících v této službě jeden komunikační kanál a zaráží ho také, že smlouvu již podepsali někteří konkurenti z řad alternativních operátorů.
EURO: V jaké fázi je vyjednávání Contactelu s Českým Telecomem o poskytování služeb vysokorychlostního připojení k internetu ADSL? ČUPA: Stále jednáme. Smlouvu, která v tuto chvíli leží na stole, považujeme za nevyhovující. Nedává jakoukoli možnost diferencovat nabídku služeb proti jiným operátorům a každý, kdo ji akceptuje, bude za stejných nebo hodně podobných podmínek nabízet stejnou službu. To není naše představa soutěže o zákazníka.
EURO: Kritizovali jste jeden z důležitých parametrů ADSL - počet uživatelů, kteří budou společně sdílet jeden komunikační kanál, jímž data „potečou“. ČUPA: Služba v současné podobě předpokládá velmi vysoký poměr takzvané agregace 1 ku 50, což je podle zkušeností v západní Evropě i z výsledků průzkumů trhu, který jsme si tady udělali, nevyhovující. Tento poměr nemůže zabezpečovat dostatečně rychlý přístup k internetu pro většinu zákazníků. My chceme nabízet službu pro deset, maximálně dvacet zákazníků na jednom komunikačním kanálu. Vzhledem k poměru 1:50 se nám zdá i cena, za niž bychom to museli našim klientům nabízet, nepřiměřeně vysoká. Je to málo muziky za hodně peněz. Přetížení kanálů se navíc neprojeví hned, protože dokud bude zákazníků ADSL málo, tak data krásně poběží a rychlost bude velká. Problémy nastanou, když klientů přibude a skutečně začnou sdílet ten velmi omezený kanál. ADSL s agregačním poměrem 1:50 je prostě anachronismus.
EURO: Fakt, že smlouvu podepsali někteří konkurenti z řad alternativních operátorů, vaši vyjednávací pozici asi nevylepšil… ČUPA: Nepomohlo to ani nám, ani našim alternativním kolegům, kteří na podmínky přistoupili. Nevyhnutelně tyto problémy začnou cítit také. Navíc my nechceme být jenom jakýmsi přeprodejcem služby Českého Telecomu. Chtěli bychom zařízení zákazníkovi instalovat my, a ne aby to dělal Telecom. Stejně tak chceme sami nakonfigurovat uspořádání jeho služby a rádi bychom jako Contactel garantovali kvalitu ADSL, což momentálně nejde. Jsme připraveni za službu zaplatit Telecomu víc peněz, ale chceme kvalitní službu.
EURO: Kdy je podle vás reálný podpis smlouvy a komerční rozjezd služby? ČUPA: Chtěli bychom službu nabízet od začátku dubna. Na rozdíl od současné nabídky, která je dobrá jen na apríla, to není vtip. Je reálné, že během čtrnácti dnů bychom se mohli s Telecomem domluvit. Jelikož vyjednáváme o velkoobchodní nabídce, považujeme za naprosto nesmyslné, aby ji všichni alternativní operátoři dostali stejnou. Každý je přece úplně jiný. Když našim akcionářům z TDC referuji, jak vypadá současná velkoobchodní nabídka, tak kroutí hlavou a říkají“ „Ne, s tímto nespojujte vaše jméno.“
EURO: Smlouvu o ADSL jako první podepsala GTS, jejíž šéf Milan Rusnák je jedním z vážných kandidátů na ředitelské křeslo v Českém Telecomu. ČUPA: Změna stanoviska GTS byla nenadálá a nečekaná. Řada lidí v branži nemůže vyloučit, že náhlá ochota GTS podepsat smlouvu, o níž předtím prohlašovala, že je hrubě nepřijatelná, může souviset i se zájmy Milana Rusnáka o post šéfa v Telecomu. Vím, že někteří z našich alternativních kolegů, poté co GTS na podmínky přistoupila, kapitulovali a podepsali to také.
EURO: V souvislosti s postem generálního ředitele dominantního operátora byla často zmiňována i vaše osoba. Zejména v době, kdy TDC jednala o odkupu státního podílu v Telecomu. Jaký je aktuální vztah Michal Čupa – Český Telecom? ČUPA: Dělat šéfa Telecomu je samozřejmě zajímavá věc, nicméně abych byl upřímný, tak přesně nerozumím schématu výběru generálního ředitele tak, jak probíhá. Proto je těžké se k tomu nějakým způsobem vyjádřit.
EURO: Byl jste osloven agenturou Egon Zehnder, jež je výběrem nového ředitele Telecomu pověřena? ČUPA: Ne.
EURO: Kdyby k tomu došlo, jak byste se na takovou nabídku tvářil? ČUPA: V telekomunikacích asi nenajdete člověka, který by apriori místo šéfa Telecomu odmítal - je to minimálně příležitost, nad níž člověk musí přemýšlet. Je otázkou, jak široký mandát by šéf Telecomu měl. Nejedná se totiž o nic menšího než o zásadní restrukturalizaci firmy v době, kdy jsou hospodářské výsledky velmi špatné.
EURO: Předpokládá se, že v nejbližších měsících klesne počet alternativních operátorů na českém trhu. Co si o tom myslíte? ČUPA: Je jasné, že v roce 2003 a 2004 nastane výrazná konsolidace na straně alternativních firem. Náš vlastník, ale určitě i majitelé konkurenčních operátorů, budou hledat všechny možnosti jak vytvářet větší firmy. Je velmi pravděpodobně, že počet alternativních operátorů bude na českém trhu klesat, ale budou větší. To je perfektní a zdravý vývoj.