Menu Zavřít

Málo šrotu

5. 3. 2004
Autor: Euro.cz

Ispat Nová huť

MM25_AI

PRAHA (foj) – Českým ocelářským firmám hrozí, že budou muset v nejbližší době omezovat výrobu a propouštět zaměstnance. Důvod je jediný, neustále rostoucí vývoz ocelového šrotu z České republiky. Zvýšená poptávka v zahraničí se odráží i na cenách pro jeho tuzemské odběratele v podobě neustálého zdražování. Šrot je přitom jednou z klíčových surovin pro výrobu železa.
„Pokud porovnáme loňské březnové ceny s těmi současnými, podražil lehký balíkovaný šrot o padesát procent. U těžkého šrotu je to dokonce 60procentní vzestup. V souvislosti s rostoucími náklady musí adekvátně těmto vlivům růst i cena produkce,“ sdělil týdeníku EURO generální ředitel společnosti Ispat Nová huť František Chowaniec.
Oceláři navíc upozorňují, že pokud bude pokračovat vývoz suroviny takovým tempem jako dosud, hrozí na českém trhu její nedostatek. Chowaniec tvrdí, že šrot je kromě uhlí jedinou strategickou hutní surovinou, jejíž zvýšený vývoz poškozuje tuzemské ocelářské společnosti. Navíc přímo likviduje domácí surovinové zdroje. „Pro české ocelářské firmy to v důsledku zvyšování nákladů mimo jiné znamená pokles jejich konkurenceschopnosti na světových trzích, což může vést k omezování výroby s následnými sociálními dopady,“ prohlašuje František Chowaniec.
Desítky obchodních firem vyváží šrot především do zemí jižní Evropy a Asie. Export z České republiky se každoročně zvyšuje zhruba o deset procent a převažuje nad dovozem. Tuzemské ocelářské firmy žádají stát, aby rostoucímu vývozu zamezil. Odvolávají se na zkušenosti ze zahraničí, kde se podobné vývozy podařilo alespoň částečně omezit.
Například Ukrajina zavedla třicetiprocentní exportní clo, Rusko patnáctiprocentní a připravuje jeho zvýšení na dvojnásobek. Jihoamerický stát Venezuela zase přišel s takzvanou řízenou licencí pro vývoz. K obdobným ochranářským opatřením se nyní chystá i Severní Amerika.
Chowaniec se ve svých úvahách, že nedostatek šrotu může citelně zasáhnout ocelářství postižené země, odvolává na Japonsko, kde tamní ocelářské firmy musely kvůli nedostatku šrotu omezit od listopadu 2003 do letošního ledna výrobu o jednu třetinu.
Ispat Nová huť měsíčně spotřebuje kolem sta tisíce tun ocelového šrotu. Ten dále používá při výrobě oceli v poměru jeden díl šrotu na dva díly tekutého surového železa.

  • Našli jste v článku chybu?