Prioritou je pro nás expanze na Ukrajinu, říká šéf Vienna Insurance Group Günter Geyer
EURO: Začnu mýty o parcelaci Rakouska mezi politické strany. Vienna Insurance Group je považována za červenou - sociálně demokratickou - pojišťovnu. Erste Bank, se kterou máte uzavřené globální partnerství, je naopak černou - lidoveckou - bankou. Copak už tradiční dělení byznysu mezi politické strany v Rakousku neplatí? GEYER: Dělení na černou banku a červenou pojišťovnu už je v našem případě opravdu passé. Oba jsme subjekty zaměřené na prospěch svých klientů a akcionářů, které k naplnění svých cílů společně začaly spolupracovat.
EURO: Erste je ale vaším partnerem relativně nově, dříve jím byla Bank Austria Creditanstalt. Proč jste vyměnili spolupracující banku? GEYER: Dceřiná společnost pojišťovny Wiener Städtische, Donau Versicherung, byla již dlouhá léta partnerem rakouských regionálních spořitelen. Tato lokální spolupráce postupně přerostla ve spolupráci skupin Wiener Städtische a Erste Bank, která funguje na trzích, kde jsou obě skupiny přítomné.
EURO: Vienna Insurance Group je zastoupena na sedmnácti evropských trzích. Erste Bank má vlastní banky na menším počtu trhů, a přesto tvrdí, že kvůli omezeným lidským zdrojům musí svou další expanzi zpomalit. Vy nemáte problém najít do všech svých akvizic kvalitní management? GEYER: Pro nás je expanze jednodušší, protože jsme začali o něco dříve než Erste. Naše strategie deklarovala zájem o expanzi do střední a východní Evropy jasně již v roce 1990. Erste i my máme stejnou filozofii, spoléháme na místní managementy. To, jak postupujeme, mohu nejlépe ilustrovat na příkladu Ukrajiny, kde jsme začali s malou firmou, která v podstatě analyzovala trh. A až nyní, když víme, jak trh v této zemi funguje, pouštíme se společně s lidmi z té malé pobočky do větších akvizic.
EURO: Ve srovnání s jinými bankovními i pojišťovacími skupinami působíte méně konsolidovaně. Vaše akvizice si ponechávají svá jména a žádná hlubší spolupráce napříč skupinou se u nich neprojevuje. Jaké máte cíle v přeshraniční integraci Vienna Insurance Group? GEYER: Máme jako skupina jednotnou filozofii, jejíž součástí je i to, že akvizicím necháváme původní jména. Kooperativa se bude vždy jmenovat Kooperativa. Ačkoliv jsme v integraci již velmi daleko, nechceme být centralističtí. Integraci si představujeme tak, že společně sedíme, diskutujeme a hledáme řešení. Naše společnosti v jednotlivých zemích společné vize realizují samy, jak nejlépe dovedou. Nemáme žádný holding, který by zastřešoval naše akvizice. Odpovědnost za všechny kroky je proto vždy na představenstvech jednotlivých firem.
EURO: Pro vaši skupinu není integrace obslužných provozů nebo zavedení společné IT platformy tématem? GEYER: Integrace back office nebo IT je pro nás určitě téma. Vždy ale o tuto integraci usilujeme jen uvnitř každého národního trhu. Například skupina Kooperativa na Slovensku je tvořena třemi subjekty, které mají společný back office i společnou IT platformu. Jako jednotný informační systém ve všech zemích postupně nasazujeme SAP. Napříč státy ale o hlubší spolupráci neuvažujeme - každá země má své předpisy a zákony. V úvahu připadá spolupráce na pojištění velkých rizik, při jednání se zajišťovnami a vzájemná výměna know-how.
EURO: Deklarujete zájem dokoupit pojišťovny na Ukrajině, v Polsku a Maďarsku. Jak jste v jednání o akvizicích daleko? GEYER: Střední a východní Evropa je naším klíčovým trhem. Ve většině těchto zemí jsme již dosáhli svého cíle být mezi největšími pěti pojišťovnami na trhu. Velmi silní jsme v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a samozřejmě v Rakousku. V Polsku ještě potřebujeme posílit, za perspektivní považujeme i Ukrajinu, která se bude postupně přibližovat Evropské unii. I tam bychom se v dalších čtyřech letech rádi dostali mezi pětici největších, momentálně si tam prohlížíme dvě nebo tři firmy, které jsou na prodej. Maďarsko je zatím v našich plánech výjimkou, protože tam momentálně není žádná pojišťovna na prodej. Naštěstí tam sami rosteme velmi rychle. Kdyby se ale naskytla příležitost, rádi bychom tento růst podpořili.
EURO: Dokdy zvládnete investovat peníze, které vám při navyšování kapitálu a vstupu na burzu svěřili akcionáři? GEYER: Není to otázka času, ale výhodných příležitostí. Dosud jsme ze získaných 920 milionů eur vložili do akvizic zhruba 600 milionů eur. Zbylých více než 300 milionů máme zatím výhodně investovaných.
EURO: Říkáte, že chcete ve střední Evropě nadále nakupovat. Například banka KBC ale tvrdí, že středoevropská bankovně-pojišťovací aktiva jsou již dnes natolik předražená, že se vyplatí spíše investovat do organického růstu. Jsou podle vás dosavadní ceny stále ještě ospravedlnitelné? GEYER: Existuje rozdíl mezi bankovními a pojišťovacími aktivy. Zatímco v případě bank má stát v mnoha zemích pořád ještě vliv a své podíly postupně prodává, v pojišťovacím světě je vliv státu menší. Prakticky všechny instituce, které jsou potenciálně ke koupi, mají soukromé vlastníky. Velmi pečlivě je také třeba zvažovat, kde již jsme silní, kde nám akvizice pomůže stát se silnými a kde bychom jen byli jedním z mnoha na trhu přítomných hráčů.
EURO: Při pohledu na mapu s vašimi akvizicemi je patrné, že v zemích staré EU máte většinou jednu či dvě firmy, zatímco na východě máte v jedné zemi i čtyři firmy. Uvažujete o fúzích, abyste na všech trzích pracovali v budoucnu s jedním či dvěma jmény? GEYER: Ve starých zemích EU je trh s pojištěním v podstatě saturován. V nových zemích naproti tomu díky prudkému hospodářskému rozvoji očekáváme v dalších dvou desetiletích růst pojistného trhu. Nic nás nenutí k tomu, aby firmy v jednotlivých rostoucích zemích fúzovaly. Chceme jen, aby výsledné finanční skupiny v každé zemi byly silné.
EURO: Jak daleko jsou vaše jednání s Erste Bank o odkoupení dceřiné pojišťovny rumunské BCR, kterou Erste vlastní? GEYER: Zatím neproběhly žádné rozhovory, ale myslím, že v nejbližších týdnech začnou. Myslím, že obě strany mají zájem o této možnosti diskutovat.
EURO: Vienna Insurance Group očekává, že bude v roce 2009 dvakrát ziskovější než v roce 2005. Obsahují tyto plány růstu ročního zisku z 240 milionů na 470 milionů eur nějaké škrtání a úspory, nebo spoléháte na příliv nových obchodů? GEYER: Základem naší filozofie je, že to, co firmy naší skupiny vydělají v té které zemi, tam také zůstane. To, co například vydělá skupina Kooperativy v ČR, tam také investuje. Podobně tomu je na Slovensku a v dalších zemích, kde působíme. V Rakousku jsme natolik silní, že tamní zisky stačí na dividendy a na expanzi na nové trhy. Z této základní myšlenky vychází také naše prognóza. Naše odhady proto počítají vedle výnosu z činnosti také s nákupem státních dluhopisů a akcií v zemích, kde dosahujeme zisků. Stručně řečeno, zisky skupiny budou v budoucnu tvořeny naším růstem, růstem naší ziskovosti a výnosy z investovaného zisku. V plánu nepočítáme s výnosy z možných akvizic.
EURO: V České republice se podnikatelský profil pojišťovny Kooperativa liší od profilu všech ostatních pojišťoven působících na zdejším trhu. Vaší doménou je, na rozdíl od konkurence, neživotní pojištění. Je to strategie, kterou máte i na jiných trzích? GEYER: Když jsem byl mladý, nedařilo se Rakousku tak dobře jako nyní. Sám jsem poznal, že když jsou lidé chudší, nejdříve přemýšlejí, jak pokrýt základní rizika - pojistit si domácnost nebo auto. Teprve s růstem bohatství přicházely v Rakousku ke slovu životní pojistky, odpovědnostní pojistky nebo akcie. Z této zkušenosti vychází i naše zaměření na neživotní pojištění. Na český trh jsme vstoupili již v roce 1990, kdy lidé mnoho volných peněz neměli. České republice se naštěstí daří velmi dobře a lidé bohatnou. Teprve nyní začínají přemýšlet o soukromém zajištění na stáří nebo o soukromých zdravotních pojistkách. Právě takové produkty jim začne v daleko větší míře v nadcházejícím roce nabízet i Kooperativa.
EURO: Jak dlouhá bude cesta Kooperativy v Česku nebo na Slovensku k tomu, aby byla bilance příjmů ze životního a neživotního pojištění vyrovnaná, podobně jako je tomu v Rakousku? GEYER: Průměrný občan ČR vydá ročně za pojištění 478 amerických dolarů. Ve staré EU dosahoval v roce 2005 tento statistický ukazatel 2800 dolarů. Průměr celé střední a východní Evropy je 170 dolarů. To znamená, že lidé v Česku jsou zhruba šestkrát méně pojištění než lidé ve staré EU, ale třikrát více než v okolních státech. Při srovnání příjmů v ČR a ve staré EU jsou příjmy zde zhruba třetinové. Porovnáváním všech těchto čísel mi vychází, že vyrovnání ČR s EU 15 bude trvat osm až deset let. U ostatních zemí střední a východní Evropy bude tento proces trvat patnáct až dvacet let.
EURO: Jak jste spokojeni s výsledky a fungováním Kooperativy v ČR po akvizici České podnikatelské pojišťovny? Vidíte zde ještě prostor pro akvizice? GEYER: Kooperativa je pro mne jedním z největších pracovních úspěchů. Podle posledního hodnocení je to třetí nejlepší firma v ČR celkově, nejen v oblasti pojištění. Další prostor pro akvizice nevidím. V některých oblastech, především v neživotním pojištění, máme již více než třicetiprocentní tržní podíl, což je i ve srovnání se starými zeměmi EU velmi vysoké číslo.
EURO: Není pro vás do budoucna zajímavé vstoupit například na trh s penzijními fondy? Nebo bude tento byznys třeba i po budoucí penzijní reformě tématem partnerské Erste Bank a vy zůstanete v roli distributora jejích produktů? GEYER: Jsem přesvědčen, že životní pojistky jsou dobrým způsobem spoření na stáří. I v Rakousku byly populární produkty, které v daleko větší míře spoléhaly na akcie. Vždy při korekcích trhů ale vyniknou výhody konzervativního způsobu investování pojišťoven. Kdyby však vznikal zcela nový tržní segment, jako při penzijní reformě na Slovensku, určitě bychom takovou příležitost analyzovali a vstup do něj zvažovali.
EURO: V ČR se již dlouhá léta objevují více či méně zaručené zprávy o prodeji České pojišťovny. Předpokládáte, že váš hlavní tuzemský konkurent zůstane dlouhodobě nezávislý, nebo se, podobně jako je tomu na Slovensku, stane v budoucnu součástí nějaké velké světové pojišťovací společnosti? GEYER: Těžko mohu komentovat záměry akcionářů hlavního konkurenta. Vím jen to, že zatímco Kooperativa začala s nulovým tržním podílem a nyní má okolo třiceti procent, Česká pojišťovna začala se stoprocentním tržním podílem a nyní má výrazně méně.
EURO: Uvažujete o duální kótaci svých akcií na pražské burze? GEYER: Aktuálně ne, do budoucna ale tuto možnost nevylučuji. Myslím, že během dvou či tří let se mohou stát tyto úvahy aktuální. Jsme teď pro investory zajímavý podnik, který ale nebude mít v nejbližších letech potřebu navyšovat kapitál.
EURO: Je ve střednědobém horizontu aktuální fúze ČPP a Kooperativy, nebo jste definitivně přesvědčeni o tom, že oba subjekty budou působit vedle sebe? GEYER: V Rakousku i na Slovensku, tedy v zemích, které mají méně obyvatel než Česká republika, vlastníme tři firmy. V Rakousku navíc máme s tímto fungováním dlouhodobou zkušenost. Z toho důvodu jsme definitivně rozhodnuti zachovat i Kooperativu a Českou podnikatelskou pojišťovnu na trhu vedle sebe.
EURO: Jak se bude podle vašich představ měnit pojišťovnictví v dalších pěti letech? GEYER: Určitě bude docházet ke koncentraci trhu na jedné straně a růstu šíře potřeb a nároků klientů na straně druhé. Sjednocovat se bude i legislativa v různých státech, dále vzroste mobilita obyvatelstva mezi zeměmi. V zemích, ve kterých působíme, bude po dalších patnáct až dvacet let docházet ke konvergenci ke starým zemím EU. Státy střední a východní Evropy čekají příjemná léta prosperity.
EURO: Martin Diviš byl loni jmenován prvním náměstkem v Kooperativě a na podzim 2006 se stal i členem rozšířeného představenstva Vienna Insurance Group. Vykládám si tyto kroky správně, když předpokládám, že Diviš se stal přirozeným následníkem Vladimíra Mráze v čele firmy? GEYER: Vaši úvahu nemohu komentovat. Mohu říci jen to, že Martin Diviš má k tomu velké předpoklady a šance.
EURO: Se šéfem Kooperativy Vladimírem Mrázem jste zhruba stejně staří. Vám letos bude 64, jemu 67 let. Bavíte se společně o odchodu do penze? GEYER: Samozřejmě je to tématem našich hovorů. Mohu vám ale říci, že náš odchod zatím není aktuální. Přáním dozorčích rad obou firem je, abychom je aktivně řídili. Osobně chci Vienna Insurance Group ještě pár let budovat a strukturovat. Ani jeden z nás si ale nemyslí, že jsme nenahraditelní. Oba si umíme představit situaci, že budeme jen hrát golf, případně pít kafe.
EURO: Až vize, které nyní prosazujete, naplníte, chtěl byste být nadále v byznysu přítomen například z pozice šéfa dozorčí rady, nebo zvažujete opravdu úplný odchod a již zmíněné hraní golfu a pití kávy? GEYER: Myslím, že můj nástupce by měl mít plnou odpovědnost za budoucí vývoj. Když bude chtít radu, určitě mu ji rád poskytnu. Po odchodu z funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva Wiener Städtische a předsedy dozorčí rady Kooperativy ale o žádné pozici ve skupině neuvažuji.
box: Günter Geyer (64) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni. Celou profesionální kariéru spojil s pojišťovnou Wiener Städtische, která nyní pro mezinárodní expanzi používá jméno Vienna Insurance Group. Nastoupil do ní v roce 1974 jako asistent v sekretariátu generálního ředitele. V roce 1984 se stal šéfem sekretariátu. V roce 1988 byl jmenován členem představenstva, od roku 1991 byl zástupcem generálního ředitele. Od léta 2001 je předsedou představenstva a generálním ředitelem. Z pozice předsedy dozorčí rady zodpovídá za aktivity skupiny v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Je ženatý a má dvě děti.