Menu Zavřít

Mame ostre zobaky

3. 6. 2004
Autor: Euro.cz

Vylučte ho, tlačí předáci ODS. Havířovští vyčkávají.

Vzdejte se Petra Kellovského, nic se vám nestane. V opačném případě budete rozprášeni. Tak hrozili generálové ODS svým pěšákům v Havířově před jejich úterním rozhodováním, zda vyloučí ze strany podnikatele stíhaného pro miliardový podvod, po němž se slehla zem. Havířovští si však postavili hlavu: Kellovskému členství ve straně ponechali s tím, že musejí ctít presumpci neviny. Lze očekávat, že hned po eurovolbách vypukne mezi severomoravskými občanskými demokraty zemětřesení a že z oblastního sdružení ODS v Havířově nezůstane kámen na kameni.

Zrušíme je.

Na Kellovského vydal soud zatykač kvůli přípravě rozsáhlých machinací s padělanými šeky neexistující americké banky Security Pacifik National Bank, Los Angeles, Kalifornia v hodnotě celkem 850 milionů korun. Vyšetřovatelé tvrdí, že majitel společnosti Quonex Real, vlastnící pozemky pod pražskou Sazka Arenou, a sponzor elitního fotbalového sdružení Amfora měl rozjednané obchody s padělanými šeky ve Švýcarsku a v Česku. Kellovský však měl oplétačky se zákonem už dříve: Loni dostal podmínku za řízení auta v opilosti a nedávno ho ostravský soud poslal na šest let do vězení za daňové úniky. Proti rozsudku se však podnikatel odvolal. Policie údajně v současnosti rovněž vyšetřuje Kellovského obchody s pohledávkami společnosti Penta, která měla zájem o státní podíl v OKD. „Pokud ho nevyloučí, zrušíme celé místní sdružení,“ řekl minulé úterý o havířovských občanských demokratech pro týdeník EURO předseda ODS Mirek Topolánek. Také šéf severomoravské regionální organizace ODS a starosta Opavy Zbyněk Stanjura varoval, že vyloučení Kellovského považuje jen za minimální krok k nápravě havířovských poměrů. „Pokud to nebudou schopni řešit sami, tak do toho vstoupí region nebo výkonná rada, která by havířovským vzala licenci. Stejný názor zastává i místopředseda ODS Petr Nečas.

Nemá šanci zůstat.

Ještě před úterní schůzí rady místního sdružení ODS v Havířově věřila jeho zastupující předsedkyně Ema Večeřová, že vedení doporučí Kellovského vyloučit a svolá kvůli tomu mimořádný místní sněm. Stanovy předepisují, že ten má jako jediný právo rušit členství. „Nemá šanci tam zůstat,“ řekla týdeníku EURO a dodala, že by byl nesmysl rušit celou základní organizaci, když se provinil jeden člověk. Jenže večer bylo všechno jinak. „Dlouho jsme se o tom bavili a došli jsme k názoru, že případ pana Kellovského je ve vyšetřování policie a že do uzavření případu se nebudeme k ničemu vyjadřovat,“ popsala jednání Večeřová. „Nikdo z policie se u nás ve skupině ani nikoho na nic neptal, nemáme žádné kontakty, které by vinu potvrdily, o všem jsme četli jen v novinách,“ hájí Večeřová vyčkávací postup. „Uvažovali jsme o tom, že panu Kellovskému pošleme dopis, v němž ho požádáme, aby vystoupil, ale nikdo neví, kde se zrovna nachází. I s jeho adresou je to těžké, má jich víc. Musíme se teď trochu zorientovat a zjistit, v jaké fázi to je. A svolat sněm je také obtížné, to by nebylo ze dne na den,“ dodává.
S hlavou v písku havířovská ODS přežije možná do eurovoleb, ne však déle. Kauza Kellovský je totiž pro vyšší instance strany jen vítanou záminkou k zásahu do podivných místních poměrů.

Chce to výměnu legitimací.

„Optimální by bylo přičlenit havířovskou oblastní organizaci ke karvinské a přeregistrovat tak členstvo,“ řekl týdeníku EURO Stanjura. Atypická situace, kdy v rámci jednoho okresu Karviná fungují dvě oblastní základny, je však jen oficiálním důvodem reorganizace. Neoficiálně jde o to, že vedení havířovské ODS údajně ovládl Kellovský. Jeho stranická „kariéra“ je pestrá: Večeřová říká, že do místního sdružení ODS Havířov-město se Kellovský přihlásil už v první polovině devadesátých let, většina členů ho však odmítla. S několika dalšími lidmi pak založil místní sdružení Havířov-Podlesí. Členství po několika letech ukončil, ale loni si podal přihlášku znovu do organizace Havířov-město, do které byl tentokrát přijat. „Tendence byla brát každého, kdo nebyl v trestním řízení, taková instrukce šla shora od pana Topolánka. A pan Kellovský tehdy neměl na kontě nic,“ líčí předsedkyně partajní buňky.

bitcoin školení listopad 24

Měl svoje lidi.

Večeřová přiznává, že Kellovský, ač nebyl funkcionář, měl v ODS svoje lidi. „Někteří tam byli naprosto účelově, volby byly na obzoru, tak se množství členů objevilo jen tak krátkodobě, a zase zmizelo,“ uvedla. Někteří zastupitelé havířovské radnice jsou přesvědčeni, že Kellovský ovlivňoval i komunální volby v roce 2002, kdy prý platil sto padesát korun za hlas ve prospěch ODS. Přesto městu vládne koalice ČSSD/KSČM Na druhou stranu významný poslanec ODS z Frýdku-Místku Martin Říman soudí, že vliv Kellovského v ODS tak velký nebyl. „Působím v rámci severomoravského regionu patnáct let a s tímto pánem jsem se nikdy nesetkal,“ řekl Říman týdeníku EURO. „Samozřejmě vím, že jméno Kellovský existuje, ale jeho aktivity bych vám vyjmenovat nedokázal,“ doplnil. Říman říká, že funkcionáře ODS v severomoravském kraji, například hejtmana Evžena Tošenovského, Kellovský nenavštěvoval, proto prý jeho stíhání nemůže v ODS způsobit žádný skandál. „Že je člen strany deset dní před volbami mezinárodně stíhán, to je hodně blbé, ale přeci jenom to není tak brizantní, jako kdyby šlo o nějakého funkcionáře,“ soudí Říman.

Vyrovnávání účtů.

Večeřová si myslí, že za tlakem na vyloučení bosse Kellovského je vyřizování účtů mezi dvěma tábory ODS na Ostravsku. „Před volbami se také vždycky rozvíří všelijaké případy, které se zveličí, proto jsme byli při rozhodování opatrní. Nechceme dělat nějaký velký rozruch,“ uvedla. Potichu je zatím i pražská centrála.
Když soud vydal zatykač na Petra Kellovského, byl právě na zájezdu fotbalového klubu celebrit Amfora v Americe. Existují svědectví, že se vrátil letecky zpět do České republiky, kde po zatím nezjištěném varování zmizel neznámo kam. Deník Právo minulou středu informoval, že Interpol ještě minulý týden nevěděl, že ostravský okresní soud vydal na Kellovského mezinárodní zatykač. Stíhaný podnikatel tak vzhledem k nulové kontrole pohybu českých občanů přes naše hranice mohl získat velký časový náskok.

  • Našli jste v článku chybu?