Menu Zavřít

Manažeři Čepra si mají odpykat čtyři roky za nevýhodné obchody

21. 3. 2018
Autor: čtk

Soud dnes uložil bývalým vrcholným manažerům Čepra Tomáši Kadlecovi a Alexandru Houškovi čtyři roky vězení za nevýhodné obchody. Mají také společně uhradit způsobenou škodu 260 milionů korun. Verdikt, podle něhož dvojice porušila své povinnosti při správě cizího majetku, není pravomocný. Muži vinu od počátku odmítají, a proto lze očekávat, že se odvolají. Ponechali si lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce.

„Nečekal jsem, že to takhle dopadne,“ řekl novinářům stručně Houška při odchodu ze soudní síně. Kadlec se z dnešního jednání omluvil. „Je dobré, že po osmi letech byl konečně vynesen odsuzující rozsudek,“ zhodnotil rozhodnutí žalobce Tomáš Minx.

Obžaloba tvrdí, že bývalý generální ředitel Kadlec s obchodním ředitelem Houškou vyváděli v roce 2005 z Čepra peníze ve prospěch firmy Czech Energospace. Levně jí prý prodávali pohonné hmoty a draze je kupovali zpátky, přičemž se vzdávali marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Nad tím se dnes pozastavila i předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Ivana Tichá. „Czech Energospace vznikla krátce předtím, byl to její první obchod s pohonnými hmotami. Měla nízký kapitál a byla zcela bez zkušeností,“ konstatovala.

Podle soudkyně si Kadlec s Houškou při následných obchodech s Czech Energospace nepočínali jako řádní hospodáři. „Dobrý hospodář má být ke své společnosti loajální a má mu ležet na srdci zejména maximalizace zisku dané společnosti. Bylo zcela nelogické prodat tak velké množství pohonných látek subjektu, který byl na trhu zcela nový a který zcela evidentně nesplnil svůj první závazek, který s Čeprem uzavřel,“ podotkla.


Čtěte: Soudkyně Králová zůstává ve funkci. Kárný senát jí pouze snížil plat

 Soudkyně Helena Králová


Houška i Kadlec, který dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, obžalobu popírají. Prostřednictvím transakcí prý plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv.

V hlavním líčení také zmiňovali, že státní distributor paliv byl tehdy ve složité situaci, protože čelil „kriminálnímu ataku“ Radovana Krejčíře, který se podle vyšetřovatelů snažil podnik vytunelovat. Soudkyně ale dnes uvedla, že tento atak z listopadu 2004 a hrozící audity naopak teprve Kadlece s Houškou přiměly k „horlivé aktivitě“, aby z Czech Energospace dostali zpět zálohu ve výši milionu dolarů, kterou firmě na počátku obchodování vyplatili.

„S ohledem na mnohost trestných činů, sofistikovanost provedení trestné činnosti, výši škody i strategický význam společnosti Čepro pro fungování České republiky nepřipadá v úvahu jiný než nepodmíněný trest, ačkoliv oba obžalovaní jsou doposud netrestaní,“ řekla Tichá. Mužům hrozilo dva až osm let vězení. Podle soudkyně by vzhledem k přitěžujícím okolnostem připadalo v úvahu potrestání při horní hranici sazby, avšak trest bylo zapotřebí zkrátit s ohledem na dlouhou délku řízení, kterou nezpůsobili obžalovaní.

Dvojici v minulosti opakovaně osvobodila soudkyně Helena Králová, které ale nakonec nadřízený senát případ odebral za nerespektování jeho pokynů. Králová také kvůli promlčení zastavila stíhání Kadlece s Houškou za obdobné činy z let 2003 a 2004.

bitcoin školení listopad 24

Státní zástupce Tomáš Minx požadoval pro oba muže šestileté vězení a nejméně pětiletý zákaz působení ve vedení firem. K motivu jejich údajné trestné činnosti uvedl, že zřejmě existovalo určité finanční propojení, které se však nepodařilo zmapovat. Kadlec čelí ještě dalšímu trestnímu řízení v souvislosti s penězi, které v dané době přišly na jeho švýcarský účet.

Přečtěte si také:

Centrála proti zločinu začala v prvním roce řešit 361 kauz, ve třetině padlo obvinění

Tři úředníci z ministerstva průmyslu prý připravili stát o miliardy. Policie je chce obžalovat

Odvolací soud znovu zprostil viny bývalého primátora Thomu

Žalobce navrhl pro Ratha devět let za mřížemi a propadnutí majetku


  • Našli jste v článku chybu?