Menu Zavřít

Manažerský barometr

27. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Tošenovský a plži, Třináct procent nesmyslů?

Tošenovský a plži

Co si myslíte o kandidatuře Evžena Tošenovského na post předsedy ODS?

Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský je pro respondenty Manažerského barometru důvěryhodným potenciálním nástupcem Václava Klause v čele Občanské demokratické strany (ODS). Jeho kandidatura na předsedu ODS některé ředitele překvapila, ale podle mnohých nebude na mimořádném kongresu strany jediným protikandidátem dosavadního šéfa ODS. Většina ředitelů zdůrazňuje, že nezáleží na jméně, ale na síle osobnosti nového předsedy strany. „Ačkoliv je možné, že Václav Klaus bude plnit čestnou roli váženého a uznávaného lídra a člena strany, je třeba se dívat kolem a hledat nového frontmana. Evžen Tošenovský, pokud vím, není zapleten do žádných afér. Nevidím tedy důvod, proč by neměl kandidovat,“ říká jeden z manažerů. Jiný ředitel je konkrétnější: „Zdá se mi být dobrým kandidátem. Pro ODS je nebezpečné být identifikována pouze s jedním člověkem. Spousta lidí proti straně nic nemá, ale nevolí ji, protože nemají rádi Klause.“
Z některých názorů byla cítit a

Třináct procent nesmyslů?

Zvažované zavedení třetí sazby DPH je podle vašeho názoru:

  • Z ekonomického hlediska nesmysl 50,5
  • Kompromisní řešení 40,2
  • Bude přínosem 2,1
  • Nevím 7,2

Vznik dvanácti nebo třináctiprocentní daně z přidané hodnoty, jak o tom uvažuje ministerstvo financí, je podle poloviny respondentů Manažerského barometru ekonomický nesmysl. Čtyřicet procent účastníků ankety by zavedení nové sazby DPH kromě jiného na telekomunikace, právní či účetní služby bralo jako přijatelný kompromis jak z politického, tak ekonomického hlediska. „Zatímco zdravý lidský rozum by měl směřovat k jednoduchému daňovému systému s minimem sazeb, my míříme opačným směrem. K tomu, že každá skupina výrobků nebo služeb, případně každý výrobek a každá služba, bude mít svou vlastní sazbu,“ říká jeden z respondentů. Jeho kolega tvrdí: „Mám pocit, že před volbami nám 'ani nevím kolika-koalice' slibovala zjednodušení mnoha dnes ještě byrokratických postupů. Nyní si rozdrobila podíl na vládní moci a na předvolební sliby zapomněla. Jinak by o takovém neekonomickém nesmyslu nemohla ani seriózně debatovat. U lidovců mne to nikterak nepřekvapuje, ti totiž nemají ve svých řadách žádného seriózního ekonoma, ale v případě Unie svobody je to možné chápat jako připravovanou sebevraždu před komunálními volbami.“
Řada manažerů poukazovala především na neekonomičnost zvažovaného řešení: „Zvýší se náklady na výběr, samotné částky přitom nevzrostou, podnikatelům přibude více starostí a státní aparát ještě více nabyde. Takže opravdu nechápu, jak by toto rozhodnutí mohlo být ekonomicky výhodné a komu by prospělo.“ Jiný ředitel tvrdí: „Úředníci by měli přemýšlet hlavou. Třetí sazba zkomplikuje veškeré účtování ať již na straně podnikatelských subjektů, tak na straně úřadů. Bude docházet k úmyslným i neúmyslným přesunům z jedné sazby do druhé.“
Někteří se již tradičně vyjádřili v metaforách: „Obávám se, že současná vláda je spolkem desperados ovládajících chudou mexickou vesnici před příjezdem sedmi statečných.“

bitcoin_skoleni

Pramen – Týdeník EURO, odpovídalo 98 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?