Vzdálené pahorky izraelské
Domníváte se, že by se měl stát Izrael členem Evropské unie?
Rozhodně ano 12
Spíše ano 13,9
Spíše ne 38
Rozhodně ne 25,9
Nevím 10,2
V současné situaci by Izrael do Evropské unie přijat být neměl. Myslí si to téměř dvě třetiny respondentů ankety týdeníku EURO. Pro je zhruba čtvrtina. Důvodem takového rozložení hlasů je především vyhrocená politická situace v zemi.
„Izrael je v současné době natolik politicky nestabilní, že tento faktor omezuje všechny podobné možnosti. Unie má určitá ekonomická kritéria, ale ta v případě Izraele nelze považovat za určující, protože politické riziko v této zemi převažuje,“ říká jedna ředitelka a další manažer se přidává. „Členství v Evropské unii je záležitostí nejen hospodářskou, ale i politickou. Dnes je hospodářství Izraele příliš specifické a jeho zahraniční vztahy nejsou vyřešeny. V této situaci by ani Izrael neměl o členství zájem, neboť by ho příliš vázalo v jeho vojenských akcích nutných k zajištění existence státu.“
Mnoho dotázaných si myslí, že Izraeli by mohla být na překážku i jeho geografická vzdálenost. „Myslím, že dnes je smyslem unie vytvářet jednotný trh na kontinentu. Vidíme problémy s názory na Evropskou unii v „mimokontinentálních“ nebo vzdálenějších částech (Velká Británie, Skandinávie). Asi by si neměla brát příliš soust najednou,“ formuluje jejich názor jeden z ředitelů.
Přesto někteří uznávají, že Izrael do Evropy a do Evropské unie patří. „Domnívám se, že Izrael svým politickým systémem, ekonomicky a celkovou kulturou odpovídá kritériím unie, ale jeho členství by ostatním přineslo příliš problémů, například povinnost zasahovat v krizových situacích, a to by mohlo vyvolat řetězovou reakci arabských států. Izrael je bohužel - ke své smůle - nárazníkovým státem,“ uvedla jedna manažerka. Jiný ředitel jde se svou podporou vstupu ještě dále. Domnívá se totiž, že by Izrael mohl být pro unii oživením: „Vládě Izraele nelze upřít rozhodnost, flexibilitu a důslednost, to jest všechny kladné vlastnosti, které se bohužel Evropské unii již delší dobu nedostávají. Unie v posledních letech vytrvale přešlapuje na místě, chybí jí výraznější tah na bránu. Není pochyb, že potřebuje svěží proud, aby vyčistil tento Augiášův chlév a znovu z něj udělal konkurenceschopné uskupení.“
Společně se hlasy pro a proti vyjadřovaly v tom smyslu, že by se Evropa i Spojené státy měly zastat Izraele, pokud by byl ohrožován arabskými státy. „Evropská unie spolu s USA by měly poskytnout Izraeli mezinárodní garance a případně i spojeneckou smlouvu,“ odpověděl za všechny jeden z nich.
PRAMEN: Týdeník EURO – odpovídalo 118 manažerů.