Léky na babičku
Za stejně populistické a nesystémové řešení jako plošné přídavky pro děti považují účastníci ankety týdeníku EURO návrh na rozdávání léků zdarma lidem starším sedmdesáti let. Podle názoru manažerů jde o typicky předvolební gesto, které by v případě přijetí neúměrně zatěžovalo státní kasu. „Jde o stejný problém jako dětské přídavky. Dokud nebude provedena seriózní analýza nákladů tohoto návrhu a možnosti jeho zneužívání, jde jen o populistický výkřik do tmy,“ říká jeden z ředitelů. Jiný myšlenku dále rozvíjí: „Bez reformy systému sociálního zabezpečení již nelze zvyšovat mandatorní výdaje státu. Veškerá tato vyhlášení a plány jsou pouze populistickými předvolebními taháky.“
Někteří respondenti berou problematiku rozdávání léků s nadhledem: „Věřím, že to nikdo, tedy ani samotná ČSSD, nemyslí vážně. Jinak bych musel založit vysoce perspektivní stranu, která nabídne dětem do dvou let Sunar a dudlíky zdarma.“ Další manažer říká: „Dalo by se očekávat, že spotřeba léků této skupiny nehorázně stoupne.“ Jiný dodává: „Jednak by to vedlo k fyzickému přeužívání léků a také by se začaly psát léky pro celou rodinu na babičku. Český národ je v tomto velice vynalézavý.“
„Státní rozpočet to unese, ale jen dočasně a za cenu zbytečného zadlužení. Než dospějeme do stavu Argentiny nebo Ruska, je státní kasa schopna snést téměř vše. Bohužel pro nás,“ zní jeden z hlasů. „Rozpočet vydrží hodně, zvlášť když se bude přerozdělovat jako za socialismu. Nakonec, tento nápad je ryze socialistický,“ tvrdí jiný manažer. Další názor potom shrnuje: „V současné situaci, kdy zdravotnictví celkově trpí nedostatkem finančních prostředků, jsem přesvědčen, že si takovou zátěž státní rozpočet nemůže dovolit. Ekonom to může s klidem prohlásit již dnes, politik však až po volbách…“
Otázka: Myslíte si, že může státní rozpočet unést dotování léků všem lidem nad 70 let, jak navrhuje ČSSD?
Ano 25,2
Ne 61,3
Nevím 13,5
Pramen – Týdeník EURO, odpovědi 111 manažerů