Menu Zavřít

Manažerský barometr

18. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Přímo je lepší než přes poslance; Žádný ráj, ale nutnost

Přímo je lepší než přes poslance

Jste pro přímou volbu prezidenta?

  • Ano 86,3
  • Ne 11,3
  • Nevím 2,4

Přímá volba prezidenta, o které se v Česku poslední dobou značně diskutuje, je pro respondenty Manažerského barometru schůdná a většina z nich ji vítá. Některým ředitelům se však nelíbí, že ODS se k této variantě volby hlavy státu přiklonila až předminulý týden poté, co ohlásil kandidaturu Václav Klaus, někteří to nazývají „přinejmenším úsměvným“. „Přímá volba může alespoň částečně omezit politické obchody, které jsou pravděpodobné při parlamentní volbě. Nejde pak jen o prezidenta, ale i o bankovní radu ČNB, Ústavní soud, Nejvyšší soud a jiné,“ říká jeden z manažerů. Další jeho kolega tvrdí: „Jsem rozhodně pro přímou volbu. Alespoň bude mít většina lidí pocit, že ten člověk, který stojí v čele státu, a tedy reprezentuje každého občana, byl tímto občanem vybrán a zvolen. Každý si tak tudíž ponese trochu své zodpovědnosti za svého prezidenta. Pak už třeba nebudeme slyšet věty typu: Toho jsem nevolil, tak co mi je po tom.“ Jiný manažer si myslí: „Jsem pro, měl jsem ten názor po celou dobu a neměním jej, i když poslední kroky ODS jsou trochu více pragmatické, než je pro mne únosné.“
Právě změnu názoru ODS k volbě prezidenta manažeři nejvíce komentovali: „Jsem rozhodně pro přímou volbu, ale rozhodně ne v podobě ODS, která v touze zbavit se Klause zcela zapomíná, že se vydává za konzervativní stranu a je ochotná kvůli tomu zcela účelově a nekonzistentně měnit ústavu. Navíc s tím přichází po silné dělostřelecké palbě, kdy přímou volbu napadala ze všech stran, zejména jako prolomení principu zastupitelské demokracie. Zcela tím ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti.“ Jiný respondent uvažuje: „Myslím, že ODS zapomněla na jednu věc: pokud se změní ústava, může kandidovat i Václav Havel. Podle současného znění může kandidovat pouze dvakrát a přesně dvakrát byl zvolen Parlamentem. Teď by se ale ucházel o přízeň všeho lidu. Myslím, že by pořád měl proti Klausovi a Zemanovi dost šancí.“ Jeden z mála odpůrců přímého výběru hlavy státu tvrdí: „Za různé volby už vyhazujeme dost peněz. Vzhledem k omezeným pravomocem prezidenta to navíc opravdu nemá cenu a jde pouze o účelové řešení, jak umístit zasloužilé a vysloužilé.“ Další dodává: „Byl jsem pro, ale teď trochu váhám. Kdyby to byl nástroj ke zvolení Klause…“

Žádný ráj, ale nutnost

Jak budete příští rok hlasovat v referendu o připojení České republiky k Evropské unii?

bitcoin_skoleni

  • Pro vstup 85,5
  • Proti vstupu 5,6
  • Zatím nejsem rozhodnutý/á 5,6
  • Nepůjdu hlasovat 3,3

Pokud bude vypsáno referendum, zda má Česko vstoupit do Evropské unie, budou respondenti Manažerského barometru v naprosté většině hlasovat pro. Podle jejich názoru tam Českou republiku nečeká blahobyt či přepych, ale vstup do unie je politická a částečně i ekonomická nutnost. „Bylo by lépe tam nebýt, protože se dá předpokládat, že reakce u nás bude stejná nebo možná horší než jinde – silné rozčarování, nevraživost a nespokojenost se vším. Jiná věc je ale, že nejsme natolik silní, abychom si mohli dovolit stát stranou,“ soudí jedna z manažerek. Její kolega dodává: „Sice nejsem příznivcem stávající byrokratické podoby unie, ale mám-li si vybrat mezi špatnou a nepříliš dobrou alternativou, pak být součástí byrokratické EU je o několik řádů lepší než stát mimo.“ Další ředitel si myslí: „Každý rozumně uvažující člověk ví, že není jiné cesty, přestože to není za každou cenu vchod do ráje. Je to politická nutnost.“ Jiný šéf věří ve vyjednávací schopnosti českých úředníků: „Doufám, že dohodnou co nejlepší podmínky, neboť o co se skutečně při vyjednávání hraje, jsou peníze a nikoliv ideály.“ Někteří se obávají, že občané v lidovém hlasování přístup do unie odmítnou: „Děsím se, že bychom to zavrhli a naše politická reprezentace by nadále nebyla pod tlakem přijímání civilizovaných standardů. Není vyloučeno, že bychom se po několika letech místo součástí Evropy stali součástí Balkánu.“ Podobně mluví i další ředitel: „Historicky jsme součástí Evropy, dokonce jsme v jejím geografickém středu. Proto zde buď budeme muset brát ohled na bruselské byrokraty, nebo na východní mafiány. Výběr je přes všechny bolavé plochy více než jasný.“ Jiný manažer prohlašuje: „Zatím nejsem rozhodnutý, ale upřímně říkám, že současná EU pro mě dosahuje maximální akceptovatelné hranice regulace, nepřátelství k trhu a antiamerikanismu. Pokud se něco z toho do referenda zvýší, budu hlasovat proti, při zachování současného stavu pro.“

Pramen: Týdeník EURO - odpovídalo 124 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?