Menu Zavřít

Manažerský barometr

18. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Vladimír Železný senátorem? / Útočit na Saddáma?

Nehorázné

Myslíte, že by měl Vladimír Železný po případném zvolení senátorem opustit post ředitele TV Nova?

  • Rozhodně ano 53,7
  • Spíše ano 16,8
  • Spíše ne 17,9
  • Rozhodně ne 9,5
  • Nevím 2,1

Případné zvolení Vladimíra Železného senátorem by mělo podle respondentů Manažerského barometru znamenat jeho opuštění ředitelské pozice v televizi Nova. Ředitelé tvrdí, že již v průběhu „předvolební“ kampaně může Železný použít obrazovku nejsledovanější české stanice k propagaci své osoby na Znojemsku, kde se o senátorský post uchází. „Pokud bude tento člověk zvolen senátorem, je to taková prohra slušnosti, korektnosti a zdravého rozumu, že bude lepší si každý týden při sledování jeho tatínkovských hovorů k infantilnímu národu připomínat, čeho jsme se dopustili,“ soudí jeden ředitel. Další manažerka si nebrala servítky: „Je výsměchem slušnosti, že se Železný senátorské křeslo uchází. Ono je to vůbec dost těžké, slušní lidé nemají v politice místo, protože by museli být „sakra“ silní, aby mezi „draky“ obstáli. Takže pokud se tam dostane, bude mezi svými…“ Respondenti za největší „lákadlo“ senátorství považují v případě Železného imunitu, které se poslancům a senátorům v Česku dostává: „Imunita je podle mne to rozhodující, co Železného k tomuto kroku vede. Zda k tomu bude ředitelem, nebo ne, je už celkem jedno.“ Jiný ředitel s nadsázkou tvrdí: „Senátorství je flákárna, proto tam také nejvíce lidí kandiduje, takže na byznys bude mít času pořád dost.“ Naopak další manažer je radikální: „Je nehorázné, aby se Vladimír Železný poté, co Česko vystavil riziku sankcí z mezinárodní arbitráže, o senátorské křeslo vůbec ucházel. Věřím, že občané znojemského volebního obvodu prokáží dostatečnou míru selského rozumu a volit jej nebudou. A post ředitele Novy měl Železný opustit již před několika lety, kdy vyšly najevo jeho podvody.“
Někteří věří, že nebude třeba podobnou situaci řešit: „Něco tady smrdí. Celá věc zavání neuvěřitelným konfliktem zájmů a doufám, že tato situace je pouze hypotetická!“ Další respondent říká: „Pokud bude panu Železnému zkorumpovanou Radou pro rozhlasové a televizní vysílání dovoleno, aby využil Novu na podporu své volební kampaně, bude na čase popřemýšlet, zda nepožádat o státní občanství v některé banánové republice.“

Saddámův otazník

Kdyby jste v současnosti byl/a prezidentem/-tkou Spojených států, zaútočil/a byste na Irák?

bitcoin_skoleni

  • Rozhodně ano 9,5
  • Spíše ano 19,0
  • Spíše ne 41,0
  • Rozhodně ne 14,7
  • Nevím 15,8

Spíše opatrnější postup při řešení iráckého problému by volili respondenti Manažerského barometru, kdyby se ocitli na místě amerického prezidenta Bushe. Řada jich tvrdí, že vojenský útok by spíše než urovnání situace přinesl další násilí. Často také ředitelé zmiňovali fakt, že bojovný postoj hlavy USA nemá podporu v Evropě, bez které nelze tento problém definitivně vyřešit. „Já osobně bych nezaútočil, protože nic pozitivního to stejně nepřinese. Spíše by měli Američané zapřemýšlet, jak využít islámu ke změně podmínek a situace,“ říká jeden z manažerů. Jiný tvrdí: „Útok bez širší mezinárodní podpory nemůže přinést žádaný výsledek změny vlády v Iráku.“ Někteří se naopak vyslovili jednoznačně pro útok: „Saddám Hussajn je nebezpečný šílenec inspirovaný militantním výkladem islámu. Svou nezodpovědnost a nezájem o osud planety již prokázal zapálením ropných vrtů po válce v Zálivu. Bylo tenkrát chybou nedokončit jeho odstranění, proto je nutno to nyní napravit. Dříve než na nás pošle atomovou zbraň.“ Další respondent si myslí: „Nechci, aby to znělo militantně, ale pokud by někdo tvrdě zaútočil na Německo v roce 1937, tak si svět možná mohl ušetřit jeden velký problém. Kdyby někdo zaútočil v roce 1999 na Afghánistán, tak nemuselo dojít k 11. září. Záměrně říkám možná, protože nelze s jistotou tvrdit, že každý problém lze vyřešit preventivním úderem. Lze ale na základě praktických zkušeností prohlásit, že politika mírového řešení nikdy nikam nevedla, protože k problémům stejně došlo a byly větší, než kdyby byly řešeny včas.“
Řada manažerů se k otázce nedokázala vyjádřit. Důvody byly různé: „Americký prezident má jistě k dispozici více informací než já, proto může mnohem kvalifikovaněji posoudit, jaké nebezpečí dnešní irácký režim pro okolní svět představuje.“ Debatu uzavřel „neútočný“ názor jiného ředitele: „Postrádám aroganci Američanů ve vztahu ke spojencům a ostatnímu světu, tudíž bych nechal zbraně v klidu.“

Pramen – Týdeník EURO, odpovídalo 95 manažerů.

  • Našli jste v článku chybu?