Menu Zavřít

Manažerský barometr

30. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Tropické šílenství v Ostravě, Bez Čechů fotbal netáhne

Tropické šílenství v Ostravě

Prodej ostravských oceláren Nová huť společnosti LNM Holding, o němž minulý týden rozhodla česká vláda, by mohl ohrozit sousední Třinecké železárny. Respondenti Manažerského barometru soudí, že je to první správný krok k restrukturalizaci a konsolidaci českého ocelářského průmyslu, který je zapotřebí, zároveň ale dodávají, že prodej nizozemské firmě není jediným možným řešením. Navíc ho někteří považují za zbrklý. „Neměli bychom se snažit za každou cenu zachraňovat kolabující společnost a ohrozit fungující soukromý subjekt, a to za situace, kdy se zřejmě nejedná o jedinou solidní možnost, jak danou situaci vyřešit,“ říká jeden z manažerů. Další mu oponuje: „Nevím, zda je výběr LNM správný, ale je nezbytně nutné hutě prodat. Ke konsolidaci ocelářství musí dojít tak jako tak, a protože administrativně byrokratická cesta, zdá se, nefunguje, o konsolidaci se musí postarat trh. Pokud stát stáhne ze všech subjektů ochrannou ruku, tak se naopak může ukázat, že Třinecké železárny ohrozí LNM.“
Ředitelé často zmiňovali fakt, že vláda chtěla Novou huť prodat ještě do blížících se voleb. „Provést prodej rychle a neuváženě ještě do voleb, bez důkladného porovnání různých konkurenčních nabídek, silně připomíná tropické šílenství,“ tvrdí jeden respondent a dodává, „nic se samozřejmě nestane přes noc, avšak žádnou charitu od LNM ani jiného strategického partnera neočekávejme. Nevýhodných smluv pro severomoravský region již bylo uzavřeno dost, a jak se zdá, další je zřejmě na spadnutí.“
Mezi manažery má ale i „nizozemská“ varianta své příznivce. „Jakou jinou alternativu v tomto případě máme? Další Grégrův plán, nebo další černou díru?“ ptá se manažer a vysvětluje: „Radikální restrukturalizace je již dávno na pořadu dne, vážně je potřeba ji udělat – Novou huť zeštíhlit, strategicky někam zaměřit a začít produkovat reálný zisk, nebo reálný útlum. LNM je jediná alespoň trochu kredibilní firma, která se k tomu úkolu hlásí.“

Je podle vás dobré prodat Novou Huť společnosti LNM, i když to může ohrozit Třinecké železárny? Rozhodně ano 12,5
Spíše ano 20,2
Spíše ne 23,1
Rozhodně ne 26
Nevím 18,2

Bez Čechů fotbal netáhne

Po dlouhé době se respondenti ankety týdeníku EURO vzácně shodli na jedné odpovědi, tentokrát se jednalo o kopanou. Manažeři nepředpokládají, že právě začínající mistrovství světa v Jižní Koreji a Japonsku nějak výrazně naruší jejich pracovní vytížení, a to i přes výrazný časový posun. Žádný z účastníků projektu neuvažuje, že by si na sledování šampionátu vzal dovolenou. Nejčastějším vysvětlením nezájmu o televizní přenosy je neúčast české reprezentace, v opačném případě by řada ředitelů o změně pracovní doby nebo vytížení uvažovala. „I když se naprostá většina zápasů odehraje dopoledne středoevropského času a kopaná mne zajímá, není možné, aby to omezilo mou pracovní výkonnost,“ zní takřka totožný názor.
Jeden z manažerů z oblasti bankovnictví například říká: „Za kvalitu své práce ručíme svým klientům, proto žádná sebezajímavější událost, ať je to světový šampionát ve fotbale, volba Miss nebo něco jiného, se nemůže a nesmí na kvalitě projevit.“ Někteří ředitelé našli řešení, jak zvládnout televizi i pracovní povinnosti: „Když budu chtít sledovat některý z přímých přenosů, tak si prostě nařídím budík, večer předtím budu muset jít hodně brzy spát, a ráno zápas v klidu shlédnu.“ Jiní se na přísun televizního fotbalu během pracovní doby už připravili: „Vše ovlivní termíny vysílání. Touha vidět to nejlepší ze světa fotbalu je jistě a právem neodolatelná. Takže klíče od zasedacích místností s televizemi půjdou pod zvláštní režim, celý červen je budeme pečlivě opatrovat.“

FIN25

Jak mistrovství světa ve fotbale ovlivní vaši práci? Vezmu si dovolenou 0
Přizpůsobím tomu pracovní dobu 6,7
Omezím pracovní výkonnost 2
Nijak se to mé pracovní doby nedotkne 91,3
Nevím 0

Pramen: Týdeník EURO - odpovídalo 114 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?