Menu Zavřít

Manažerský barometr

2. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Stop aroganci! Chlív dříve i nyní

Stop aroganci!

Nechceme kočkopsa, který bude dále zakrývat politickou korupci, tvrdí necelých šedesát procent manažerů. Třetina se však přimlouvá: Vždyť je to nejstabilnější uskupení v zemi. Takovým poměrem se rozdělili respondenti Manažerského barometru v názoru na otázku, zda by po volbách uvítali koalici ODS s ČSSD.
Negativní odpovědi se točily kolem dvou nebezpečí, která s sebou podobné spojení nese: korupce v české politice a znechucení voličů. „Jestliže již před volbami představitelé takzvaných opačných pólů politického spektra hovoří o možné povolební koalici, signalizuje to, že zřejmě existují závažné důvody, pro něž je zamezení přístupu k moci ostatním důležitější než standardní politická profilace,“ podotýká jeden z ředitelů. Ostatní se k němu připojují, přičemž se zaměřují zejména na míru korupce mezi politiky dvou zmiňovaných stran: „Jsme v situaci, že si obě dvě strany raději rozdělí moc mezi sebou, než aby došlo ke změnám, které se stejně blíží. Obě strany jsou defenzivní, protože se bojí problémů, které za poslední dekádu nasekaly a které by nová vlna politiků nutně musela odhalit. Hlasování pro ODS a ČSSD je hlasování pro pokračování korupce, netransparentnosti a arogance.“
Manažeři rovněž připomněli nedávné zkušenosti například z Francie. „Z takového způsobu vládnutí v širokých koalicích se rodí extrémismus, protože ať volím vlevo nebo vpravo, stejně volím špatně, a proto zkusím něco jiného, třeba Le Pena nebo Sládka,“ upozornil jeden z nich.
K souhlasnému stanovisku s pokračováním dvojbloku ODS-ČSSD vedly respondenty pragmatické důvody. Stejně to tak už dlouho je, a navíc to zaručuje stabilitu.„Potřebujeme konečně většinovou vládu. Opoziční smlouva sice takovou „koalici“ neoficiálně znamenala, nicméně fakt, že ODS nenesla vládní odpovědnost, jí umožňoval uzavírat politické obchody,“ prohlašuje jeden respondent. Jiní na české politické scéně nevidí rovnocennou alternativu. „Myslím, že prokázali, že se dokážou na důležitých věcech domluvit, a vytvořili čtyři roky klidného vnitropolitického prostředí. Bůh nás ochraňuj před koalicí flanďáků a unie svobodných zrádců! To snad už i komunisté jsou lepší. Alespoň je jasné, o co jim jde (kromě slastného pocitu moci, který sdílí všichni včetně hlavního dramatika),“ vyjádřil se poněkud ostřeji další manažer.

Václav Klaus minulý týden otevřeně připustil možnou koalici ODS s ČSSD. Jste pro takové spojení?

Ano 33,3
Ne 58,3
Nevím 8,4

Chlív dříve i nyní

Vzácně vyrovnaně skončilo hlasování o tom, zda Československá obchodní banka zvládla převzetí Investiční a Poštovní banky. O pouhý jeden hlas „zvítězili“ ředitelé zastávající záporné stanovisko. „Po dvou letech není vůbec jasné, kolik jako daňoví poplatníci zaplatíme, a navíc považuji za nepřijatelné, že nikdo není schopen řádně vystoupit a oznámit, proč a za co budeme platit. Naše společnost má u ČSOB (dříve u IPB) firemní účet. Služby se podstatně zhoršily a vzhledem k opakovaným problémům otevíráme firemní účet u jiné banky. Celou kauzu považuji za nehoráznost,“ shrnul jejich hlavní výtky jeden z respondentů.
Ani další se nedomnívají, že by největší česká banka svou roli zvládla. „ČSOB se sama stala podstatně méně průhlednou, než byla před akvizicí. Jistě nezanedbatelné je i to, že s akvizicí je spojena celá řada dohadů, pomluv a možná i procesů, které jsou na hraně, ne-li za hranou zákona! V kuloárech je často slyšet, že ČSOB zakryla touto akvizicí řadu jiných problémů, které ve své činnosti měla,“ uvedla jedna účastnice ankety.
Účastníci barometru se rovněž pozastavili nad otázkou personální politiky ČSOB, především vzhledem k zaměstnancům bývalé IPB. „Při přebírání IPB management prokázal totální neschopnost strategického řízení tohoto procesu - manažeři ČSOB zpackali doslova, co se dalo… Ve finále pak ČSOB zcela a jen vlastní vinou ztratila ta největší a nejcennější aktiva každé banky, skupinu bývalých schopných zaměstnanců IPB, kteří tvořili až 80 procent zisku IPB, což je zřejmě příčinou přetrvávajících potíží s převzatou sítí. Synergické efekty fúze se tudíž vůbec ani nemohly dostavit,“ vytýká bance jeden respondent. Vnitřní vztahy v bance kritizuje i další z ředitelů: „Tolik školáckých chyb v interní komunikaci se jen těžko hledá. Kvůli pýše pár manažerů ČSOB si banka nadělala mezi schopnými pracovníky IPB nepřátele na život a na smrt.“
Zastánci ČSOB poukazovali na obtížnost převzetí a na to, v jakém byla IPB stavu těsně před ním. „Manažersky se jednalo o nesmírně náročný úkol, řešený v době velkého politického tlaku na zrušení tohoto kroku (ODS), v podmínkách nespolupráce manažerských struktur z IPB, zakrývání podstatných informací ze strany bývalého vedení IPB i ze strany akcionáře. Hrozila spousta soudních sporů jak s tuzemskými, tak zahraničními subjekty. Jistě je možno po každém projektu říci, že se daly jednotlivosti udělat lépe. Posoudíme-li však manažerskou úroveň českých bankéřů obecně a finanční situace bank před privatizací byla všeobecně známá, hodnotím roli manažerů ČSOB vysoce,“ zazněl názor. „Vzhledem ke značné neprůhlednosti to muselo být ještě horší, než o čem mluví média,“ dodává jedna ředitelka, přičemž další z manažerů měl stejný názor, jen jej vyjádřil tvrdšími slovy: „Zvládnout ten chlív, který za sebou IPB zanechala, muselo být velmi obtížné.“

Myslíte si, že ČSOB dobře zvládla spojení s IPB?

bitcoin školení listopad 24

Rozhodně ano 5,6
Spíše ano 41,7
Spíše ne 29,6
Rozhodně ne 18,5
Nevím 4,6

PRAMEN: Týdeník EURO – odpovídalo 108 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?