Názory předních domácích manažerů
Pohyb správným směrem
Vcelku pozitivně hodnotí respondenti Manažerského barometru krok České národní banky, která nedávno snížila klíčovou reposazbu o půl procentního bodu. Podle názoru manažerů by tento čin mohl pomoci české ekonomice, kde se očekává zpomalení tempa růstu. „Pokud ale nedojde k oživení ekonomik na našich hlavních exportních trzích, samotné snížení sazeb věc nevyřeší,“ podotýká jeden ředitel. Podobnou myšlenku vyjádřili i další respondenti. „Může to pomoci, ale nepřímo. Snížení sazeb povede k inflačnímu očekávání, což oslabí korunu a posílí exportní schopnost českých firem,“ tvrdí jiný. Další názor se také zamýšlí nad exportem: „Pomůže to kursu koruny z hlediska exportérů. Růst ale v tuto chvíli závisí na podstatnějších faktorech, podle mne speciálně na vývoji konjunktury v Německu.“
„Nejsem si jist, zda snížení pomůže zbrzdit pokles tempa růstu, ale určitě to vytvořilo podmínky příznivější pro zpomalení hospodářského poklesu či zachování současného tempa ekonomického růstu,“ vysvětluje manažer. „Nejen tento faktor nám může pomoci. Jedná se o opatření s relativně dlouhodobým dopadem, takže je to do značné míry o predikci možného vývoje ve druhé polovině příštího roku,“ říká jiný ředitel.
Negativních názorů se také objevilo poměrně dost. „Možnosti měnové politiky jsou velmi omezené. Trochu mě mrzí, že ČNB jasně nevysvětlila, proč tak velké snížení, proč právě teď a co si od toho slibuje. Podle mne to umožní bankám snižovat úroky z vkladů, a bude tím demotivovat spoření,“ soudí jeden z manažerů. „Úrokové sazby mají v současnosti malý vliv na růst ekonomiky a změny sazeb rozhodování podniků prakticky neusměrní. Ekonomika je ovlivňována zejména ekonomickou situací v EU a ve světě a také kursem koruny, který rovněž nevykazuje citlivost vůči úrokovým sazbám,“ uzavírá další manažer.
Otázka: Myslíte si, že snížení sazeb pomůže české ekonomice zbrzdit očekávaný pokles tempa růstu?
Ano 58,1
Ne 36,2
Nevím 5,7
Záleží na vládě
Vytvoření samostatného a nezávislého palestinského státu by podle respondentů Manažerského barometru pomohlo alespoň částečně vyřešit situaci na Blízkém východě. „Má-li být vůbec zachována naděje na mír v oblasti, je vznik samostatné Palestiny nutný. Pak ovšem velmi záleží na tom, jak se tento stát bude profilovat a kdo tam bude vládnout,“ zní jedna z mnoha odpovědí. Nad budoucí vládou uvažuje i další: „Tato země bude muset mít důvěryhodné vedení, aby radikálně znemožnila teroristickou činnost všech militantních skupin, které mezi Palestinci působí. To však znamená změnit propagandu i učebnice ve smyslu mírového řešení. Bude to těžké.“
„Je to možné řešení. Dokud oheň a voda nebudou schopny existovat společně, Palestina a Izrael se vzájemně nebudou snášet. Obě strany porušují základní lidská práva a obecné normy soužití. Obě strany jsou vinny a nelze říkat, že jedna je dobrá a druhá zlá,“ snaží se o objektivní pohled jiný ředitel. Další prohlásil: „Současný cíl palestinské agresivity, jímž je obyvatelstvo žijící v Izraeli, by se vznikem samostatného státu výrazně zamlžil. Palestinci by museli vzít odpovědnost za své životy a svůj blahobyt do vlastních rukou a snad už by neměli přímého adresáta při řešení vlastních problémů.“
Objevily se však i názory nesouhlasné a k palestinské samosprávě velmi kritické: „V tuto chvíli by to přineslo ještě větší chaos na Blízkém východě. Je jasné, že Jásir Arafat a jeho palestinská samospráva nemají situaci vůbec pod kontrolou, poněkolikáté za sebou fatálně selhala. Tudíž se nemohou postavit do čela samostatného státu, protože by jej nebyli schopni řídit a kontrolovat. Je potřeba, aby si nejdříve zametli před vlastním prahem. V budoucnu přeji všem Palestincům samostatnou demokratickou zemi, která jim zajistí prosperitu a bezpečnost. Tu především také všem ostatním státům.“
Otázka: Jste pro vznik nezávislého palestinského státu?
Ano 64,8
Ne 18,1
Nevím 17,1
Pramen – Týdeník EURO, odpovědi 106 manažerů