Menu Zavřít

Manilský Baťa

28. 1. 2019
Autor: Euro.cz

Otec moderního filipínského maloobchodu začínal v malém obuvnictví Na sklonku života byl svědkem a spolutvůrcem hospodářského vzestupu této východoasijské ostrovní říše. Filipíny dnes patří mezi nejrychleji rostoucí asijské země, v žebříčku konkurenceschopnosti se země podle dat Světového ekonomického fóra posunula ze 75. místa v roce 2011 na 57. místo v roce 2017. A on ktomu významně přispěl. Nejbohatší Filipínec Henry Sy (15. října 1924 - 19. ledna 2019) zemřel v Manile v 94 letech. V jeho poslední účetní závěrce stojí 19 miliard dolarů čistého jmění.

Ačkoli patří mezi nejslavnější Filipínce všech dob, narodil se v čínském Fu-ťienu. Základní školu zvládl vystudovat o rok dříve než jeho vrstevníci, potom se ale jeho rodina přestěhovala na Filipíny. Henrymu bylo v té době dvanáct let. Už Syův otec v Manile podnikal. Malý Henry mu pomáhal s prodejem rýže a ryb. Ale druhá světová válka celé město zničila, obětí byl i malý byznys rodiny Syových. Zatímco rodiče se později na čínskou pevninu vrátili, Henry zůstal na Filipínách, v někdejší španělské a americké kolonii, která až v roce 1946 získala nezávislost na Spojených státech.

A udělal dobře, že zvolil pro život zrovna Manilu. V komunistické Číně by se dolarovým miliardářem nikdy nestal. Navíc Filipíny čekal prudký rozvoj. Henry Sy vystudoval v Manile Univerzitu Dálného východu a v roce 1958 si otevřel svůj první manilský obchůdek ShoeMart. Po vzoru Tomáše Bati začal podnikat v tom, co bylo v tehdejším třetím světě nejvíc potřeba - s botami.

O čtrnáct let později už si otevřel vlastní obchodní dům a později postavil i jeden z prvních filipínských hypermarketů. To už se jeho malý obchůdek proměnil v SM Investments Corporation, jeden z největších maloobchodních řetězců vjihovýchodní Asii. Podnikat dokázal i v ne úplně příznivých podmínkách autokratického režimu Ferdinanda Marcose, který Filipínám vládl v letech 1966 až 1986. Marcos dokonce v roce 1972 vyhlásil kvůli údajnému nebezpečí komunistického puče stanné právo.

Dnes Syova korporace vlastní 62 obchodních domů, 56 supermarketů a více než 200 menších obchodů. V Číně provozuje šest hypermarketů. V roce 2006 otevřel v Manile svoji vlajkovou loď a velkou turistickou atrakci: SM Mall of Asia, obří obchodní centrum s více než 800 obchody a umělým kluzištěm. Jeho byznys se nakonec rozšířil od prodeje bot až k realitám, nebo dokonce k vlastním bankám BDO Unibank (Banco de Oro) a Chinabank. V Syově korporaci dnes pracuje jeho žena i potomci. Právě ti ji po jeho smrti povedou.

Sy vždy velebil tvrdou práci. „Musíte mít sen, je jedno, jestli je malý, nebo velký.

Potom plánujte, zaměřte se na to důležité, abyste dosáhli svých cílů, a hlavně tvrdě pracujte. Tvrdou práci vám nic nenahradí“ řekl. •

Syova korporace dnes vlastní 62 obchodních domů, 56 supermarketů a více než 200 menších samostatných obchodů. V Číně provozuje šest hypermarketů.

MM25_AI

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?