Německo schválilo změnu občanského zákoníku, díky které mohou uzavírat manželství i lidé stejného pohlaví. Ve spolkovém sněmu hlasovalo 393 z 623 poslanců pro legalizaci manželství homosexuálů. Jak je na tom Česko? Zlegalizuje se manželství homosexuálů, nebo na to občané České republiky ještě nejsou zralí?
Německo a Malta se staly dalšími státy, které zlegalizovaly manželství homosexuálů. Německá kancléřka Angela Merkelová hlasovala proti, protože je pro ni manželství věcí, která se týká muže a ženy. Dále dodala, že již nyní mají v Německu homosexuální páry stejná práva jako páry heterosexuální. Například homosexuální páry v Německu si mohou adoptovat dítě. Na Maltě hlasoval proti 1 poslanec z 67. Jak je na tom Česká republika? Měli by mít homosexuálové právo na manželství?
Česká republika a homosexualita
Podle studie Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK v Praze se homosexualita v Česku nepohybuje na „zažitých 4 %“, ale je mnohem více rozšířená. Ze studie plyne, že nelze pevně stanovit hranici mezi homosexuály a heterosexuály, ale musíme počítat s bisexuální orientací. Dále práce ukázala, že mezi muži je 6,7 % tzv. neheterosexuálů (homosexuálů a bisexuálů). U žen je toto procento ještě vyšší a to 11,5 % neheterosexuálek (lesbiček a bisexuálek). Dotazník k této studii, si můžete vyplnit také vy.
Práva homosexuálů v Česku
Do roku 1962 byl pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví trestný. Od roku 2006 vstupuje v platnost tzv. registrované partnerství, které část manželských práv zpřístupňuje i partnerům stejného pohlaví. Nicméně některá práva stále zůstávají výsadní pro manželství muže a ženy. Např. v registrovaném partnerství může dítě osvojit pouze jedinec, nikoliv pár. Pěstounská péče u homosexuálního páru možná je. V současné době se v parlamentu projednává novela zákona, který umožňuje osvojit dítě, které je biologickým potomkem partnera v homosexuálním vztahu. Poprvé byla adopce povolena homosexuálnímu páru na jaře 2017, ale předcházelo jej dlouhé právní martýrium.
Předsudky? Jsou, stále!
Je to proti přírodě!
U většiny zvířat byl homosexuální styk prokázán. Byl popsán u bezobratlých, paryb, ryb, plazů, ptáků i savců. U našich nejbližších příbuzných (gorily, šimpanzi, šimpanzi bonobo) byl homosexuální styk rovněž pozorován. Homosexuální pohlavní styk u goril byl pozorován nejdříve u samců v mládeneckých skupinách, a následně i u samic. U šimpanzů bonobo je pohlavní styk spíše forma sociálního chování a funguje jako pozdrav, usmiřování a řada dalších forem chování. Preference partnerů stejného pohlaví byla popsána u řady druhů ptáků a dalších živočišných druhů. V mnoha lidských kulturách byl homosexuální vztah normální a nebyl nijak trestán. V dnešní době je trestán smrtí v řadě křesťanských (Barbados) a hlavně muslimských zemích (Gambie, SAE, Sudán a další). V Rusku byl přijat zákon, který omezuje práva gayů a leseb. Zákon vznikl „za účelem ochrany dětí a mládeže před informacemi potírajícími tradiční rodinné hodnoty“. Bohužel se otevřela stavidla homofobii a z ní plynoucí rostoucí počet sebevražd mladých homosexuálů. V Čečensku dokonce vznikají tábory pro homosexuály. Ti jsou zde biti, týráni a znásilňování.