V polovině prosince se investoři dozvědí, kolik dluhopisů ministerstvo financí v příštím roce vydá na pokrytí schodku rozpočtu a dluhu splatného v roce 2014. Letošek byl v tomto ohledu výjimečný, když ministerstvo místo části původně plánované emise na trhu čerpalo svou finanční rezervu. Tím pádem letos státní dluh prakticky jen stagnoval.
V roce 2014 by se však ministerstvo mělo na trhy naplno vrátit, když bude muset pokrýt schodek rozpočtu v očekávané výši 112 miliard a téměř 150 miliard splatných dluhopisů (a drobné položky). Podle našich odhadů ministerstvo tyto výpůjční potřeby profinancuje především masivní emisí korunových dluhopisů spolu s prodejem (pravděpodobně eurových) cenných papírů na zahraničních trzích. Přestože ministerstvo nejspíše nabídne mnohem více dluhopisů než letos, nepředpokládáme, že by mělo s prodejem nějaké výraznější problémy. I v letošním roce rekordně nízkých výnosů zůstala poptávka po českých dluhopisech slušná, dále by jí mohlo pomoci i zvýšení likvidity z titulu intervencí ČNB.
Problém však v následujících letech bude představovat právě stále se zvyšující úroveň zadlužení a také růst výnosů z dluhopisů (tažené především globálními faktory jako omezování kvantitativního uvolňování či ekonomické oživení). Důsledkem bude pokračující zdražování dluhové služby, která bude ze státních výdajů ukrajovat stále zřetelnější část. V roce 2016 by měl veřejný dluh přesáhnout psychologickou hranici 50 procent hrubého domácího produktu.
Autor je ekonomem Komerční banky