Menu Zavřít

Kuchař Marek Pavala: Nejraději mám obyčejná jídla

25. 6. 2018
Autor: archiv Euro

Marek Pavala odstartoval svou kariéru účastí v první sérii soutěže Masterchef. Diváky upoutal nejen svým kuchařským uměním, ale také výrazným tetováním. Ačkoli se tehdy umístil „až“ na třetím místě, podařilo se mu v oboru gastronomie uspět. Jako šéfkuchař zastřešoval italskou školu vaření Laboratorio působil i v dalších vyhlášených pražských restauracích, kde spolupracoval s hvězdami oboru – Riccardem Lucquem, Janem Punčochářem či Zdeňkem Pohlreichem.

Gastronomie je jeho vášeň, organizuje kurzy vaření, věnuje se cateringu a působí také jako soukromý kuchař. Jeho kuchyni ocenili například Arnold Schwarzenegger nebo Donald Sutherland. Všechny jeho recepty mají společného jmenovatele – kvalitní suroviny, se kterými dokáže vykouzlit doslova zázraky.

* Jak se stane, že se profesionální fotograf stane kuchařem?

Úplně jednoduše. Nemohl jsem si dovolit drahá exkluzivní jídla ve špičkových restauracích, tak jsem se rozhodl, že se naučím připravit si je sám. Díval jsem na zahraniční pořady, kupoval kuchařky a zkoušel jsem to napodobovat. Rodina fungovala spíše jako pokusní králíci, kteří hodnotili moje výtvory.

* Jste velmi aktivní na Instagramu a Facebooku. Počítám, že se vám role profesionálního fotografa v tomto prostředí mohla hodit…

Mít nějaké estetické základy a cítění je pro sociální média samozřejmě praktické, neřekl bych, že člověk musí být fotograf.

* Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Nejraději mám obyčejná jídla. Asi všechny překvapím, když prozradím, že nejvíc si pochutnám na dobrém kuřecím řízku s vařeným bramborem, nebo na karbanátku s kaší. Humři a ústřice se docela rychle přejedí, i když takový kaviár z lososa můžu jíst lžičkou jako jogurt.

* Kdo vás po profesní stránce nejvíce ovlivnil?

Určitě to je argentinský šéfkuchař Francis Mallmann, který vlastní několik restaurací. Většinou ale cestuje z místa na místo a vaří zásadně venku a na ohni. Celkově má k jídlu úplně odlišný přístup než ostatní. Je to estetická symfonie.

* Kde čerpáte inspiraci při vymýšlení nových receptů?

Někdy stačí zahlédnout zajímavý recept a díky tomu vás hned napadne několik dalších, které s tím mají hodně společného. Inspirací jsou i skvělé suroviny nebo prostředí, ve kterém se nacházíte.

* Působíte jako ideální muž. Máte také nějaké neřesti?

Neřestí mám mnoho a do ideálního muže mám určitě daleko. Když se bavím, neumím včas skončit a přijít domů v rozumnou hodinu. I když se říká, že v nejlepším je třeba přestat. Druhou mou neřestí je nikotin. Naštěstí jsem objevil lepší volbu – , kde se tabák jen nahřívá. Mohu si tak vychutnat chuť tabáku bez dalších škodlivin, které vznikají při procesu hoření.

* Prozradíte nám recept na zdravý lehký letní oběd?

Lehký oběd by měl v každém případě obsahovat kvalitní a hlavně čerstvé suroviny. Mou volbou je tedy dobrý steak a k němu skvěle dochucený salát. Při přípravě steaku dbejte na to, aby mělo maso pokojovou teplotu. Nejprve ho opečte na rozpálené pánvi, aby se „zatáhlo“ a mělo krásnou barvu, poté ho pomalu dopečte v troubě na požadovaný stupeň. Osobně dávám přednost medium rare. Nezapomeňte přidat nějaký rozmarýn a tymián, česnek a máslo. A nezapomeňte, že než se do steaku pustíte, měl by asi pět minut odpočívat. U salátu se fantazii meze nekladou. Důležitá je zálivka. Zkuste smíchat olivový olej s citronovou šťávou v poměru 3:1, přidat trochu medu a dijonské hořčice a dochutit solí a pepřem.

bitcoin školení listopad 24

* Jaké profesní výzvy vás v nejbližších měsících čekají?

Fascinuje mě vaření v přírodě, proto jsem založil projekt Fuego, kočovnou školu vaření (www.campfuego.cz). Naší kuchyní je příroda, vaříme na otevřeném ohni, suroviny připravujeme pod modrou oblohou a stolujeme také tam. Používáme netradiční techniky, jako pečení steaků přímo na žhavém uhlí, kuřata zavěšená vysoko nad ohněm nebo třeba ryby na špalcích. Je to zábava a zároveň šance uprchnout z ruchu velkoměsta a vrátit se zpět ke kořenům.


  • Našli jste v článku chybu?