Menu Zavřít

Mariin happyend

8. 1. 2014
Autor: euro

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová pomáhá Pavlu Tykačovi zaštítěna údajnou povinností jednat dle zákona. Dovolání v Tykačův prospěch k Nejvyššímu soudu možná podat musela, neb jí to kázalo svědomí, ale případ má půvabné souvislosti.

Pavel Tykač má většinu mladických nerozvážností, díky kterým se stal miliardářem, už dávno promlčenu, stejně jako řada dalších miliardářů. Jedinou výjimkou je kauza CS fondů – asi jediná, v níž byly v bankovních tunelech okradeni střadatelé a nikoli stát, který vše nakonec lepil z kapes daňových poplatníků.

Odpovědnost dnešního uhlobarona za to, co se v CS fondech dělo poté, co je prodal, nebyla nikdy prokázána, ačkoli jistý zprostředkovaný prospěch naznačoval, že by s tím něco mít mohl. A pak ho nečekaně odhalil František Chobot, dnes občanským jménem Bušek, za nímž v 90. letech zůstalo také pár vyrabovaných malých bank.

A vrchní soud stíhání obnovil pár dnů před definitivním promlčením všeho, k čemu v dané kauze došlo. A bylo to přesně v době, kdy Tykač vedl nejdivočejší válku se státní společností ČEZ a zejména s jejím tehdejším šéfem Martinem Romanem o ceny uhlí, na nichž hodlal vydělat desítky miliard korun, které by samozřejmě zaplatili spotřebitelé v cenách proudu.

A na Martina Romana se sypala udání a obviňování z různých tunelářských praktik a objevovaly se různé hodně staré dokumenty, jejichž zdroj byl sice neznámý, nicméně nejen Romanovi bylo jasné, kdo tady loupe perníček.

Nakonec Martin Roman není šéfem ČEZ, dohoda s Tykačem sice byla uzavřena, ale žádné desítky miliard z ní nepřitečou. A zřejmě nastal čas na nějaký happyend této pozoruhodné kapitoly historie českého kapitalismu.

A závěr nakonec

A o ten se postará Marie Benešová, jíž samozřejmě leží na srdci spravedlnost a nikoli osud páně Tykače, kterého vůbec nezná.

Že její krok přichází na konci vládnutí party, s níž jako nejvyšší státní zástupkyně udělala na přelomu století díru do světa při nejvyšším a zcela bezvýsledném dohlížení na vyšetřování všech těch desítek tunelářských kauz, včetně těch spojených s CS fondy, privatizací hnědouhelných i černouhelných dolů i malých i větších bank, je čistě náhodné.

Stejně jako to, že její krok přichází ve chvíli očekávání konfliktů kolem jmenování nové vlády a dalších událostí, kvůli nimž si ho nikdo pořádně nevšimne.

A už vůbec nikdo si nevzpomene, že Benešová možná Tykače opravdu vůbec nezná, ale každopádně spolu sloužili stejné vládě, protože Tykač byl v době jejího panování na brněnském nejvyšším státním zastupitelství velmi významným poradcem ministra financí Iva Svobody, který nakonec skončil po trapné kauze s fabrikou na kočárky v kriminále.

A to, že se neznali, pak tedy vůbec neznamená, že by nemohli mít společné kamarády.


Čtěte další komentáře a názory Pavla Párala:

Rusnok v naději

Pavel Páral: V rozpočtu jsou horší věci než deficit

bitcoin_skoleni

Pavel Páral: Čas policejního pořádku


  • Našli jste v článku chybu?