Nestává se moc často, aby bral pivovar v degustační soutěži zlatou i bronzovou medaili v jedné kategorii. Pražské značce Marina se to podařilo. Její produkty takto ovládly škatulku „světlé pivo výčepní“ v Jarní ceně českých sládků 2018.
Je to především zásluhou Jiřího Kloučka, který v Marině vaří pivo od začátku roku 2016. Přišel sem poté, co strávil řadu let v regionálním podniku Primátor v Náchodě, kde hrál i házenou. „Byl jsem nervózní, pro mě to byla velká změna,“ vrací se Klouček o dva roky zpátky. S tisícilitrovou měděnou varnou v pražských Holešovicích se ale rychle seznámil, postupně si upravoval i recepty zdejších piv. „Třeba do naší desítky jsem začal přidávat víc chmelu. A do dvanáctky kromě Žateckého poloraného červeňáku dávám i chmelovou odrůdu Premiant,“ popisuje Klouček, proč je ležák z Mariny mírně nasládlý.
I když restaurace nabízí několik stovek míst - včetně 250 na obrovské venkovní zahrádce -, jen zlomku hostů se podaří zahlédnout Jiřího Kloučka při práci. Vaří hlavně v noci. Jednak proto, aby přes letní měsíce nebylo v restauraci ještě větší teplo. A dalším důvodem je, že výrobu v nočních hodinách, kdy ho nikdo neruší, má velmi rád.
Pípa v Marině nabízí stále čtyři druhy piv. Kromě světlé desítky a dvanáctky je to i svrchně kvašené pšeničné pivo a tmavý speciál.
Pijáci ovšem nemusejí zoufat, i současná produkce nabízí skvosty.
Ochutnávání jsme logicky začali u ceněné Přístavní výčepní 10°. Její extra chmelená varianta je plná a velmi příjemně hořká a pitelná, člověk vůbec nemá pocit, že pije „obyčejnou“ desítku. Podobné pocity provázejí i klasickou desítku, která je navíc velice svěží.
Obě verze zdejšího světlého výčepního dokazují, že Jiří Klouček má spodní kvašení zvládnuté na výbornou. A že když se desítka dělá skutečně kvalitně a nešetří se na surovinách, obejdou se i náročnější pijáci bez ležáků. •
Pivovar Marina Jankovcova 12, Praha Sládek: Jiří Klouček