Menu Zavřít

Marná snaha

8. 10. 2004
Autor: Euro.cz

ČEZ

FIN25

PRAHA (foj) - Elektrárenská společnost ČEZ neuspěla v privatizaci Slovenských elektrární. Vláda premiéra Mikuláše Dzurindy rozhodla, že v další fázi prodeje šestašedesáti procent akcií energetické společnosti bude vyjednávat výhradně s firmou Enel. Italský koncern nabídl za ovládnutí Slovenských elektrární 840 milionů eur, ČEZ skončil se svou nabídkou 690 milionů eur v tendru druhý. Jako poslední se v závěrečné fázi umístila ruská firma RAO - UES, která byla ochotna za akcie zaplatit 547 milionů eur.
Vedení ČEZ stále ještě doufá, že se navzdory rozhodnutí slovenského kabinetu dostane zpátky do hry. „Tendr je uzavřen teprve v okamžiku, kdy je podepsána kupní smlouva,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel ČEZ Martin Roman.
Zdroj blízký vedení energetické společnosti však tvrdí: „Šance ČEZ jsou v tuto chvíli minimální, zhruba stejné jako na výhru v loterii.“ Jak zároveň dodal, elektrárenskou společnost stál neúspěch na Slovensku poměrně dost peněz, které musela vynaložit mimo jiné na přípravu nabídky a platby svým privatizačním poradcům.
„Náklady jsou nemalé, pohybují se v desítkách milionů korun. Pokud se podíváte na podobné privatizační projekty a firmy, které se jich zúčastnily, zjistíte, že šance na úspěch se pohybují někde v rozmezí deseti až dvaceti procent,“ vysvětlil Roman. Šéf ČEZ upozornil, že firma bude i nadále usilovat o další expanzi. „Jsou i jiné oblasti, které jsou minimálně stejně tak zajímavé jako Slovensko, především Balkán a Polsko,“ dodal.
„Neúspěch ČEZ při privatizaci SE je ze strategického pohledu významný. ČEZ sice ve svých akvizičních plánech zmiňuje poměrně široké spektrum možností ve střední a východní Evropě, ale Slovensko a Polsko jsou pro společnost z dlouhodobého pohledu rozhodující,“ tvrdí analytik společnosti Atlantik finanční trhy Jan Schiesser. Upozornil, že Slovenské elektrárne reprezentovaly možnost vhodně doplnit strukturu energetických zdrojů ČEZ o vodní a jaderné elektrárny. „Polsko je naopak důležité z pohledu rozšíření počtu odběratelů elektřiny, v tomto případě však privatizace ještě nezačala. Po nutné restrukturalizaci se Slovenské elektrárne stanou konkurentem ČEZ na středoevropském energetickém trhu,“ dodal.

  • Našli jste v článku chybu?