Menu Zavřít

Martin Kujal: Fed zůstane za křivkou

11. 7. 2014
Autor: ČTK/AP

Investoři upírají pozornost k dění v americké centrální bance. Zlepšující se stav ekonomiky a očekávání, že se blíží doba vyšších spotřebitelských výdajů a růstu firemních investic, nastolují otázku, jak daleko jsme od zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Po dlouhém období levných peněz jsou potenciálně vyšší úrokové sazby nebezpečné pro ceny aktiv, hlavně dluhopisů a akcií. Ceny aktiv má řada investorů za nadhodnocené a varují před rizikem bublin například na trhu s dluhopisy nebo nemovitostmi.

Také apelují na centrální banky, aby nepřispívaly k tvorbě bublin uvolněnou měnovou politikou. Šéfka Fedu Yellenová na tyto obavy reagovala i v nedávném vystoupení na půdě Mezinárodního měnového fondu. Řekla, že předcházení rizikům finanční nestability je primárně úkolem regulace finančního systému, zatímco měnová politika sleduje inflační cíl a dosažení maximální zaměstnanosti.

Pokud by měnová politika měla předcházet vzniku bublin, nákladem by byla vyšší nezaměstnanost a tedy nižší životní úroveň. Touto cestou není Fed ochoten se vydat. Rizika vzniku finanční nestability navíc nyní Yellenová vidí jako mírná. Fed tedy bude sledovat vývoj nezaměstnanosti. V hantýrce finančních trhů zůstane „za křivkou“ (anglicky behind the curve), což nyní znamená, že bude zatím odkládat zvyšování krátkodobých úrokových sazeb a doručí je později, než finanční trhy předpokládají. Růst výnosů u dluhopisů tak bude spíše pozvolný a akcie by po jistou dobu mohly zažívat čas hojnosti.


Čtěte také:

MM25_AI

Termín ukončení podpory ekonomiky Fedem je znám

Fed se vzdaluje uvolněné měnové politice, dluhopisy bude skupovat rychleji

  • Našli jste v článku chybu?