Akciím, dluhopisům ani měnám na rozvíjejících se trzích se stejně jako loni nedaří. Vyhrocuje se vnitropolitická situace v některých zemích (Turecko, Thajsko, Venezuela) a investory mimořádně vystrašil geopoliticky významný konflikt Ukrajina vs. Rusko.
Za poklesem těchto trhů lze ovšem najít jeden dlouhodobější a ekonomicky podstatný faktor – fáze kreditního cyklu, ve kterém se většina tzv. emerging zemí nachází. Kreditní cyklus je zjednodušeně vývoj zadlužení (finanční páka) v rámci ekonomiky v kontextu vývoje HDP.
Lze rozlišit čtyři základní fáze kreditního cyklu. Ve fázi expanze roste ekonomika a ceny aktiv. Investoři i banky jsou ochotni riskovat, jednotlivci si berou hypotéky atd. Poté nastává pokles ekonomické aktivity, kdy snahu o splácení předchozích dluhů komplikují klesající ceny aktiv, nižší zisky firem a rostoucí nezaměstnanost. Následuje fáze nápravy, kdy stále při slabé ekonomické aktivitě spotřeba klesá na úkor poklesu zadlužení, firmy úspornými opatřeními bojují o přežití a část dluhů je také odepsána.
Postupně přichází oživení, kdy předchozí úspory nesou ovoce, ekonomika začíná růst a díky splácení dluhů finanční páka klesá. Mnoho rozvíjejících se ekonomik (například i Čína) se zřetelně dostalo z fáze expanze do fáze poklesu. Zadlužení v těchto regionech v posledních letech dynamicky rostlo a podle mnoha signálů přerostlo zdravou míru.
Zahraniční zdroje financování vysychají, což doprovází znehodnocení měn a domácí investoři nejsou schopni (ani ochotni) tyto zdroje nahradit. Klesají ceny aktiv, což do budoucna přinese jistě příležitosti pro investory. Nejprve ovšem musí začít fáze nápravy.
Autor je analytikem J&T Banky
Čtěte také: