Ve světle evropských ekonomických problémů se naděje investorů stále více upínají k USA, kde se situace přece jenom postupně lepší.
Motorem ekonomiky je tam spotřeba, která tvoří přes dvě třetiny HDP. K méně sledovaným zdrojům o kondici tamního spotřebitele patří data programu SNAP, což je eufemistická zkratka sociálního programu potravinových lístků pro sociálně slabé rodiny. Z jeho březnových údajů plyne, že tuto formu podpory obdržel historicky nejvyšší počet domácností.
Programu se v březnu účastnilo téměř 46,5 milionu lidí, jinými slovy bezmála patnáct procent americké populace. Počet obyvatel v této sociální síti setrvale roste od finanční krize v roce 2008.
Uvedené údaje podávají trochu jiný obrázek o finanční situaci amerických rodin než základní údaj z trhu práce – míra nezaměstnanosti. Ta dosáhla pokrizového vrcholu deseti procent na podzim 2009 a od té doby zvolna klesá až na 8,2 procenta v květnu 2012.
Míra nezaměstnanosti je ovšem v jistém ohledu zavádějící. Udává poměr počtu osob hledajících práci k celkovému počtu lidí na trhu práce. Ti, kteří práci ztratili, ale aktivně ji nehledají, v této statistice nevystupují.
Čtěte také: USA Today: Chudí? Nejste v tom sami
Jedná se například o lidi, kteří po neúspěšných pokusech práci sehnat na další aktivitu přinejmenším dočasně rezignovali a pravděpodobně spadli do záchranné sociální sítě. Údaj z programu SNAP je jedním z mnoha, které ukazují, že ekonomický výhled ve Spojených státech je nadále velmi nejistý.
A lze očekávat, že americká ekonomika se bez další podpory od centrální banky neobejde.
Autor je ředitelem správy fondů J&T Investiční společnosti