Menu Zavřít

Martin Kujal: Zdravá dávka pesimismu

14. 8. 2013
Autor: profimedia.cz

S dosažením nových maxim akciových indexů v USA se nabízí otázka, jestli stav americké ekonomiky a kondice firemního sektoru ospravedlňují stávající ceny akcií.

Podíváme-li se na historická srovnání, je americký akciový trh spíše drahý, a najít nyní důvody pro nákup vyžaduje jistou dávku finanční kreativity. Patrně nejsilnějším argumentem je podpora od centrálních bank. Finanční trhy se nyní nacházejí v příznivém bodě, kdy se zlepšily vyhlídky ekonomiky v rozvinutém světě a zároveň pokračuje politika peněz (téměř) zadarmo.

Levné peníze drží vysoko ceny a adekvátně tomu nízko úroky dluhopisů. Relativně vůči dluhopisům se akcie nezdají být předražené. Předkrm toho, co se stane, až investoři začnou předpokládat změnu v politice centrálních bank, jsme mohli ochutnat v červnu. Dluhopisy v takové situaci oslabí, což ale přímo ovlivní ocenění akcií. Vyšší požadovaný výnos ve svém důsledku srazí ceny akcií pravděpodobně více, než se to stane u samotných dluhopisů.

Pokračování expanzivní politiky centrálním bankám zatím dovoluje nízká inflace, ke které přispěly potíže rozvíjejících se ekonomik a s tím spojený propad komoditního trhu. Jakmile se mladé ekonomiky stabilizují nebo se inflace otočí z jiného důvodu, nebude už další pumpování peněz do systému ospravedlnitelné. V ten moment oslabí synchronně akcie i dlouhé dluhopisy. Proto nyní doporučuji celkově rizika spíše ubírat než přidávat, investovat raději do kratších dluhopisů a konzervativnějších akciových sektorů a také nezapomínat na diverzifikaci do alternativ, jako jsou například komodity nebo strategie s reálným výnosem.


Čtěte také:

FIN25

Americké banky shánějí zlato. Kilo po kile

Exit Fedu neohrozí růst na Wall Street

  • Našli jste v článku chybu?