Menu Zavřít

Martin Novotný: Komodity na pranýři

27. 7. 2015
Autor: Wikimedia Commons (public domain)

Ať už je to s investičními instrumenty v období léta jakkoli, komoditám neúspěšný vstup do prázdninových měsíců už nikdo neodpáře. Ropa se odpoutala od hodnot při 60 dolarech za barel, kde poměrně dlouho konsolidovala. Prozatím odepsala kolem 12 procent, ve čtvrtek minulý týden dosáhla hodnotou 48 dolarů za barel úrovní, při kterých byla k vidění naposledy v dubnu letošního roku.

Na trhu tak opět převládli medvědi, kteří využili zaváhání čínského akciového trhu. Ten se po více než třicetiprocentním poklesu sice zmátořil a stále je vůči počátku roku ve slušném plusu, v mnoha investorech ale vyvolal pochyby o dobrých vyhlídkách čínské ekonomiky v nejbližším období.

Do toho ropě podkopla nohy také dohoda světových mocností a Íránu. Z geopolitického hlediska sice dobrá zpráva, pro producenty ropy už méně. Ti prozatím vyhlížejí počátek příštího roku, kdy by měly být zrušeny hlavní sankce vůči této blízkovýchodní zemi. To by mohlo dostat černé zlato pod další tlak, jelikož tento fakt jen podtrhne trvající převis nabídky nad poptávkou.

Co se týče zlata, to se dostalo na pětiletá minima a otestovalo hodnoty u 1100 dolarů za troyskou unci. Tím se fakticky dostalo na odhadované těžební náklady. Zlato se z prodejního tlaku zřejmě jen tak nevymaní, jelikož blížící se zvýšení úrokových sazeb zvyšuje náklady obětované příležitosti tohoto kovu.

Ty jsou u komodit tohoto typu klíčové a mají mnohem větší váhu než průsečík poptávky a nabídky. Investiční povaha zlata je silnějším faktorem a fakt, že zlato nenese žádný výnos ani dividendu, jej dostává do nevýhody. Sečteno podtrženo – na pozadí silného dolaru a blížícího se zvýšení sazeb komoditám zřejmě pšenka nepokvete.

Autor je specialistou Patria Forexu


Čtěte také:

MM25_AI

Ropa dál ztrácí, cena Brentu sestoupila pod 66 dolarů

Zlato se stalo investičním propadákem, i tak se dá na něm vydělat

  • Našli jste v článku chybu?