Menu Zavřít

Martin Novotný: Ropa míchá kartami

14. 12. 2015
Autor: Varodrig via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Zástupci zemí OPEC se nedávno shodli, že produkci své strategické komodity nezmění. Ropě tak vyslali jasný signál – dělej si, co chceš a nech se ovládat trhem. To si však ropa vyložila po svém a hned následující obchodní den odepsala přes 2,50 dolaru. Dostala se tak na hodnoty z konce srpna, kdy se trh otřepával z čínského zaváhání.

Již poněkolikáté se také mění odhad analytického konsenzu totálního cenového dna, respektive nejnižších nákladů na těžbu. Z velmi optimistických 80 dolarů se brzy stalo 60 dolarů. Už na začátku letoška však ropa otestovala úroveň 40 dolarů. Nyní odhady míří spíše k 30 dolarům.

Spolu s ropou trpí i akciové trhy. Minulý týden ropa úpěla pod tíhou ztrát první tři dny v týdnu, stejně tak i americký index S&P500. Veřejně obchodované ropné společnosti odepisovaly cenná procenta a strhávaly tak celý akciový benchmark do červených čísel.

Jak je tomu ale z dlouhodobého hlediska? Většina firem je spíše spotřebitelem této komodity, a tak z nízkých cen profitují. Snížením ceny vstupu se zvýší nákladová efektivnost a prostor pro investice, což jsou signály pro růst ceny akcií. To dokládá také korelační koeficient.

Mezi ropou WTI a S&P500 na denní bázi dosahuje hodnoty 78, zatímco na té měsíční je korelace na úrovni 28. Aktuálně se americká ropa WTI obchoduje pod 36 dolary za barel, což je hodnota naposledy viděná v roce 2004. A vyloučen není ani další pokles ke 30 dolarům – tedy už tomu „skutečnému a finálnímu“ cenovému dnu.

Autor je specialista Patria Forexu


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Levná ropa zvedla růst ekonomiky v USA a v Evropě o půl procentního bodu

Trh s ropou zažívá déja vu, hrozí cenové otřesy

  • Našli jste v článku chybu?