Poslední týdny na finančních trzích málem přivodily mnohým obchodníkům zatemnění mysli. Co se vlastně děje? Začněme Čínou. Pohled na tamní akciový index není optimistický. Benchmark se sice dokázal vyškrábat z minim z počátku července, v průběhu pátečního obchodování však lokální minima překonal.
Na co investoři čekají? Až přijde čínská vláda a řekne: „Kupujeme všechno, od všech a za jakoukoli cenu“? Je jisté, že největší asijská ekonomika zpomaluje, nikdo však neví, jak moc.
Sentiment nejistoty dělá díru do trupu i evropským a americkým akciím. Na počátku srpna se americké trhy ještě držely, minulý týden ale zaznamenal široký index americké burzy S&P 500 největší jednodenní ztráty od února 2014. To evropský index v posledních dnech odepsal rovnou 13 procent. A to situace po skončení řeckého tragikomického představení vypadala díky velmi slušné evropské výsledovce tak slibně. Že ani středeční vyznění zápisu z jednání Fedu akcie nepodpořilo, už pak nikoho nepřekvapilo, přestože učebnicové poučky praví opak.
Pokračujme ropou. Ta se na pozadí předpokladu slabého čínského růstu odrazí vzhůru jen stěží. Cena pod 40 dolarů za barel nedělá radost těžařům, v krátkém období tedy ani akciovým indexům. Jaký fundamentální impulz tedy trhy potřebují, aby ukončily své tápání?
Autor je specialistou Patria Forexu
Čtěte také: