Menu Zavřít

Masivní propouštění v Siemensu. Energetická divize zruší téměř sedm tisíc míst

16. 11. 2017
Autor: Profimedia.cz

Německý průmyslový koncern Siemens hodlá propustit na 6900 osob především z energetické a plynárenské sekce, jejichž hospodaření negativně poznamenal rychlý rozvoj obnovitelné energie. Společnost tak reaguje na bezprecedentní změny na energetickém trhu.

Škrty pracovních míst, které představují zhruba dvě procenta zaměstnanců celého koncernu, jsou součástí plánu konsolidace tří energetických divizí s cílem zvýšit využití produkčních kapacit i efektivitu výroby. Zhruba polovina připadne na Německo. Propouštění se má uskutečnit během několika let, většina - asi 6100 pracovních míst - bude zrušena v plynárenské divizi Power & Gas do roku 2020. Odhadované náklady na propouštění společnost nesdělila.

Největší německý odborový svaz IG Metall ostře kritizoval vedení firmy a obvinil ho, že na krizi v konvenční energetice reagovalo pozdě. Svaz žádá, aby se společnost vyhnula nucenému propouštění. „Rušení pracovních míst v takovém rozsahu je naprosto nepřijatelné, vezmeme-li v úvahu celkově vynikající pozice firmy,“ prohlásil představitel svazu Jürgen Kerner, který je rovněž členem dozorčí rady Siemens.


Energetickou transformaci zaplatí další generace Němců:

Dluh na generace. Dopravci v Německu vytáhli proti dotacím na zelenou energii

 Vlak Deutsche bahn projíždí solární elektrárnou


Siemens ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku (do konce září) zvýšil čistý zisk o deset procent na 1,29 miliardy eur (33 miliard korun). O dvě procenta na 22,3 miliardy eur vzrostly tržby, objem zakázek se zvýšil o 16 procent. Firma podle svého dnešního sdělení počítá za celý finanční rok se zvýšením zisku až na 6,55 miliardy eur.

Energetická divize ve čtvrtletí zaznamenala čtyřicetiprocentní pokles zisku a o 20 procent se jí snížily i tržby. Příjmy z této divize tvoří zhruba pětinu celkových příjmů koncernu.

WT100

Německý koncern následuje americký průmyslový konglomerát General Electric, který v tomto týdnu dospěl k obdobnému rozhodnutí. Obě společnosti se potýkají s úbytkem poptávky po zařízeních na výrobu energie z fosilních paliv v době, kdy se obnovitelné zdroje stávají ekonomicky životaschopné. Světová nabídka převyšuje poptávku poměrem tři ku jedné, přičemž ceny se od roku 2014 snížily o 30 procent.

Dále čtěte:

Zelený proud v Rakousku zůstává chimérou. Napojen je i na německé jádro

Zpackaná revoluce? Němci platí za elektřinu rekordní sumy

Zelený proud v Rakousku zůstává chimérou. Napojen je i na německé jádro


  • Našli jste v článku chybu?