Menu Zavřít

Maso v kulturáku

27. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Šiša dostal Větrovce a Harangozza na Marešův úřad

Nejen informace, ale přímý vliv na chod Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÜ) měl zajistit bývalý sekční šéf Milan Šiša svým komplicům z kauzy Berka - Janu Harangozzovi a Vladislavu Větrovcovi. Policie loni v březnu zajistila v Šišově autě disketu, na níž bylo uloženo Harangozzovo jmenování Šišovým poradcem. Větrovec byl dokonce na začátku října 2003 na doporučení Šiši jmenován jedním ze členů rozkladové komise NBÚ. Vyplývá to z policejního protokolu zahajujícího trestní stíhání všech tří osob, který má týdeník EURO k dispozici.

Malíři pod dohledem.

Policie odposlouchávala Šišovy telefonáty a prohlížela jeho kancelář i auto. Začátkem ledna 2004 třeba Větrovec Šišovi sdělil, že „byl vymalován kulturák“ a že Šiša má zjistit, kde se ještě bude malovat. Šiša tehdy odpověděl, že má do půlnoci dostat SMS, zbytek se dozví, až se potká se „šéfem natěračský firmy“. Policie míní, že hovor se týká domovní prohlídky u jednoho z Větrovcových známých Františka Flégla. Ještě ten den Šiša Větrovcovi sdělil, že se „na plán malování mrkne“, ale „o tomhle kulturáku nevěděl“, a že „nechají preventivně vymalovat u prasoně“ (identitu prasoně se redakci týdeníku EURO nepodařilo zjistit). V jiném telefonátu Větrovec Šišovi hlásil že, „osm malířů pokojů bylo zrovna na prohlídce a něco si odnesli“, ať se na to prý podívá. A Šiša odpověděl, že se na to ráno zeptá. Již v prosinci 2003 Šiša Větrovcovi a Harangozzovi zařizoval přímé angažmá na NBÚ.

Klid, máme masokombináček.

„Malování“ se nakonec stalo osudným i samému Šišovi. Kromě důkazů, že oba komplice dosadil do NBÚ, policie u Šiši v trezoru našla řetízek z osmnáctikarátového zlata a hotovost 300 tisíc korun. Větrovec a Harangozzo zajistili Šišovi také dvouměsíční bezplatné užívání vozu Octavia, bydlení v Praze za pět tisíc korun měsíčně a notebook. Ba zdá se, že kancléř nepohrdl ani potravinami (pokud ovšem nejde o šifrované sdělení jako v případě fotbalových kapříků). „Šiša děkuje za auto a ptá se, zda se Tomáš Procházka zbláznil, to prý bylo masa,“ stojí v přepisu policejního odposlechu opět z ledna 2004. „V klidu, když máme ten malý masokombináček,“ odpověděl Větrovec. Jindy Šišovi zase hlásí, že má pro něho „to auto“ a ještě tašku uzenin a tašku masa z masokombinátu, kde prý má Větrovec podíl, a tak mu to naděluje. Obchodní rejstřík dokazuje, že Větrovec byl do roku 2000 jednatelem litoměřické firmy Gärtner a my, která se zabývala mimo jiné exportem a importem potravinářských výrobků.

Prověrky našišato

Policie v polovině ledna zahájila trestní stíhání Šiši, Větrovce i Harangozza. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš je ovšem pro politiky zřejmě nepostradatelný. Jinak by jej tato kauza musela už dávno stát křeslo. Když v květnu 2003 protikorupční policie našla v Šišově kanceláři spis Jana Kavana, peníze a část spisu kauzy soudce Berky, Mareš Šišu až do loňského března ponechal v úřadu. Ani nejnovější zjištění a policejní stíhání Mareše z míry nevyvedly. Systém vydávání bezpečnostních prověrek podle něj ohrožen nebyl. Jeho kancléř prý na úřadě šéfoval jen uklízečkám a logistice, k prověrkám přístup neměl.

MM25_AI

Kozel a rovné příležitosti.

Spolu s Šišou se na jaře 2004 v hledáčku policie objevil i František Kozel, tehdejší náměstek vicepremiéra Petra Mareše z US-DEU. V jeho pracovně se našly materiály související s Berkovou kauzou včetně razítka. Nečekaný nález tehdy Kozel vysvětlil kuriózně: omylem si prý do práce odnesl taštičku svého zetě Petra Tuhého, stíhaného likvidátora z podvodných konkursů Berkovy skupiny. O jejím obsahu prý neměl tušení. Zatímco Šiša NBÚ opustil, Kozel sedí ve Strakovce dodnes: je ředitelem sekce pro lidská práva a rovné příležitosti. Má policie nové důkazy i proti němu? Státní zástupce Jaroslav Dolejší to nechce komentovat. Týdeníku EURO řekl, že hodlá v první řadě případ dotáhnout k veřejnému projednání u soudu, protože zaznamenal snahu procesu zabránit. „Odhaduji, že soud by mohl začít letos na podzim,“ řekl Dolejší.

Útok na Pitra?

Spekuluje se o tom, že k aféře soudce Berky a ke kauze Union banky má blízko podnikatel Tomáš Pitr ze skupiny kolem Setuzy. A že tudíž současný posun ve vyšetřování Berkovy kauzy je možná odvetou za potíže, které Pitrova skupina způsobila státu, když ovládla Setuzu. Když se Pitr zajímal o Unipetrol, měl loni v září údajně nabídnout televizi Nova reportážní záznam z konspiračních schůzek tria Doležel-Spyra-Piksa výměnou za neodvysílání jiné reportáže pojednávající o soudci Berkovi, Union bance a jejich napojení na lidi kolem Setuzy. Sám Pitr ovšem tento obchod vylučuje (EURO 36/2005). Dolejší na dotaz, jestli kauza Šiši odkazuje na Pitra nebo na Setuzu, naznačil, že „bude záležet na tom, co se ukáže u soudu“. Česko je prý příliš malé na to, aby organizované skupiny mohly operovat samostatně. „Obvinění dostali všechny záznamy odposlechů včetně přepisů. Je ironií, že já se k obsahu vyjádřit nemohu, ale oni se i mezi sebou nyní dovídají, kdo měl kde jaké kontakty, a mohou toho využít k sebeočištění,“ dodal Dolejší.

  • Našli jste v článku chybu?