Menu Zavřít

Matka léčebných metod

16. 9. 2019
Autor: Euro.cz

euro Resort Svatá Kateřina Ájurvéda dnes konkuruje v řadě případů i západní medicíně, říká majitel Resortu Svatá Kateřina Petr Zempliner

Resort Svatá Kateřina, oáza klidu v sepětí jehličnatých lesů, je místem, které nabádá na chvíli zpomalit, vypnout telefon i notebook a odsunout všednodenní povinnosti. Hosté oceňují nedotčenou přírodu a lesem provoněný vzduch, relaxují na driving range, při jízdě na koni nebo u lekcí jógy.

Těla uvolňují při některé z jedinečných masáží a také v místním wellness & spa.

Právě jejich kapacitu rozšířil letos na jaře zbrusu nový ájurvédský pavilon, který s rozlohou 1600 m2 a kapacitou až 100 osob nabízí velkoryse pojaté prostory pro poskytování ájurvédských terapií.

* » Proč jste se rozhodli vystavět nový pavilon?

Abychom mohli poskytnout klientům ájurvédské procedury na nejvyšší možné úrovni. Zároveň jsme chtěli rozšířit nabídku wellness & spa a navýšit kapacitu stávajícího centra. V pavilonu je i dlouho očekávaný a žádaný bazén. Otevřením nového pavilonu jsme rozšířili kapacitu některých služeb, nikoliv lůžkovou kapacitu resortu.

* » Čím jste se při stavbě nového pavilonu inspirovali?

Stavbu navrhl ateliér Architektura 1. Hlavní architekt Jakub Tejkl se inspiroval okolními lesy, kde se pod korunami stromů, v mlází a mechu rozprostírají pole žulových kamenů rozmanitých tvarů a velikostí. Na jedinečnosti místní přírody založil stavbu celého pavilonu. Prvky indického filosofického učení zde použil tak, aby vytvořil místo, které podporuje ájurvédské léčení a odpočinek.

* » Ájurvédský pavilon byl vybudován na 89 žulových kamenech, které vytvořily ve zvlněném terénu rovinu…

MM25_AI

Tyto žulové bloky byly vybrány z blízkých lomů, pečlivě přeměřeny a zakresleny jejich tvary. Ájurvédský pavilon se hlásí k myšlence, že stavba má být postavena z materiálů, které jsou pro oblast typické. Žulové kameny spojují dřevěný pavilon se zemí, s konkrétním místem a okolní krajinou, podobně jako kořeny propojují kmen, větve a listy stromu s životodárnou půdou. Konstrukce stavby zhmotňuje filozofickou myšlenku, že zdrojem klidu – vnitřního i vnějšího – je řád a pravidelnost. Je prokázáno, že uspořádání prostoru ovlivňuje lidskou psychiku. Často je ájurvéda nazývána „matkou všech léčebných metod”, dnes konkuruje v řadě případů i západní medicíně, když nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků, s kladným vlivem na životní styl, například v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává.

  • Našli jste v článku chybu?