Menu Zavřít

Maximálně na chuťovky

13. 10. 2014
Autor: Euro.cz

Restaurace „pro našince“, který spíše než nepovedený pokus o tradiční českou kuchyni ocení relativně levné pivo v centru Prahy

Otevřít restauraci pro českou klientelu v centru Prahy na Staroměstském náměstí je poměrně odvážný a chvályhodný krok. Podniků je v okolí plno, ale zkuste tu někdy zajít na slušný nepředražený oběd, o pivu za rozumnou cenu a něco k němu ani nemluvě. Já to zkoušela nepříliš úspěšně několik let, co jsem pracovala hned za rohem. Když v létě otevřela Mincovna, na sociálních sítích se začala objevovat slova nadšení a vedle vchodu ministerstva pro místní rozvoj se v době oběda srocovaly davy, vypadalo všechno na happy end. Nebudu vás napínat, z mého pohledu se nedostavil.

Prostory restaurace jsou pojaty poměrně velkoryse, vnitřní členění umožňuje sezení v několika místnostech, na své si přijdou kuřáci i nekuřáci, aniž by se vzájemně obtěžovali. Interiér je vcelku strohý, ale koneckonců, co potřebujete víc než stůl a pohodlnou židli? Sedět se dá u standardních stolů, u dlouhého barového pultu nebo u vyvýšených stolů barového typu. Některé stoly jsou umístěny tak, že si připadáte trochu jako na hanbě, stranou a čelem ke zdi. Když to bude jen trochu možné, směřujte do spodní místnosti určené spíše milovníkům vína než piva, tam vás čeká prostředí o hodně útulnější. Na druhé straně, na pivo s kolegy po práci je horní patro ideální.

Silná obsluha, slabá kuchyně Provozovatel restaurace popisuje Mincovnu jako „první restauraci na pražském Staroměstském náměstí, která je určena především pro našince, již ocení tradiční českou kuchyni“. Ponechávám stranou stylistickou stránku proklamace, ale tradiční česká kuchyně?

Myslím, že pěna z kozího sýru na salátu z fenyklu se sušenými brusinkami a s rozpečenou kaiserkou má k tradiční české kuchyni stejně daleko jako imitace tafelspitzu s levnějším hovězím žebrem nebo telecí řízečky z květové špičky v bylinkové strouhance. Polední nabídka typu Caesar salát, vepřové nudličky s gyros kořením, cordon bleu s goudou a okurkovým salátkem se zázvorem a limetkou apod. je už úplný úlet.

Zkrátka, menu včetně denních specialit je rozkročeno pěkně doširoka a na výkonu kuchyně je to citelně znát. Znáte ten trapný pocit, když skvěle fungující obsluze, která se upřímně zajímá o to, jestli vám chutnalo, vysvětlujete, že vlastně moc ne, protože ta pěna není pěna, ta žebra jsou opravdu nedobrá atd.? Tak ten si tu můžete užít do sytosti.

Obsluha je totiž nejsilnější stránkou podniku.

Je skvěle sehraná, rychlá, milá a docela obstojně umí řešit kiksy kuchyně alespoň omluvou a úsměvem, takže vám přijde líto, že stížnosti musíte směrovat právě na ni.

Čtyři marné pokusy Mincovně jsem dala celkem čtyři šance, kuchyně je promarnila všechny. Nenechala jsem se odradit celkem fádním poledním menu, které za průměrných 99 korun nabízí to, co každý druhý podnik. Za ty peníze nelze čekat ani dokonalé provedení, ani suroviny a slyšela jsem, že levné polední menu bylo podmínkou pronajímatele k uzavření nájemní smlouvy. Co lze z pochopitelných důvodů odpustit v poledne, už večer za necelých 1500 korun za večeři pro dva prominout nemůžu.

Z předkrmů jsme vyzkoušeli mimo jiné tataráček z telecího masa dle originální receptury s kerblíkem, pikantními okurkami a rozpečenou kaiserkou (175 korun) a zmiňovanou pěnu z kozího sýru na salátu z fenyklu se sušenými brusinkami marinovanými ve slámovém víně a vlašskými ořechy v lesním medu opět s rozpečenou kaiserkou (125 korun).

Nevím přesně, v čem spočívá originalita receptury tataráku, ale hádám, že v použití naprosto nepřiměřeného množství hořčice dijonského typu, protože to byla jediná výrazná chuť, která v něm byla cítit. Stejný hořčičný zážitek jsem měla při další návštěvě s bramborovým salátem, který se v restauraci podává k telecím řízkům. Buď kuchař miluje hořčici, nebo mu dvakrát významně ujela ruka.

Pěna z kozího sýru pak není žádná pěna.

Dva noky sýra byly tuhé, o konzistenci hodně chlazeného taveného sýra.

K dobru musím ale Mincovně přičíst zmíněný fenyklový salát s marinovanými brusinkami a ořechy. Kdyby se podával bez sýra a nepředstíral, že je součástí tradiční české kuchyně, chodila bych na něj docela ráda.

Z hlavních jídel mě na první pohled zaujalo hovězí žebro ve vývaru se zeleninou, smetanovým křenem a šťouchanými bramborami s cibulkou na způsob rakouského tafelspitzu (295 korun). Napoprvé jsem ho nedostala, místo něj se přede mnou na stole ocitla vepřová žebra v marinádě z černého piva a švestkových povidel (275 korun), která vám rozhodně nedoporučuji. Marináda byla příliš sladká, žebra na hranici připečenosti a smetanový křen vyčpělý. Snědla jsem sotva třetinu.

Napodruhé už to s hovězím žebrem vyšlo, ale i to mě zklamalo. Prezentace hlavního talíře byla opravdu slabá, prostě vařené žebro s odstraněnou kostí posazené v talíři s vývarem a zeleninou, spodní stranou navrch. Žádná snaha o to, aby jídlo vypadalo dobře. Špatně oloupaná mrkev ve vývaru už mě vlastně ani nešokovala. Přestože restaurace používá hovězí maso Qualivo ze zvířat ze šetrného chovu krmených speciální směsí, maso žádné známky mimořádné kvality a chuti nevykazovalo. Smetanový špenát byl pro změnu plný česneku tak, že se téměř nedal jíst.

Ke spokojenosti stačí pivo a paštika Přes všechno shora uvedené můžete ale do Mincovny vyrazit a odejít spokojeni. K dobře ošetřené plzni si dejte předkrmovou paštiku z husích jater s mandlemi, nakládanými cibulkami s rozinkami a vínem s rozpečeným chlebem (95 korun) a přiobjednejte si pár krajíčků chleba navíc. Velmi dobře ochucená paštika má příjemnou rustikálnější konzistenci s většími kousky jater a je podávána s tenkou vrstvou sádla.

Zrovna tak mohu doporučit kachní výpečky sevírované zastudena zalité kachním sádlem (114 korun) s osmaženou cibulkou a zázvorovými okurkami. Prezentace v zavařovací skleničce, kde cibulka je samostatně ve víku sklenky, aby zůstala křupavá, mě bavila, stejně jako chuť. A pokud nejste zrovna na pivo, mají tu opravdu výbornou domácí malinovou limonádu, nepřeslazenou, s celými malinami a plátky citronu.

Zkrátka poměr cena/výkon mě zejména u hlavních jídel rozhodně nepřesvědčil. Ale až budu hledat místo v centru, kam zajít na pivo a nějakou chuťovku, které není vysloveně hospodské a vyniká příjemnou obsluhou, bude Mincovna docela jasnou volbou. l

MM25_AI

hodnocení pozorná obsluha poloha v centru Prahy kvalita pokrmů i s ohledem na vyšší ceny Mincovna Staroměstské náměstí 930/7 110 00 Praha 1 – Staré Město tel.: 420 727 955 669 e-mail: rezervace@restauracemincovna.cz www.mincovna-praha.lunchtime.cz Otevírací doba Po–Ne 11.00–24.00 Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě. Výběr z jídelního lístku • Rybí roláda plněná jemnou fáší podávaná s koprovou remuládou, salátem z mladého špenátu a polníčku s feferonkou, rozpečená kamerka • 145 Kč • Nakládané sýry namíchaný dle naší originální receptury s kerblíkem, pikantními okurkami a topinkami pečenými nasucho • 99 Kč • Husí játra konfitovaná v sádle s mandlemi a kořením, perličkové cibulky s rozinkami a vínem, rozpečený chléb • 95 Kč • Smaženice z pravých bílých hříbků s vejci, šalotkou a sekaným šnytlíkem na opečeném chlebu • 95 Kč • Silný vývar z hovězího masa „Qualivo“ se zeleninou a třemi druhy knedlíčků (játrový, masový, žemlový) • 55 Kč • Svíčková na smetaně - hovězí kulatá plec s tradiční svíčkovou omáčkou zahuštěnou pouze zeleninou, karlovarské knedlíky a marinované brusinky • 185 Kč • Kuřecí prsa pečená na kůži podávaná s hráškovým pyré, restovanou pestrou zeleninou a bylinkovou omáčkou • 185 Kč • Selečí kolínko pomalu pečené v silném cibulovém základu, zámecké brambůrky, salát z černé ředkve a jablečný křen • 265 Kč Výběr z vinného lístku • Cuvée Mincovna 2013 Zemské (Ryzlink rýnský Sur lie – Rulandské modré – Ryzlink vlašský), suché; Vinařství Hrdina a dcera – Morava – Velkopavlovická – Velké Bílovice • 75 Kč • Chardonnay 2012 Pozdní sběr, suché; Vinařství Šalša – Morava – Slovácká – Kyjov • 85 Kč • Muškát moravský Frizzante 2013 Zemské, polosuché; Vinařství Sedlák – Morava – Velkopavlovická – Velké Bílovice • 390 Kč • Ryzlink vlašský Brut 2011, suché; Vinařství Volařík – Morava – Mikulovská – Mikulov • 580 Kč • Aurelius 2012 Výběr z hroznů, suché; Vinařství Dufek – Morava – Slovácká – Svatobořice – Mistřín • 450 Kč • Chardonnay 2013 Pozdní sběr, suché; Vinařství Kořínek – Morava – Znojemská – Hnanice 430 Kč • Hibernal 2013 Zemské, polosuché; Vinařství Kraus – Čechy – Mělnická – Čechy • 430 Kč Recenze všech restaurací najdete na http://euro.e15.cz/toprestaurace

O autorovi| Klára Donathová • spolupracovnice redakce

  • Našli jste v článku chybu?