Menu Zavřít

Mdlé a nevýrazné kampaně. Strany podle odborníků neumějí pracovat s limity

17. 10. 2017
Autor: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Podobu kampaně před letošními volbami do Poslanecké sněmovny ovlivnily i legislativní novinky, zejména omezení rozpočtu jednotlivých stran na 90 milionů korun, ale také odstranění billboardů od dálnic a silnic první třídy. Shodli se na tom experti na politickou komunikaci. Podle konzultanta pro politický marketing Martina Joachymstála se ukázalo, že strany zatím s limity neumějí efektivně pracovat a výsledkem jsou mdlé a nevýrazné kampaně.

Politolog Jan Kubáček rovněž míní, že předpisy kampaň jednoznačně ovlivnily. „Ubylo billboardů jako dosud 'tradičního' dominantního volebního média, naopak se komunikace přesunula více směrem k sociálním médiím a kontaktní kampani, výjezdům do volebního terénu, práci s cílovými skupinami,“ uvedl. Pozoroval také větší výskyt netradičních poutačů na nádražích, na neobvyklých místech ve městech a vesnicích.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka přineslo nejviditelnější efekt pravidlo o nutnosti podepisování všech propagačních materiálů stran, což komplikuje vytváření grafických podkladů. „Kontrola výdajů stran na kampaně je jistě veřejností kladně přijímána, ale praktický efekt se musí teprve dostavit a je také možné, že se žádný nedostaví,“ uvedl. Zákaz billboardů u klíčových silničních tahů, účinný od 1. září, podle Komínka do podoby kampaně výrazněji nezasáhl. „Strany od billboardových ploch dobrovolně postupně odcházejí a přecházejí k efektivnějším formátům,“ konstatoval.


Podle Kalouska ovlivňuje kampaň i propaganda Kremlu. Čtěte více

 Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

bitcoin_skoleni


Omezení billboardů zbavilo podle Joachymstála veřejnost pocitu politické záplavy, jak to bylo pravidelně v minulosti. „Nejen díky tomu vidíme mnohem více menších reklamních formátů a sponzorovaných příspěvků. Také podle Kubáčka strany používaly pestré formáty, například volební dopisy, setkávání s voliči a netradiční výlepy. Nebývale vysoký byl také letošní počet televizních a dalších debat, kde si kandidáti cvičí vystupování či argumentaci.

Joachymstál uvedl, že strany a hnutí zatím s limity neumějí příliš pracovat. „Proto jsme svědky relativně mdlých a nevýrazných kampaní spoléhajících na tradiční voličské skupiny a nástroje. Jsem přesvědčen, že v příštích volbách uvidíme mnohem větší míru specializace a tematického zacílení. To je zde většinou využíváno v rovině krajů, ale trendem je ušít kampaň na míru dané cílové skupině, danému regionu,“ uvedl.

Čtěte více z rubriky Volby 2017

Dozkoumáno: volby vyhraje ANO, ve sněmovně bude osm stran

Jízda tramvají, mítinky, koncert. Předvolební kampaň v Praze jde do finiše

Zítra si vás koupím. Politika přitahuje nové miliardáře

Já už jdu. Strach z migrace povolal do politiky i Františka Ringo Čecha

Komentář: Piráti: Putin, Babiš, uprchlíci? Možná, asi, nevím, snad, spíše ne

Na Míru si pivo nedávej! TOP 09 bojuje o přežití, má stejný volební potenciál jako Okamura

Noví sponzoři Pirátů: na kampaň přispěl miliardář Dejčmar i internetový byznysmen Barta

„Triumvirát“ v čele ČSSD funguje dobře, míní Zaorálek

Česko se musí podílet na reformě EU, apeluje Fiala. Euro zatím nechce


  • Našli jste v článku chybu?