Desáté pokračování
Trojský kůň?
Ruský miliardář Alexandr Lebeděv skupuje prodělávající noviny jako jiní oligarchové fotbalové kluby. Bývalému příslušníku KGB již patří londýnský deník The Evening Standard a zdá se, že se zajímá i o nejmladší britské liberální noviny The Independent. Kultovní list prý měsíčně prodělává milion eur. Nedávno Lebeděv prodal se souhlasem ruského premiéra Vladimira Putina svůj podíl ve státní letecké společnosti Aeroflot a zpráva nevyvolala pozdvižení jen v Moskvě. Překvapivě velký zájem projevila i média na druhé straně Evropy – v Londýně. Britští novináři se totiž obávají, že Lebeděv použije čerstvě vydělaných tři sta milionů eur, aby si přivlastnil i prestižní The Independent. To se na první pohled nezdá být až natolik hrozné. Vydavatel ruského opozičního listu Novaja Gazeta tvrdí, že chce Anglii pouze pomoci zachovat instituci demokracie. „Svobodná média jsou stejně důležitá jako parlament a politické strany,“ řekl po tiskové konferenci k prodeji akcií Aeroflotu.DER SPIEGEL
Britům se však nezdá, že by zrovna miliardář z autoritativního Ruska chtěl zachránit tisk v rodné zemi liberální demokracie. Někteří tvrdí, že to je stejné, jako by anglický lihovar chtěl Rusy naučit pálit vodku. Obávají se, že se za zájmem oligarchy skrývají jiné pohnutky. Dle některých novinářů je trojským koněm Kremlu a má za úkol vylepšit ve světě poškozenou pověst Ruska. To je docela možné. Špatná image země, politiků a podnikatelů dělá totiž starosti i samému Putinovi. V minulém roce dokonce shromáždil v Soči, kde se budou konat příští zimní olympijské hry, šéfredaktory a mediální experty z celé země. Prý se tam dokonce uvažovalo o nákupu bulvárních novin The Sun za státní peníze.
Jiní si zase stěžují, že chce využít novin ke zveřejnění kompromitujícího materiálu o moskevských politicích. Faktem však zůstává, že investigativci deníku The Guardian strávili lustrováním Lebeděva víc než rok. Bez výsledku. Žádné skandály, žádné špinavé obchody. O podnikateli lze zatím jedině s jistotou napsat, že do deníku The Evening Standard investoval 34 milionů eur a za rok zdvojnásobil jeho náklad – na šest set tisíc. To by Britům snad vadit nemělo.
NEWSWEEK
Z chlapečků kriminálníci
Čínští inženýři zcela nezvládli plánování nejlidnatější společnosti na světě. Politika jednoho dítěte, jejíž součástí se stala preference chlapečků před holčičkami, v Číně způsobila, že poměr narozených děvčat a chlapců je dnes okolo 119 : 100. V některých provinciích je to ještě hrozivějších 130 : 100. Kromě narůstající prostituce a odkládání manželství je převaha mužů ve společnosti dle všeho i důvodem nárůstu kriminality. Zatímco v mnoha evropských zemích jsou kriminální statistiky ve srovnání s minulostí spíš pozitivní, počet vražd, loupeží i znásilnění v Číně nedávno úroveň mnoha zemí starého kontinentu překonal.
Američtí badatelé z Kolumbijské univerzity vypočítali, že rozdíl v počtu žen a mužů ve společnosti se na růstu kriminality v Číně v letech 1988 až 2004 podílel až z jedné šestiny. Jak k tomuto exaktnímu údaji akademici dospěli, však nebylo specifikováno. Dle Leny Edlundové, která výzkum vedla, za nárůstem kriminality je třeba hledat neženaté muže, na něž nevěsta „nezbyla“. Ti dle výzkumníků společnost destabilizují. Závěr, dle nějž je výrazně vyšší počet mužů v Číně nebezpečný, však popírá studie z konkurenční Columbia Business School. Dle ní rodiny se syny-jedináčky maximálně šetří, aby své potomky k „honu“ na nevěsty co nejlépe vybavily. To prý zvyšuje stabilitu společnosti a negativní aspekty nevyváženého počtu Číňanů a Číňanek kompenzuje. Buď jak buď, Čína nejspíš zjišťuje, že dorůstání do světové velmoci se neobejde bez porodních bolestí.
THE DAILY TELEGRAPH
Ropná krize na obzoru
V důsledku předpokládaného nárůstu cen ropy v příštích pěti letech až na více než sto dolarů za barel vznikla ve Velké Británii zpráva Ropná krize – problém, jenž čeká britskou ekonomiku. Odrážejí se v ní obavy z energetické budoucnosti Velké Británie kvůli cenám energetických surovin. Zemi totiž ohrožuje kolísání jejich cen a rostoucí závislost na dovozu. Pro britskou vládu ji vytvořila Zvláštní průmyslová komise pro energetickou krizi a bezpečnost, jejímž členem je například šéf Virgin Group sir Richard Branson.
Dle zprávy se britské domácnosti a firmy musejí připravit na nárůst výdajů na topení, dopravu, potraviny a další zboží. Také se v ní uvádí, že problémy, s nimiž se bude muset země v důsledku budoucí ropné krize vyrovnat, značně přesáhnou současné potíže způsobené finanční krizí. A nejvíce postihne nejchudší Brity, protože vyšší ceny nebudou schopní zaplatit. Tím vznikne společenská recese. Vláda by si proto měla přiznat, co hrozí ekonomice, a připravit plány pro dopravu, maloobchod, zemědělství a alternativní zdroje elektrické energie. „Pokud je nevytvoří, mohla by se příští vláda kvůli nárůstu cen paliv potýkat s nedostatkem spotřebního zboží a s ohrožením britské energetické bezpečnosti,“ píše se ve zprávě. Zakladatel Virgin Group Branson, jehož letecké a železniční společnosti jsou obzvlášť citlivé na kolísání cen energetických surovin, prohlásil, že byznys a vláda by měly na plánech ochrany ekonomiky spolupracovat.
THE GUARDIAN
Maskovaná rodinka
Část rodiny Madoffů by se chtěla rozloučit s „provařeným“ příjmením, a proto vytvořila plán. Bernard Madoff, největší wallstreetský podvodník, jenž pomocí podvodného Ponziho schématu připravil své klienty zhruba o 65 miliard dolarů, začal před časem v Severní Karolíně ukrajovat ze svého 150letého trestu odnětí svobody.
Jeho snacha Stephanie, manželka Madoffova syna Marka, však nedávno požádala o změnu příjmení. Ráda by sebe a své děti Audrey a Nicholase začala nově podepisovat „Morganovi“. Jako důvod pro newyorský soud uvedla, že by se chtěla vyhnout „rozpakům, obtěžování a ohrožování, které jsou se jménem Madoff spojeny“. Proti jejímu plánu nic nenamítá ani její manžel Mark. Ten však hodlá příjmení svého otce nadále používat.
THE NEW REPUBLIC
USA, Čína, Rusko a jaderný Írán
Neochota Číny a Ruska připojit se k sankcím navrhovaným USA vůči Íránu může spočívat v něčem jiném, než se mnoho analytiků a politiků domnívá, píše americký liberální čtrnáctideník. Nemusejí to být ekonomické vztahy obou zemí s Íránem či jejich chybné vnímání hrozby šíření atomových zbraní, ale z hlediska Washingtonu mnohem znepokojivější důvod – jaderný Írán nijak podstatně Rusko ani Čínu neohrožuje.
USA jsou globální vojenskou velmocí, která může zasáhnout kdekoli na světě. Jadernými zbraněmi vyzbrojený Írán by však značně snížil jejich možnost použít armádu na Blízkém východě. Pokud by například USA plánovaly v tomto regionu vojenskou akci, ale Írán s ní nesouhlasil, protože by ohrožovala jeho životní zájmy, jakýkoli americký prezident by to musel uvážit. Naopak Čína a Rusko nejsou schopny v tomto regionu použít své armády. Čína je dnes sice považována za ekonomickou velmoc, ale vojensky je stále poměrně slabá. Podobně je na tom Rusko. Počet ruských konvečních sil poklesl natolik, že současná národněbezpečnostní doktrína země a její základní obranné cíle z velké části závisejí na atomových zbraních. Jaderný Írán proto obě země nijak neznepokojuje. Ve skutečnosti by jim to spíše pomohlo. USA proto nezbývá nic jiného než se buď s íránskou atomovou bombou smířit, nebo samy zastavit jaderný program Íránu.
DIE WELT
Strýček Skrblík
Steve Jobs na nedávné valné hromadě koncernu Apple opět odmítl návrh akcionářů využít části finanční hotovosti ke zvýšení ceny akcií společnosti. Jobs prosadil, aby šetřila finanční rezervy na horší časy. „Apple je velká firma. Navzdory své velikost však jsme zranitelní a musíme si dát pozor, co nás čeká za rohem. Navíc, pokud by se naskytla možnost zajímavé investice, která by vyhovovala našim dlouhodobým plánům a projektům, musíme ji být schopní bez problémů pokrýt,“ prohlásil Jobs.
Apple má v současnosti na účtech zhruba 40 miliard dolarů v hotovosti.
Popisek k Woodsovi Týden poté, co se nejlepší světový golfista Tiger Woods veřejně omluvil za mnohonásobné nevěry, se ocitl na provokativních reklamních billboardech organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). Ta využila aféry okolo golfisty, který se léčí ze závislosti na sexu, k propagaci kastrace domácích mazlíčků. „Příliš mnoho sexu může škodit,“ hlásá obří nápis vedle Woodsova portrétu na reklamních billboardech. A menším písmem pokračuje: „… i pro malé tygry. Ušetřete své psy a kočky mrzutostí. Vždy kastrovat!“
Popisek k obálce Focusu Titulní stránka německého magazínu Focus zřejmě trvale naruší vztahy mezi Německem a Řeckem. Na obálce ekonomického týdeníku je totiž známá helénská socha Venuše Mélské se vztyčeným prostředníčkem. A pod ní je napsáno: Podvodníci v EU rodině. Zostuzení Řekové teď vyzývají spolkovou vládu, aby nepřiměřený útok odsoudila. A dokonce zvažují bojkot všech německých produktů.
Text do rámečku: 221,9 miliardy dolarů
Celkový objem celosvětových nedluhopisových obchodních dohod Číny nad sto milionů dolarů, které uskutečnila v letech 2005 až 2009
The Heritage Foundation