Vedení Nemocnice Třebíč soustavně hledá možnosti, jak zvýšit bezpečnost poskytované péče, jistotu a komfort pro pacienty. Lékaři a sestry věnují soustředěnou pozornost zejména oslabeným pacientům. Pacient oslabený kromě své diagnózy v narůstající míře i dopady civilizačních zátěží (obezita, poškození plic kouřením…) je často podroben diagnostickým a léčebným výkonům. Jejich dlouhodobým cílem je zlepšení jeho stavu. Nicméně krátkodobě mohou narušit křehkou rovnováhu u řady pacientů. To klade na lékařskou, sesterskou i ošetřovatelskou péči zvýšené nároky. Časové, finanční i organizační. A právě tady můžou pomoci moderní technologie.
PACIENT A ČTYŘI CÍLE
Hlavním cílem projektu bylo umožnit zdravotníkům zvýšený dohled nejen u oslabených, ale i jinak významně zdravotně limitovaných pacientů v pooperační péči. Anebo u pacientů se sice už stabilizovanými parametry vitálních funkcí, ale s vyšším rizikem možného zhoršení (tj.
sice už bez nutnosti pobytu na jednotce intenzivní péče, stále ale vyžadující zvýšenou úroveň monitoringu).
Dalším cílem bylo ověření vhodnosti monitoringu pulzní oxymetrií u hraničně stabilních pacientů či pacientů v pooperační péči. Pulzní oxymetrie díky rychlé odezvě umožňuje dobrou detekci zhoršujícího se zdravotního stavu. Je to relativně jednoduchá metoda a v kombinaci s možnostmi nastavení individuálních alarmů umožňuje i včasné a cílené vyhodnocení.
Třetím cílem projektu bylo připravit celkové technické řešení dohledu pacientů a zahrnout je do pracovních procesů lékařů a zdravotních sester. Úkolem bylo vybrat vhodné mobilní monitorovací zařízení pro kontinuální sledování a vyvinout vlastní internetové řešení, které umožňuje vzdálený dohled u skupin monitorovaných pacientů.
Celková služba nejen neměla omezovat chod provozu nemocničního oddělení nebo péči o pacienty, ale naopak měla usnadnit, zpřesnit a zefektivnit už existující procesy monitoringu. V ideálním případě ještě při menší pracovní a administrativní zátěži. Vhodnost a ergonomie řešení jsme ověřili měřením na standardních lůžkách plicního oddělení. Přesnost měření byla vyhodnocena srovnáním s daty standardně získávanými na chirurgické JIP.
Čtvrtým cílem bylo připravit pro běžný provoz v nemocnicích celkové řešení, které je uživatelsky jednoduché a spolehlivé. Z pohledu ekonomiky nemocnice pak přináší možnost úspory (nejen finanční, ale i kapacitní u tak omezeného zdroje, jako jsou lůžka jednotek intenzivní péče) při umístění hraničně stabilního pacienta na standardním lůžku s možností zachování kontinuálního monitoringu.
ZVOLENÉ ŘEŠENÍ
Ke kontinuálnímu monitoringu vitálních funkcí jsme po pečlivé analýze zvolili komunikační řešení MediMonitor společnosti Ness Technologies. MediMonitor umožňuje moderní, jednoduchý, spolehlivý a rychlý přenos dat z měřicího přístroje na standardní pracoviště v nemocnici vybavené PC, např. na sesternu nebo lékařský pokoj.
Medi Monitor je ucelené řešení, umožňující připojení dalších přístrojů pro měření fyziologických hodnot, jako je např. glukometr, PeakFlowMeter, EKG či tonometr.
JAK TO FUNGUJE?
Pulzní oxymetrie sleduje pacienta pro klinické potřeby dostatečně přesně, nepřetržitě, neinvazivně. Monitoruje okysličení krve jako nepřímý projev dechové aktivity, sleduje tepovou frekvenci, může signalizovat výrazné zhoršení krevního oběhu. Zároveň sama o sobě významným způsobem neomezuje pohyb a tím například rehabilitaci pacientů. Pro monitoring pulzní oxymetrií bylo nezbytné doplnit a ověřit spolehlivé a robustní kontinuální sledování s využitím z velké části existující infrastruktury. To umožnilo rychlou, levnou a operativní aplikaci metody v běžném (nejen nemocničním) prostředí.
JAK TO VIDÍ
MARIE VESELÁ, manažerka kvality, Nemocnice Třebíč, p. o.
„Ověřili jsme MediMonitor jako nástroj komunikační podpory v péči o hraničně stabilní pacienty. Potvrdilo se nám, že pulzní oxymetrie s nepřetržitým přenosem měřených hodnot a signalizací odchylek přináší významné bene?ity v oblasti bezpečnosti a komfortu jak pro zdravotníky, tak zejména pro pacienty.“
PRŮBĚH PROJEKTU
1. pololetí 2013 Projednání v Etické komisi, schválení
Doplnění architektury řešení
Výběr zařízení
Výběr pracoviště pro projekt – plicní oddělení
Červenec 2013 Zahájení projektu, sestavení týmu, realizační schůzky
Srpen 2013 Aplikace řešení na vybraném oddělení
Říjen 2013 Ukončení zkušebního provozu (875 hodin měření)
Listopad 2013 Formulace podmínek dalšího rozvoje projektu
Prosinec 2013 Zavedení na chirurgickém a plicním oddělení
O autorovi| MUDR. PAVEL SVOBODA, lékař ARO, Nemocnice Třebíč, MARTIN DOLEŽAL, Ness Technologies