Menu Zavřít

Medlen by se divil, jak to s plynem a ropou na Moravě dopadlo

11. 7. 2016
Autor: čtk/ap

V šedesátých letech zmizela pod zemí celá vrtná souprava
.

Ján Medlen si přes jedno rameno přehodil krumpáč a lopatu, přes druhé tornu s jídlem a vyrazil na pole. Byl krásný letní den a kopání odvodňovací strouhy rychle ubíhalo. Když byl zhruba v půlce louky, uslyšel ze země podivné šumění, které s každým dalším kopnutím nabíralo na intenzitě. Pak špička krumpáče narazila na kus křemene, odlétla jiskra a ozval se tlumený výbuch. Kovářem Medlenem mrštila o zem neviditelná síla. Když se vzpamatoval a s klením vyplival všechnu hlínu z úst, s úžasem zíral před sebe. Ze země, kde ještě před chvílí hloubil strouhu, šlehaly plameny.

Roura z cihel

Zhruba tak mohlo v roce 1910 vypadat objevení zemního plynu ve slovenských Gbelech, obci jen několik kilometrů od hranice s Moravou. Do stejného roku se datují i začátky těžby této strategické suroviny na Moravě. Ostatně Medlen byl první, kdo zemní plyn na slovensko-moravském pomezí skutečně využil. V místě, kde objevil jeho ložisko, si vystavěl primitivní rezervoár a od něj až ke svému domu vybudoval „potrubí“ z cihel. Surovinu využíval nejen k topení, ale jako kovář i ke žhavení kovu. Dle dostupných informací tak ale činil za velké závisti většiny sousedů.

O několik let později, v roce 1914, však sousedskou závist vystřídal pocit zadostiučinění. Zemní plyn, který se patrně ve velkém objemu nahromadil v krbu kovárny, explodoval a rozmetal kovářovu chalupu po okolí. Cihly prý létaly i dvacet metrů daleko. Výbuch dokonce ohrozil blízkou železniční trať.

bitcoin školení listopad 24

Medlen, považovaný sousedy za podivína, protože se třeba snažil sestrojit perpetuum mobile, výbuch přežil. 
Exploze podnítila zájem o těžbu. Již 28. října téhož roku se ve Gbelech uskutečnil první vrtný průzkum. A úspěšný. V hloubce 114 metrů přišli badatelé na první stopy zemního plynu a ke svému velkému překvapení v hloubce 163,8 metru dokonce i na ropu. Ta se ostatně, stejně jako zemní plyn, těží ve Vídeňské pánvi (subprovincie, která zahrnuje území v Česku, na Slovensku a v Rakousku, toliko Wikipedie) těží dodnes.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro


Přečtěte si, kdo má na světě ropy nejvíce:

Ani Venezuela, ani Arábie. Nejvíce ropy se má nacházet v USA

Ropná plošina v USA
  • Našli jste v článku chybu?