AT&T/Time Warner Proti vzniku společnosti integrující výrobu obsahu a jeho distribuci jsou demokraté i republikáni
Americký telekomunikační gigant AT&T předběžně souhlasil s tím, že zaplatí za mediální konglomerát Time Warner 85,4 miliardy dolarů (dalších asi 20 miliard bude muset investovat do dluhu společnosti), což zhruba odpovídá výši českého státního rozpočtu na jeden rok. Vznikne tak největší společnost na světě, která v sobě bude integrovat obsah a jeho distribuci.
AT&T už nyní vlastní většinový podíl v poskytovateli satelitního vysílání Direct TV, za nějž loni zaplatila 49 miliard.
Time Warner pak nejen obsah vysílá (patří pod něj třeba CNN a HBO - a skrze CME také TV Nova), ale především vyrábí (Warner Brothers). AT&T je dnes největší telekomunikační skupinou se 140 miliony platícími zákazníky v USA a Mexiku, ovšem působí v oboru bez potenciálního růstu, neboť trh je zcela nasycen.
S akvizicí Time Warneru má šanci získat výhodu nad konkurenty (Verizon, T-Mobile a Sprint) a díky „vertikální strategii“ získat obsah pro své televizní a internetové sítě.
Vzorem této fúze byla zřejmě pět let stará akvizice NBC Universal zakoupeného mediálním konglomerátem Comcast. Time Warner také pomůže AT&T vzdorovat lépe digitálním skupinám jako Netflix a Hulu. Mezi nejžádanější produkty Warneru patří filmová série o Harrym Potterovi, Hra o trůny (HBO), 24hodinový zpravodajský kanál CNN a práva na vysílání basketbalové ligy NBA.
Megafúze tohoto druhu nedopadají vždy dobře, čehož je nejlepším příkladem právě Time Warner, jejž vroce 2000 zakoupil AOL za neuvěřitelných 164 miliard. O několik let později odepsal 100 miliard ve ztrátách.
Time Warner od té doby prošel restrukturalizací, během níž se oddělily Time Warner Cable, AOL a Time Inc. Přestože byla fúze dohodnuta už minulý týden, její schválení je pořád ve hvězdách, a to nejen kvůli antimonopolnímu úřadu, který bude muset posoudit riziko vzniku mediálního monopolu.
Proti akvizici jsou totiž demokraté i republikáni, přičemž Donald Trump pohrozil, že v případě zvolení spojení firem zabrání. Hillary Clintonová sice plán přímo nekomentovala, ale v kampani slibuje mimo jiné „posílit antimonopolní opatření a podrobit fúze a akvizice přísnému dohledu“.
Také kandidát na viceprezidenta Tim Kaine se vyslovil „pro méně majetkové koncentrace, obzvláště v případě médií“. Pro případ, že by deal nakonec zkrachoval, je v dohodě o koupi klauzule, že AT&T bude muset Time Warneru zaplatit odškodné ve výši 500 milionů. Podle Financial Times má už pouhé oznámení o fúzi pozitivní dopad na ceny akcií vmnoha společnostech vytvářejících obsah: investoři doufají, že i ony si časem „najdou kupce mezi telekomy“.