Menu Zavřít

Memy a spousta kontroverzí. Muskův twitter budí rozpaky, obvinění z ovlivňování trhu ale miliardář odmítá

15. 12. 2021
Autor: Depositphotos
  • Generální ředitel společností Tesla a SpaceX a zároveň nejbohatší člověk na světě Elon Musk se podle časopisu Time a deníku Financial Times stal osobností roku 2021

  • V rámci této příležitosti se rozpovídal o jedné ze svých zálib - psaní na sociální síť Twitter. Za vlastní příspěvky často sklízí kritiku a výjimkou nejsou ani obvinění z ovlivňování trhu

  • V tentýž den na té samé sociální síti oznámil další kroky své vesmírné společnosti, která podle jeho slov zahájila program na odstraňování oxidu uhličitého ze zemské atmosféry


Od jedné z nejznámějších a nejsledovanějších osobností světa by člověk čekal, že si své příspěvky na sociálních sítích bude hlídat a že jako u většiny vlivných lidí budou strohé, uhlazené, a pokud možno co nejméně kontroverzní. Kdo ale sleduje Elona Muska na Twitteru, ví, že dělá přesný opak. Memy, utahování si z dalších veřejně známých postav, otevřené odpovědi na rozdílné otázky od nejrůznějších lidí – i tak vypadají Muskovy tweety. Není tedy divu, že čas od času vyvolá svým jednáním pořádný poprask.

Stalo se tak třeba v roce 2018. Slavný miliardář tehdy čelil žalobě Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli tweetu, v němž tvrdil, že má „zajištěné financování“ pro převzetí Tesly do soukromého vlastnictví za 420 dolarů za akcii. Cena akcie byla narážkou na marihuanu, kterou toto číslo symbolizuje, a vtipem, jimž údajně chtěl zapůsobit na svou tehdejší přítelkyni Grimes. Zmíněný tweet ale také způsobil, že hodnota akcií jeho automobilky prudce vzrostla o 14 procent.

Trhy se pohybují samy od sebe, brání se miliardář

SEC tenkrát obvinila Muska, který se podle časopisu Time stal osobností roku 2021, ze šíření „nepravdivých a zavádějících prohlášení“ a manipulací s trhem, což se pochopitelně neobešlo bez následků.

Ostatní zástupci Tesly se s jejím šéfem dohodli, že každý zaplatí pokutu 20 milionů dolarů, aniž by přiznali vinu. Musk vzápětí odstoupil z funkce předsedy představenstva společnosti, a ta musela jmenovat nový výbor, který měl dohlížet na jeho komunikaci s veřejností.

Dali jsme opici do mozku implantát, aby mohla hrát videohry, řekl Elon Musk na Clubhouse
Přečtěte si také:

Dali jsme opici do mozku implantát, aby mohla hrát videohry, řekl Elon Musk na Clubhouse

V kontroverzních tweetech ale Musk navzdory této zkušenosti pokračuje dál, třebaže on sám se za jejich následky nijak odpovědný být necítí. Řekl to v rozhovoru s novináři Molly Ballovou, Jeffreym Klugerem a Alejandrem de la Garzou z uvedeného časopisu.

„Pokud vím, trhy se neustále pohybují samy, na základě ničeho,“ utrousil a dodal: „Copak se prohlášení, která učiním, nějak podstatně liší od náhodných pohybů akcií, ke kterým může dojít tak jako tak? Nemyslím si.“ Existuje však několik zářných příkladů, které jeho obhajobu tvrdě rozporují.

Například v listopadu se akcie automobilky propadly poté, co na Twitteru napsal, že společnost ještě nepodepsala smlouvu s Hertzem, přestože známá autopůjčovna již předtím oznámila, že si v rámci největšího nákupu elektromobilů v historii objednala 100 tisíc sedanů Tesla Model 3.

O znatelných sedm procent se během téhož měsíce akcie jeho společnosti propadly ve chvíli, kdy se Musk zeptal svých příznivců na sociální síti, zda by měl prodat desetinu jejích akcií – v anketě hlasovalo 3,5 milionu lidí během 24 hodin. Opomenout pak nelze ani loňský květen. Tehdy rodák z Jihoafrické republiky pro změnu napsal, že je cena akcií Tesly podle něj „příliš vysoká“. Jak zareagoval trh? Poklesem, pochopitelně, a to ve výši devíti procent.

Kromě memů také důležitá oznámení

Že se za ta léta stal z Twitteru Muskův hlavní komunikační kanál, je zcela zřejmé. Na druhou stranu je fér dodat, že zdaleka ne všechny jeho tweety jsou takto kontroverzní. Miliardář na uvedené síti ,postuje‘ především takzvané memy a seznamuje veřejnost s novými projekty či dalšími kroky svých společností. Například v pondělí oznámil, že SpaceX zahajuje program na odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry, který následně hodlá využít jako raketové palivo. K tweetu rovněž dodal, že osvojení této technologie „bude důležité i pro plánované cesty na Mars“.

https://twitter.com/elonmusk/status/1470519292651352070?s=20

I tak se ovšem našli někteří, kdo na Muskovi ani tentokrát nenechali nit suchou. Například deník The Guardian k celé záležitosti uvedl, že raketa Falcon 9 společnosti SpaceX jako palivo používá kerosin, který do atmosféry vypouští mimo jiné i zmíněný oxid uhličitý. Během jediného letu je prý schopna spálit 200 až 300 tun CO2.

WT100

Vědom si je toho i sám nejbohatší muž světa. Ostatně i proto již dříve vyhlásil soutěž XPrize Carbon Removal, kde vypsal odměnu 100 milionů dolarů za vytvoření technologie, jež s jeho odstraňováním z atmosféry pomůže.

  • Našli jste v článku chybu?