Menu Zavřít

Méně peněz i pracovní síly. Brexit bude bolet celou Evropu

28. 6. 2016
Autor: čtk

Odchod Británie způsobí minimálně krátkodobé škody na obou stranách kanálu La Manche.

Britští odpůrci brexitu se obávají negativního dopadu na ostrovní ekonomiku – svůj díl důsledků si ale samozřejmě ponese celý kontinent. Nominálně vzato dnem odchodu se evropská ekonomická produkce ztenčí o 20 procent a vojenská síla nejméně o 15 procent (a v to není započítán disproporčně velký význam britských tajných služeb a jejich vztahy se službami americkými).

Unie kromě toho přijde o zhruba 11 procent pracovní síly a 11 procent čistého příspěvku do každoročního rozpočtu. V posledně jmenované sumě už je započítána proslulá britská sleva, jež leží v žaludku německým a francouzským politikům od roku 1985, kdy ji vybojovala Margaret Thatcherová.

Obzvlášť silně budou zasaženy finanční trhy, které rázem ztratí 31 procent své hodnoty. K tomu je třeba přičíst další efekty: již v prvních hodinách po brexitu zaznamenaly evropské burzy strmý propad. Index londýnské burzy FTSE 100 odepisoval v pátek odpoledne téměř čtyři procenta, německý DAX téměř sedm, francouzský CAC přes osm a třeba španělský IBEX více než 12 procent.

Brexit už dopadl na ty nejbohatší

Britští boháči prodělali na brexitu miliardy

 Richard Branson,
Autor: Jarle Naustvik

Konkrétně Česká republika má v Británii čtvrtého největšího obchodního partnera; čeští exportéři vyvezou za kanál zhruba tři procenta HDP. Znamená to, že případný pokles se na celkovém ekonomickém růstu české ekonomiky podepíše nejvýše v řádu desetin procenta.

„Naše zkušenosti z finanční krize investorům jasně ukazují, že dlouhodobě není výhodné podlehnout okamžité panice a reagovat na vzniklou situaci výprodeji, a realizovat tak ztráty,“ řekl novinářům obchodní ředitel investiční firmy Conseq Investment Lukáš Vácha. „Aktuálně se nedomníváme, že brexit představuje velké systematické riziko pro světovou ekonomiku. V takové situaci je naopak konzistentní chování klíčem k investorskému úspěchu,“ dodal.

Případné nové investice doporučuje Vácha rozložit do více částí, aby příležitosti plynoucí z nižších cen (způsobených klesající cenou akcií a souběžně klesající librou) nehnaly potenciální investory do přílišného rizika.

MM25_AI

Další referenda na obzoru

Tak to ovšem vypadá pouze při statickém pohledu. Další možné dopady na zbytek Evropy jsou ale spíše politického než ekonomického charakteru a mohou podnikatelské i investiční klima velmi rychle proměnit k nepoznání. Lze přepokládat že brexit posílí dezintegrační, odstředivé síly v Evropské unii.

Politici různého formátu koketující – právem, či nikoli – s antibruselským populismem, Marine Le Penovou ve Francii počínaje přes Nizozemce Geerta Wilderse a českým Úsvitem konče, si již začali brousit zuby na vyhlašování podobných referend, která by měla i jejich zemím umožnit odchod z EU. Minulý týden ještě nebylo možné odhadnout, jestli a do jaké míry brexit preference antibruselských politických uskupení napříč Evropou posílí.

  • Našli jste v článku chybu?