Menu Zavřít

Méně pokut. Finanční správa zúžila seznam dokumentů s automatickou sankcí

1. 8. 2017
Autor: Michael Tomeš, E15

U přiznání k dani z příjmů fyzických osob a přiznání k dani z nemovitých věcí již nebude Finanční správa automaticky udělovat sankce, pokud nebyly podány elektronicky. Poplatníci nově budou nejprve vyzváni k nápravě, a až pokud svou chybu nenapraví, budou pokutováni.

U podání, která na seznamu nejsou uvedena, obdrží poplatník nejprve od správce daně výzvu, aby je podal elektronicky. Teprve v případě, že svou chybu nenapraví, hrozí mu pokuta za nepodání přiznání. Za nedodržení povinné elektronické formy u podání uvedených na Seznamu se ukládá automatická pokuta 2000 korun. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti činit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může pokuta dosáhnout až 50 000 korun.

Podle Finanční správy je mezi poplatníky daně z příjmů fyzických osob a daně z nemovitých věcí mnoho těch, kteří si datové schránky zřídili někdy v minulosti, vůbec je nepoužívají a často i zapomněli, že je mají. „Tito občané mnohdy s finančním úřadem komunikují jen výjimečně, maximálně jednou do roka nebo téměř vůbec. Aby nebyli hned trestáni pokutou za to, že občas na finanční úřad podají přiznání papírově, místo elektronicky, rozhodli jsme se vyjmout tato podání ze seznamu,“ uvedl zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

bitcoin_skoleni

Pouze elektronicky podávají řádná a dodatečná daňová přiznání, přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, žádosti o zrušení registrace, hlášení a vyúčtování ti, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Povinné elektronické podávání platí také pro všechny plátce DPH. Elektronicky lze podání činit prostřednictvím Daňového portálu Finanční správy, dostupného na www.daneelektronicky.cz, nebo odesláním datové zprávy z datové schránky.

Dále čtěte:

Berňák v karuselu

Půl roku s EET. Babišův experiment dostal drobné podnikatele do potíží

Zajišťovací příkazy nejsou nadužívány, tvrdí ministerstvo financí


  • Našli jste v článku chybu?