Menu Zavřít

Merkelová: Migraci zvládáme

7. 9. 2016
Autor: čtk/ap

Německo dosáhlo výrazného posunu při řešení migrace, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová. Situace ve spolkové republice je dnes podle ní v tomto ohledu mnohem lepší než před rokem. Nicméně zároveň je nutné v některých oblastech pokročit, například při integraci běženců na pracovním trhu. Kancléřka se před Spolkovým sněmem vyjádřila i výsledkům nedělních zemských voleb.

Německá kancléřka o migraci i řadě dalších témat hovořila v rozpravě o návrhu státního rozpočtu na příští rok. „Dnešní situace je mnohem lepší než před rokem, a to pro všechny. Ale ještě toho zůstává hodně, co musíme udělat,“ uvedla Merkelová ve zhruba půlhodinovém projevu, který poslanci opakovaně ocenili potleskem. „Lidé od nás oprávněně očekávají, že pomůžeme těm, kteří pomoc potřebují, ale také očekávají, že těm, kteří nemají právo zůstat, řekneme: ´Musíte naši zemi opustit´,“ poznamenala.

Právě nedostatečné vracení uprchlíků do zemí jejich původu považuje kancléřka za jeden z přetrvávajících problémů. Za další označila integraci běženců na pracovním trhu.

Ve výčtu toho, co už naopak Německo, do něhož loni přišlo 1,1 milionu uprchlíků, udělalo, uvedla Merkelová schválení integračního zákona, změnu azylových zákonů, zrychlení azylových procesů nebo rozšíření nabídky jazykových a integračních kurzů pro uprchlíky.

Šéfka německé vlády se dotkla také otázky bezpečnosti, která podle průzkumů zvláště v některých spolkových zemích trápí hodně Němců. „Terorismus není nový problém, který by přišel až s uprchlíky. Protože ale ne každý uprchlík přichází s dobrými úmysly, přijmeme další opatření, abychom posílili veřejnou bezpečnost,“ nechala se slyšet. Lidé mají podle ní právo požadovat, aby politici udělali pro bezpečnost, co je v jejich silách.

„Změna je nutnou součástí našeho života,“ poznamenala Merkelová na závěr svého projevu. Kdo zažil sjednocení Německa v roce 1990, ví podle ní, že změna může být k lepšímu.

Přes všechny změny dnešního světa je přitom podle ní důležité, aby si Německo udrželo své základní hodnoty - svobodu, demokracii, právní stát nebo sociálně-tržní ekonomiku. „To všechno, co jsem právě vyjmenovala, se nezmění. Německo zůstane Německem, se vším, co je nám na něm milé a drahé,“ uzavřela kancléřka svůj projev.

Poučení z voleb

Jediným vítězem nedělních zemských voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku byla podle Merkelové Alternativa pro Německo (AfD), která všem ostatním stranám sebrala hlasy. Každý se nyní podle ní musí sebekriticky podívat, co dělat lépe a jak si znovu získat důvěru voličů.

„Každý z nás se po volebním večeru jako byl ten nedělní musí chytit za nos a sebekriticky se podívat, co je možné v budoucnosti dělat jinak a lépe. To je samozřejmé,“ řekla dnes Merkelová před poslanci během projednávání návrhu rozpočtu na příští rok. „Je také samozřejmé, že je nutné brát vážně obavy (občanů), ať už jsou odůvodněné, nebo ne,“ podotkla.

Právě na to, že jejich obavy nikdo nebere vážně, si v Meklenbursku-Předním Pomořansku ale i v dalších spolkových zemích stěžovala řada voličů Alternativy pro Německo.

Merkelová dále uvedla, že zemské volby v severoněmeckém státě se uskutečnily za jiných podmínek než trojice jarních zemských voleb, při nichž AfD také uspěla. Přesto se podle ní AfD podařilo mobilizovat voliče a přetáhnout část z nich dalším stranám, což vedlo k tomu, že Alternativa poprvé skončila před křesťanskými demokraty (CDU).

„A nikoho z nás nyní nenechává v klidu otázka, jak v takové situaci postupovat,“ uvedla kancléřka. Kritizovat voliče podle ní nic nepřinese, stejně tak není možné eskalovat situaci. Politici, kteří nesou odpovědnost, musí podle Merkelové používat umírněný jazyk.

„Protože, milé kolegyně a milí kolegové, když i my začneme vyhrocovat naše vyjádření, posílíme jen ty, kteří to vždy řeknou ještě jednodušeji a jasněji,“ podotkla za potlesku poslanců. „A když se začneme podílet na přehlížení faktů, pak nejsou zodpovědné a konstruktivní odpovědi na věcné otázky možné,“ poznamenala také. Proto je podle ní důležité držet se pravdy, a znovu si tak získat důvěru voličů.

Dohoda s Tureckem jako vzor
Dohoda Evropské unie o migraci s Tureckem by se podle Merkelové měla stát modelem pro další podobné smlouvy - s Egyptem, Tuniskem nebo Libyí. Merkelová je přesvědčena, že migrační dohoda s Tureckem je v zájmu obou stran. Pomáhá uprchlíkům, z nichž většina přichází ze Sýrie a může tak zůstat blíže svému domovu, míní. Zároveň je podle ní nutné finančně pomáhat Turecku, aby situaci zvládalo. Ocenila, že od jarního uzavření dohody v Egejském moři prakticky neumírají uprchlíci, zatímco předtím jich při snaze dostat se z Turecka do Řecka umíralo velké množství. Merkelová také upozornila na snahy Evropské unie uzavřít dohody s Nigerem a Mali, přes které proudí většina afrických běženců, kteří se posléze snaží dostat do Evropy přes Libyi.

Přečtěte si také:

Do Evropy přišlo příliš mnoho mužů. Hrozí jim izolace?

FIN25

Merkelová: V migrační krizi jsme udělali chyby

Žádný distanc. Berlín za rezolucí o arménské genocidě stojí


  • Našli jste v článku chybu?