Menu Zavřít

Merkelová vyzvala k úsilí o celosvětový mír. Není možné jen stát opodál, řekla

11. 11. 2018
Autor: čtk

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na mírovém fóru v Paříži vyzvala k úsilí o celosvětový mír a spolupráci. Mír není možné považovat za samozřejmost, je třeba na něm pracovat, dodala s tím, že "není možné jen stát opodál a dívat se", jak ve světě zuří množství konfliktů. V této souvislosti zmínila například válku v Sýrii.

Merkelová během své řeči odsoudila „národní nafoukanost a vojenskou aroganci“, které vedly „k nesmyslnému krveprolití“ během dvou světových válek. Jak poznamenala agentura AP, během svého vystoupení na fóru kancléřka vyslovila i zjevnou narážku na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prosazuje svůj protekcionistický program Amerika na prvním místě a je skeptický vůči mnohostranné spolupráci. Uvedla, že „nedostatek komunikace a neochota dělat kompromisy“ mohou mít smrtící následky.

„Většinu problémů dneška nemůže vyřešit jediný národ, ale je třeba je řešit společně,“ prohlásila Merkelová. „Když izolace nebyla tím správným řešením před sto lety, jak by mohla být nyní v dnešním propojeném světě?“ dodala. I „evropský mírový projekt“, který se zrodil po roce 1945, je podle kancléřky nyní ohrožen narůstajícím nacionalismem a populismem.

Třídenní mírovou konferenci zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten rovněž prohlásil, že světová stabilita je nyní ohrožena nacionalismem, rasismem, antisemitismem a extremismem a rovněž i ekonomickými problémy a potížemi souvisejícími s životním prostředím a migrací.


Mutti to balí. Přechod do postmerkelovské éry bude složitý

 Melania Trumpová, Donald Trump, Angela Merkelová a Emmanuel Macron


Macron podobně jako Merkelová zdůraznil „kolektivní přístup“ při řešení krizí, ať již jde o ekologické problémy, akce islámských radikálů, šíření jaderných zbraní či antisemitismus. „Bude dnešek symbolem trvalého míru, nebo posledním okamžikem jednoty předtím, než se svět propadne do mnohem většího zmatku?“ ptal se francouzský prezident. „To záleží jen na nás,“ dodal.

Setkání 84 světových vůdců během oslav 100. výročí konce první světové války Macron označil „za historický okamžik“. Fórum by se podle představ Paříže mělo opakovat každý rok jako výraz „obnoveného, reformovaného multilateralismu“.

bitcoin_skoleni

Po Merkelové na fóru vystoupil generální tajemník OSN António Guterres. Ten uvedl, že svět nyní čelí několika problémům, které se podobají těm, jež vedly k narušení míru a vypuknutí první světové války. Konkrétně zmínil obchodní konflikty či stále více polarizovanou politiku. Obavy rovněž vyjádřil v souvislosti s „krizí důvěry“ v Evropské unii. Blok, který vyvstal z popela druhé světové války, je podle něj „projektem příliš významným na to, aby ztroskotal“. Guterres rovněž varoval před „oslabením ducha kompromisu, který podpírá demokracie, a lhostejností vůči kolektivním pravidlům“.

Přečtěte si také:

Tři výzvy podle Merkelové. Německo čelí pravicovému radikalismu, antisemitismu a násilí uprchlíků

Volání po silné ruce: čtvrtina Němců vidí výhody vlády vůdce

Nezvyklá situace: o post šéfa CDU se po Merkelové uchází tři kandidáti

Státníci si v Paříží připomněli výročí konce války. Bezpečnostní opatření narušily aktivistky

  • Našli jste v článku chybu?