Menu Zavřít

Merkelová za teroristické útoky nemůže, myslí si Němci

3. 8. 2016
Autor: čtk/AP

Nedávné teroristické útoky v Bavorsku podle většiny Němců nijak nesouvisejí se vstřícnou migrační politikou kancléřky Angely Merkelové, vyplývá z průzkumu veřejného mínění. Že nese Merkelová na atentátech kvůli svému postupu v migrační krizi vinu, si myslí ani ne třetina dotázaných.

Průzkum na zadání časopisu Stern zpracovala agentura Forsa. Z 28 procent respondentů, podle kterých nese kancléřka kvůli své politice spoluvinu na nedávných teroristických útocích ve Würzburgu a Ansbachu, se více než tři čtvrtiny označily za voliče pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Spojovat vstřícnost Merkelové k uprchlíkům se spoluzodpovědností za červencové útoky odmítá 69 procent dotázaných.

Proti tezi, že Merkelová do země svou politikou přilákala teroristy, se staví i dvě třetiny voličů konzervativní bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jejíž předseda a bavorský premiér Horst Seehofer je jedním z nejtvrdších kritiků současné migrační politiky spolkové vlády. Sám Seehofer před časem uvedl, že Merkelové za teroristické útoky v jeho spolkové zemi nedává sebemenší vinu.

Polovina dotázaných Němců se domnívá, že bezpečnostní složky nejsou dostatečně připravené a vybavené na to, aby občanům zajistily maximální možnou ochranu. Nejčastěji by si účastníci průzkumu přáli navýšit počet policistů a zlepšit i jejich technické vybavení. Zhruba 65 procent dotázaných by uvítalo nasazení armády ve vnitrozemí v případě teroristického útoku.

Merkelová stále věří, že se nelehkou situací podaří zvládnout

Migraci i terorismus zvládneme, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová během tiskové konference

Tři čtvrtiny dotázaných se v anketě vyslovily také pro rychlejší vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Neúspěšní žadatelé o azyl, kteří se dopustili trestného činu, by měli být vraceni i do zemí, které německé úřady nepovažují za bezpečné, uvedlo 73 procent respondentů. Zhruba stejný počet lidí by si přál také přísnější hraniční kontroly.

Bavorsko v červenci zažilo několik tragických útoků. Nejprve zaútočil afghánský běženec nožem a sekyrou na cestující ve vlaku do Würzburgu a zranil pět lidí, než ho policie zastřelila. O několik dní později zabil Němec s íránskými kořeny devět lidí u mnichovského nákupního centra Olympia a následně se v bavorském městě Ansbach odpálil odmítnutý syrský žadatel o azyl, přičemž zranil 15 lidí. K útoku v Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).


Dále čtěte:

bitcoin školení listopad 24

Orbán: Migranti jsou jako jed. Rizikem je i jediný

Zeman odmítá jakékoliv přijímání uprchlíků. Ať zasáhne Parlament, vyzývá


  • Našli jste v článku chybu?