Státní společnost Mero vybuduje v Nelahozevsi nový zásobník ropy, který rozšíří skladovací kapacity pro strategické zásoby této suroviny. Zásoby spravuje provozovatel tuzemských ropovodů pro Správu státních hmotných rezerv. Sněmovní podvýbor pro energetiku záměr firmy podpořil.
Záměr vyhlásit zadávací řízení na zpracovatele projektové dokumentace nového zásobníku již dozorčí rada Mero schválila. Rozšíření centrálního tankoviště ropy ve středočeské Nelahozevsi s odhadovanými náklady 650 milionů hodlá podnik financovat z vlastních zdrojů. Předpokládaná doba výstavby je 36 měsíců od okamžiku zahájení projektové přípravy.
„Strategické plány společnosti Mero mají podporu podvýboru pro energetiku. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že její současný stav i plánované investice jsou na úrovni těch nejlepších firem v oboru,“ uvedl v tiskové zprávě předseda podvýboru Milan Urban (ČSSD). Maximální pozornost je podle místopředsedy podvýboru Vlastimila Vozky (ANO) zapotřebí věnovat zvýšení rezervní kapacity tankoviště z nynějších 90 na 120 dní nově požadovaných evropskou směrnicí.
Mero ČR zahájila přípravné práce k vybudování nového zásobníku o objemu 125 tisíc metrů krychlových v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou v říjnu. „Bude to po delší době významnější investice do infrastruktury související s českým systémem přepravy ropy. Hlavním důvodem je sice zpřísnění legislativy, ale současně výstavba nové skladovací nádrže znamená zvýšení stability a flexibility systému přepravy a skladování ropy, které umožní se lépe vypořádat s problémy obdobného charakteru, jako byly dlouhodobé odstávky českých rafinérií v nedávné minulosti,“ uvedl generální ředitel firmy Mero ČR Stanislav Bruna.
Nynější prostory, ve kterých je vybudováno centrální tankoviště ropy, umožňují podle obchodního ředitele Otakara Krejsy výstavbu ještě dalších až čtyř nových nádrží, přičemž kapacita každé z nich může činit 125 tisíc metrů krychlových.
Akciová společnost Mero ČR vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Společnost vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba. Jediným vlastníkem firmy je prostřednictvím ministerstva financí český stát.
Dále čtěte:
První vlak s českou naftou byl za dohledu Sobotky odplombován
Spojením Enbridge a Spectra Energy vznikne gigant
Rafinérie v Kralupech nad Vltavou obnovila zpracování ropy