Menu Zavřít

MĚSTEČKO BUDOUCNOSTI

10. 12. 2018
Autor: Euro.cz

Oaks Prague je rezidenční projekt, který jinde v Česku nenajdete. Vzniká jihovýchodně od Prahy, v malebné středočeské vesničce Nebřenice. Svým obyvatelům nabídne to nejlepší z města i venkova.

O tom, co vše je třeba vzít v úvahu z pohledu krajinné architektury, jsme si povídali se Štěpánkou Šmídovou z ateliéru Šmídová Landscape Architects.

* V čem je unikátní místo, kde vzniká projekt Oaks?

Příběh začíná zámečkem, který je vnímán jako centrum projektu. Na tomto místě se ve středověku nacházela vesnice. Krajina je zde díky tomu „přednastavená“. Tím myslím, že například rybníky jsme obnovovali na místech, kde v minulosti již byly. Benefitem je tedy fakt, že projekt nevzniká takzvaně na zelené louce, ale navazuje na historické kořeny místa.

* Co vše je v případě krajinné architektury potřeba zohlednit?

Já se vždy nejdříve dívám na to, co na daném místě roste. Tím se lze krásně zorientovat. Když jsem to zde viděla poprvé, tak jsem si řekla: „Hezká malebná krajina.“ Učarovala mi například kouzelná dubová alej, ale také mnoho lesů, kde je potřeba zajistit správné hospodaření. Snažíme se vysazovat takové druhy stromů a keřů, které jsou na tomto místě geograficky původní.

* Dohledáváte historické prameny místa?

Rozhodně ano. Poslední přestavba zámečku, který vlastnila měšťanská rodina, byla v druhé polovině 19. století. Ta mu dala stávající vzhled. Parkově upravený byl pouze malý úsek prostoru kolem zámečku - asi polovina dvora a malá část území v parku. Rodina místo prioritně využívala k hospodářským účelům. V části, kde nyní budujeme golfové hřiště, byla historicky pole a louky a ve svažitém terénu se nacházel sad, který chceme obnovit. Celkově hodně pracujeme s ovocnými dřevinami. Jsou pro naši krajinu velmi charakteristickým prvkem.

* Co dalšího chcete do místa ještě navrátit?

Obnovili jsme čtyři rybníky na Chomutovickém potoce, které byly polorozpadlé, když jsme na projektu začali pracovat. Ve zrekonstruovaných rybnících jsou vytvořeny litorální zóny s vodními rostlinami, tím vznikl nový biotop. Snažíme se, aby vše, co děláme, dokázalo svébytně fungovat, tedy bylo to udržitelné a funkční. Nejen pro lidi. Podobně komplexní projekt vyžaduje spolupráci různých profesí.

* Co všechno je třeba zohlednit co do cílové skupiny, kapacit a účelu?

Záleží na tom, v jaké části projektu se nacházíme. Jinak pojímáme prostory v přírodě, jinak golf a jinak veřejná prostranství ve vesnici. Co se týče cílové skupiny, já mám ráda, když není prvoplánově vyhrazena. V prvním okamžiku zde sice může být mnoho rodin s dětmi, ale všichni stárnou, děti odejdou a po patnácti letech místo zkrátka přestane fungovat, protože bylo vybudováno pouze pro jednu konkrétní věkovou kategorii. A to není v našem zájmu.

* Co jste ve vesničce řešili jako klíčové?

Pro mě je velmi důležitá krajinná zeleň - stromy, keře a louky tak, aby se zástavba dobře začlenila do okolí. Klademe důraz na silnou vegetační složku, která bude respektovat okolí a navazovat na ně. Zeleň musí být patřičně proměnlivá během roku. Zkrátka člověk vyjde ven a musí podle zeleně poznat, jaké je roční období.

* Co bylo - kromě napojení místa na přírodu a historické kořeny - od vás dále požadováno?

Úzká vzájemná spolupráce s architekty. Jsem nadšená, že na projektu pracuje mnoho mezinárodních architektonických týmů, se kterými komunikujeme a diskuse s nimi jsou výjimečně obohacující. Momentálně jich je přibližně deset - na golf, na různé typy domů kvůli variabilitě, můj tým na krajinnou architekturu (landscaping) a další.

* Jaké bylo zadání pro „atmosféru místa“?

Cílem je propojit lidi se stejnými zájmy, kteří chtějí komfort města, ale zároveň být blízko přírody, a kteří mají podobné volnočasové aktivity. Snahou je vytvořit městečko, kde se lidé vzájemně znají, zdraví, podnikají společné akce, scházejí se ráno v pekárně, večer ve vinárně, odpoledne u bazénu, na golfu či u koní. Mělo by se jednat o živou obec, nikoli satelit. Vesnice bude otevřená lidem z venku, ne jen těm, kteří zde budou bydlet.

* Jak probíhá celý proces takzvané krajinářské architektury, jaký máte postup?

Za mě je vždy velmi důležité prochodit místo. Člověk musí vidět krajinu v souvislostech, i s okolními vesnicemi a lesy. Klíčový je samozřejmě dialog s klientem a členy týmu. Když děláme zahradu, vždy klientovi říkám, že je to práce nás obou.

* V čem se liší projekt Oaks od jiných?

Vysoký standard. Nejen v podobě služeb, jako jsou mateřská škola, wellness a spa, jezdecké centrum, tenisový klub, stezky, boutique hotel, PGA golf, obchody a restaurace. Ono to vlastně ani nelze k ničemu přirovnávat, protože nic takového v Česku dosud - a troufnu si říct, že možná ani v Evropě - neexistuje.

* Co byl největší oříšek a co je výzva v rámci Oaks?

Letošní léto, respektive sucho, které přineslo, ale zvládli jsme to. Jinak celý projekt je pro nás výzva, zejména ve smyslu propojování - od přírodních po urbánní objekty.

* Jaké jsou nejnovější trendy udržitelnosti a ekologie, které se do projektu promítnou?

V projektu je velice progresivně řešeno veřejné osvětlení. Kolegové z Lighting Design Collective pracují s velmi nízkými intenzitami osvětlení, zohledňují vlnovou délku světla, aby například nerušilo zvěř. Dále pak například uplatnění biofiltrů na golfovém hřišti nebo přírodě blízké hospodaření v lesích, kde hodně řešíme správnou druhovou skladbu dřevin. To se totiž následně projevuje v podrostech, které ovlivňují zadržování vody. Vytváříme také velkou škálu nových biotopů a vysazujeme nové lesy. Samozřejmě musím uvést také takzvané smart řešení vesnice ve smyslu chytré domácnosti nebo třeba waste managementu - hospodaření s odpady.

* O čem je tedy celý Oaks?

Bude to bydlení, které odpovídá nejnovějším poznatkům veškerých moderních technologií a nejsofistikovanějších konceptů. Půjde o takové realizované „městečko budoucnosti“ v harmonii a s respektem k přírodě tak, aby chytré technologie usnadnily život člověku, který díky tomu bude mít mnohem více času pro rodinu a své koníčky.

ŠTĚPÁNKA ŠMÍDOVÁ

Krajinářská architektka a zakladatelka ateliéru Šmídová Landscape Architects. Tvrdí, že krajinářská architektura čím dál tím víc ovlivňuje každodenní život. Má ráda Monkey Business, klasickou hudbu a sport.

MM25_AI

PROJEKT DŮMYSLNÉ PROPOJUJE PŘÍRODU, SOUDOBOU ARCHITEKTURU A NEJMODERNĚJŠÍ technologie. NAVÍC V KOMBINACI SE ŠIROKÝM PORTFOLIEM SLUŽEB URČENÝCH NEJEN PRO REZIDENTY.

  • Našli jste v článku chybu?