Menu Zavřít

Město v obležení

25. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Ničivé povodně summit Severoatlantické aliance neohrozily

Už rok se česká metropole připravuje na schůzku zástupců devatenácti členských států NATO a 27 zemí sdružených v programu Partnerství pro mír. Když se letos v srpnu přehnala Prahou ničivá povodeň, která zatopila polovinu metra a některé čtvrti, chvíli to vypadalo, že na pořádání tak významné mezinárodní akce nebude pouhé tři měsíce po katastrofě ani pomyšlení. Tisíciletá voda městu způsobila škody na majetku za dvanáct miliard korun a hlavně dopravní chaos. Život se však rychle začal vracet do původních kolejí a konání summitu nestojí nic v cestě.

Fámy o epidemii.

Zahraniční turisté, které v Praze zastihla srpnová povodeň, brali událost jako zpestření svého pobytu. Tisíce hostů nejatraktivnějších hotelů na vltavských nábřežích však musely být evakuovány do bezpečí. Pak počet turistů v Praze rapidně klesl. Ve světě se objevily fámy, že v Praze a v Čechách řádí epidemie a že není radno tam jezdit. „Nemoci v Praze nikdy nehrozily, nikde a nikdy nebyla zaznamenána jediná epidemie,“ zdůrazňuje pro týdeník EURO primátor Němec. „Bohužel se takové zprávy ve světě objevily a my s nimi dennodenně bojujeme. Praha je na setkání NATO připravena. Povodně město v tomto smyslu vůbec nepoškodily. Všichni se mohou přesvědčit, že centrum Prahy dobře funguje, podařilo se nám jej zachránit,“ vysvětluje Němec.

Přelidněná i vylidněná.

Setkání Severoatlantické aliance se dotkne celé Prahy. Přicestovat má kromě politických špiček na dva tisíce delegátů a tři tisícovky novinářů, nepočítaně špionů. V ulicích bude hlídkovat až dvanáct tisíc policistů, 2400 vojáků, do pouličních bitek je připraveno nastoupit 3400 těžkooděnců. Kvůli protiteroristické ochraně bude paralyzován letecký provoz nad Prahou i nad Českou republikou. Delegáty budou z hotelů do míst jednání vozit speciální autobusové linky. Do české metropole se ovšem rovněž chystá – odhady se velmi rozcházejí – kolem deseti tisíc demonstrantů. Pražská radnice eviduje přibližně 90 nahlášených protestních akcí. „Není jisté, že se všechny uskuteční,“ řekl pro týdeník EURO Josef Lomička k odboru krizového řízení magistrátu. „Možná že je to i část taktiky demonstrantů, když chtějí množstvím informací zahltit veřejnou správu, a nakonec proběhnou jen tři až čtyři akce,“ doufá. Vláda vydá na pořádání summitu 800 milionů korun, z toho polovinu na bezpečnost účastníků a Pražanů. Pražská radnice ze svého rozpočtu vyčlenila 20 milionů korun.

Vysoko nad řekou.

Povodní byly zničeny úseky všech tří tras pražského metra. V době schůzky NATO bude obnovena v celé své délce pouze jediná z nich, trasa C, která zato výhodně spojuje historické jádro s Kongresovým centrem Praha (KCP) v oblasti Vyšehradu. Vedle KCP velká voda neublížila ani dalším třem místům, jichž se summit dotkne: pražskému letišti v Ruzyni, sídlu českého prezidenta na Hradčanech, kde Václav Havel ve středu 20. listopadu uspořádá pro delegáty přijetí a recepci, a Obecnímu domu, kde v týž den přijme hosty na recepci pražský primátor. Druhá hradčanská večeře proběhne o den později ve Vladislavském sále, kam je pozváno na 700 veličin světové politiky. V centru pozornosti policie bude také desítka hotelů, kde budou ubytováni delegáti summitu, mimo jiné Corinthia Towers proti KCP a InterContinental. Místem pobytu amerického prezidenta George Bushe a jeho doprovodu bude luxusní karlínský hotel Hilton, který v srpnu částečně zaplavila voda (EURO 42/2002).

Zóna duchů.

Hned za Hiltonem leží Karlín, periferní pražská čtvrť z poloviny 19. století, dnes přezdívaná město duchů. V létě sahala voda v těchto místech až do výše druhého nadzemního podlaží a podle toho to tam dodnes vypadá. Nefungují obchody, nejezdí tramvaje. Ze zhruba dvaceti tisíc obyvatel, kteří museli být evakuováni, se dosud do svých bytů mohla vrátit jen část. Tři domy se zřítily, dvaačtyřicet jich je neobyvatelných kvůli statickému narušení.
Během summitu už v Praze nebude platit popovodňový stav nebezpečí. Josef Lomička z magistrátního odboru krizového řízení však tvrdí, že zůstane řada dopravních omezení. Neprodyšně bude policií uzavřeno okolí KCP s přilehlým Vyšehradem, kam i místní obyvatelé budou smět vstupovat pouze na propustky. Uzávěra se týká ruzyňského letiště, Pražského Hradu a Obecního domu, kde má policie obavy, neboť blízká pěší zóna Na Příkopě má pro veřejnost zůstat otevřena. „Z mostů zůstane pro auta jistě uzavřen minimálně Palackého most,“ soudí Lomička.

FIN25

Poučeni z předloňského vývoje.

Proti setkání Severoatlantické aliance budou protestovat hlavně anarchisté. V hlavní den jednání, ve čtvrtek 21. listopadu se anarchistická demonstrace sejde na vinohradském náměstí Míru, odkud se po městě rozejdou průvody.
Demonstraci proti NATO chtějí 21. listopadu uspořádat na Staroměstském náměstí i komunisté sdružení v parlamentní Komunistické straně Čech a Moravy. Právě tato partaj kdysi pořádala v Praze – aniž by komukoli dovolila protestovat - schůzky vůdců zemí Varšavské smlouvy. V roce 1985 svým podpisem prodloužili trvání paktu o dalších třicet let, tedy do roku 2015. Varšavskou smlouvu však rozpustil na jejím posledním zasedání v Praze před jedenácti lety prezident Václav Havel. Důvodem chystaných protestů je prý snaha posílit roli Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). Magistrát neposkytne protestujícím žádné ubytování. V září roku 2000, když v Praze probíhalo výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, město udělalo vstřícný krok a nabídlo odpůrcům globalizace bydlení ve stanovém městečku na Strahově. Nabídka tehdy nejenže nebyla využita, stadion zůstal prázdný, ale navíc předměty ze stanů byly použity pro boj proti policistům. „Opakovat něco podobného rozhodně nebudeme,“ říká vicepremiér a ministr vnitra Stanislav Gross.

Jen aby neslzeli Pražané.

Pražané i čeští policisté se tváří tvář agresivním antiglobalizátorům ocitli poprvé právě před dvěma lety. Policie nebyla dostatečně vybavena a omezila se na hlídání vyhrazených prostor, zato si vybíjela zlost na zadržených. Ministr Stanislav Gross tentokrát slibuje profesionálnější a tvrdší přístup: dvakrát víc těžkooděnců, preventivní zamoření ulic slzným plynem, nedopustit řádění v ulicích. Výhrady proti konání akcí tohoto typu v historických jádrech měst, které bitky mohou poškodit, vznesl již v červnu primátorský kandidát pravicové Unie svobody Michael Hvížďala.
Pavel Bém, kterého do primátorského souboje vyslala Občanská demokratická strana, zdůrazňuje, že prioritou policistů během summitu musí být nejen bezpečnost delegátů, ale i Pražanů. „Před dvěma roky se ukázalo, že komunikovat s protestními skupinami se prostě nedá,“ dodává.

  • Našli jste v článku chybu?