Menu Zavřít

MEZI DIJONEM A LYONEM

9. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Vrcholy francouzského vinařského fortelu

Při našem putování po stezkách francouzských vinohradů jsme dorazili do oblasti Burgundska. Tato vinařská oblast se rozkládá na území čtyř okresů (departementů).
YONNE
-dle stejnojmenné řeky
Vinařský region:
- Chablis (východně od Auxerre)
- Burgogne-Irancy
- Sauvignon de St. Bris

CôTE d'OR
Pomineme–li excentricky položený region Chablis, pak se celá tato oblast nachází mezi Dijonem a Lyonem v pásmu asi 180 km a představuje přibližně 40 tisíc hektarů vinic. Z hlediska celkové plochy ve Francii (cca jeden milion ha) to není mnoho, ale z hlediska kvality a reputace patří tato oblast (alespoň některé její regiony) k vrcholům francouzského vinařského umění, tradice a fortelu. Zarputilý Burgunďan, pravda, považuje za burgundská jen vína z vinohradů Côte d Or, tedy Côte de Nuits, Côte de Beaune a možná ještě Côte Chalonnaise. My však chceme znát a umět, a proto si postupně projdeme celou oblast.
Historicky vděčí Burgundsko za zavedení pěstování révy dobyvatelským nájezdům Římanů a jejich legií. Na rozvoj vinohradnictví a vinařství měli pozitivní vliv vládcové, vévodové samostatného útvaru a zejména církev (kláštery v Citeaux a Cluny). Mniši, opatství a církev obecně se stali Burgundsku v pozitivním slova smyslu osudem, ale i prokletím: Církev zde byla rozhodujícím vlastníkem vinic (na rozdíl od Bordeaux, kde se jím stala vznikající buržoazie). Francouzská revoluce 1789 konfiskovala a rozdělila církevní majetky na malé díly. Napoleonem nově zavedený systém dědictví (dědí všichni bez rozdílu pohlaví a prvorozenosti) dokončil dílo.
Výsledkem je výrazná rozdrobenost viničních tratí z hlediska vlastnictví. Důsledkem je velmi významná role obchodníků (negociants), kteří skupují hrozny či vína od drobných pěstitelů, a zajišťují tak asi 70 procent veškerého obchodu s vínem.
Rozhodujícími odrůdami oblasti jsou Pinot noir a Gamay z červených a Chardonnay a Aligoté z bílých.

A) DEPARTEMENT YONNE
Vynecháme–li malé vinařské regiony tohoto okresu, tedy Bourgogne

  1. Irancy A. O. C. (100 ha) a Sauvignon de Saint–Bris V. D. Q. S. (450 ha), oba v blízkosti města Auxerre, o to větší pozornost musíme věnovat vinicím kolem městečka Chablis, jehož název vyvolává u milovníků vína respekt. Výhradně pěstovanou odrůdou je Chardonnay, rozprostírá se na 1900 ha v území 20 vesnic. Apelace Chablis se dělí do čtyř kategorií:

Apelace YONNE

MM25_AI

  • *a) Chablis Grand Cru
  1. A. O. C. dekretem z 13. 1. 1938
    Jen sedm přesně vymezených nejlepších tratí na svazích řeky Serein má právo na toto označení. Výroba je malá (šest až sedm tisíc hektolitrů), ale kvality opravdu výjimečné.
    b) Chablis Premier Cru
  2. A. O. C. dekretem z 27. 2. 1978
    V kvalitativním pořadí druhá apelace Chablis. K názvu Chablis se přiřazuje výraz Premier Cru, nebo přímo název viniční trati, nebo obojí. Jedná se o nejlepší tratě na obou březích řeky Serein nejen v Chablis, ale i v dalších obcích tohoto regionu. Vyrábí se 40 až 45 tisíc hektolitrů vysoce kvalitních vín.
    c) Chablis
  3. A. O. C. dekretem z 13. 1. 1938
    Tato apelace je vyhrazena pro vína z ostatních viničních tratí dekretem vymezených 20 obcí, ovšem tratí svahovitých po obou březích řeky Serein. Pokud se jedná o rovinu, tak ne výše než 200 až 300 m nad mořem a velmi dobře prosluněnou. Vyrábí se zde asi 85 000 hl.
    d) Petit–Chablis
  4. A. O. C. dekretem z 5. 1. 1944
    Jedná se o vína z viničních tratí výše položených rovin či plošin. Jsou to vína příjemná, zpěvná, pijící se především mladá.
    Obecně ze Chablis (Chablis Grand Cru, Chablis Premier Cru a Chablis) pocházejí vína vznešená, plná šarmu, skvěle doprovázející ryby a dary moře. Nadchnou nás již jako vína mladá a rozvinou se v lahvové zralosti (deset i více let). Ve vaší vinotéce by měla být. Oceňte, jste–li takovým vínem obdarován. Naopak

    B) DEPARTEMENT Côte d'Or
    (Zlaté úbočí)
    Vinařský region:
    - Côte de Nuits (kolem města Nuits-Saint- Georges)
    - Côte de Beaune (kolem města Beaune)
    1) Côte de Nuits je vinařský region táhnoucí se od Dijonu na jih v délce asi 30 km a šířce 400 až 500 m, končící severně od města Beaune. Tvoří ho svahy a úbočí kolem města Nuits–Saint–Georges. Je to region nejlepších burgundských červených. Ze dvaceti tří nelepších tratí (Grands Crus), produkujících červená vína, je jich zde dvaadvacet.
    Apelace Côte de Nuits

    a) Côte de Nuits–Village
  5. A. O. C. dekretem z 20. 8. 1964
    - souhrnné označení pro vína pocházející z vyjmenovaných vesnic v okolí města Nuits–Saint–Georges.
    b) Apelace komunální
    - například Fixin A. O. C., Gevrey–Chambertin A. O. C. nebo Vosne–Romanée
    A. O. C. V tomto případě víme, že víno, bylo vyrobeno z hroznů vinic té které vesnice a byly přitom respektovány dekretem stanovené podmínky.
    c) Premier Cru
    - v rámci vesnice jsou označeny parcely, tratě (v Burgundsku se jim říká „climats ), které mají výborné podmínky pro pěstování révy.
    d) Grand Cru
    - takto označené parcely v rámci vesnice mají historicky nejlepší podmínky.

    Výborných tratí je ve vesnicích vícero, těch nejlepších je poskrovnu. Ty jsou rozloženy následovně:

    Vesnice Počet ha hl
    Grands Crus
    Gevrey–Chambertin 8 28,7 1600
    Morey–Saint–Denis 5 50,0 1700
    Chambolle–Musigny 1 8,2 320
    Vougeot 1 47,6 1620
    Vosne–Romanée 5 28,0 400
    Echézeaux 2 46,0 1300

    Shrnutí: Côte de Nuits = nejlepší burgundská červená vína (Pinot noir). Bílá (Chardonnay) jen okrajově, rosé rovněž okrajové (ve vesnici Marsannay).

    2) Côte de Beaune navazuje na Côte de Nuits severně od Beaune a pokračuje v délce přibližně 25 km a šířce až 2 km po městečko Sampigny–Les–Maranges. Princip apelací je stejný jako v Côte de Nuits, tedy:
    a) Côte de Beaune–Village a Côte de Beaune,
    b) Apelace komunální,
    c) Premier Cru,
    d) Grand Cru.

    Nalezneme zde vynikající červená vína. Labužník při vyslovení takových veličin, jako Aloxe–Corton, Pommard či Savigny–les– Beaune (názvy vesnic), jihne a ukápne mu „Pavlovova slina . Navíc zde na rozdíl od Côte de Nuits nalezneme i příhodné podmínky pro pěstování Chardonnay, a tudíž výrobu bílých vín. Není proto divu, že tento region má jen jedno Grand Cru v oblasti červených, zatímco sedm Grands Crus v oblasti bílých (dvě ve vesnici Aloxe–Corton a pět ve vesnici Puligny–Montrachet).
    Dokončení příště

    CHABLIS DOMAINES LAROCHE**

Při každoročním hodnocení vín z celého světa v roce 1998 prestižní anglický vinařský časopis WineSpectator vyhodnotil Chablis Grand Cru Blanchot 97 od firmy Laroche jako nejlepší bílé víno světa ročníku 97.
Počet bodů 99,9 (z možných 100) se neuděluje pokaždé.
Chardonnay z oblasti Chablis je víno suché, čisté bledě žluté barvy, s výrazným hroznovým aroma.
Domaine Laroche upouští od nových barikových sudů, jejichž vanilkové aroma by zbytečně utlumilo svěží minerální buket, tolik typický pro Chablis.
Servíruje se při 12°C a souzní s pokrmy: šneci na burgundský způsob, bezmasá zeleninová jídla (například chřest), jídla z hub, ryby, drůbež.

  • Našli jste v článku chybu?