Menu Zavřít

Mezi Rakouskem a Nizozemskem

6. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Setkání představitelů obchodního a politického světa se konalo minulý týden

FIN25

Setkání amerických a českých představitelů obchodního a politického světa se konalo minulý týden na pražském Žofíně. Hlavním pořadatelem byla společnost Teleaxis, jejíž šéf Peter Kovarčík byl jedním ze tří členů moderátorského tria, které akcí provázelo.
Největší atrakcí měl být projev bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Ten však nakonec zůstal za Atlantikem. Místo Clintona přijel Gene Sperling, který zastával v Clintonově administrativě významné místo šéfa Národního výboru pro ekonomiku (National Economic Council) a patřil mezi blízké spolupracovníky exprezidenta. Exkluzivní rozhovor s Genem Sperlingem přinese týdeník EURO v některém z dalších čísel.
Na konferenci se objevila i Charlene Barshefsky, bývalá zástupkyně Spojených států pro mezinárodní obchod a hlavní obchodní vyjednavačka Clintonovy vlády. Z mistrovství světa ve fotbale přijel nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jeden z otců společné evropské měny Robert A. Mundell (rozhovor s profesorem Mundellem přineseme v následujícím vydání). Přítomní tak měli možnost vyslechnout si hutnou přednášku o aktuálních otázkách mezinárodního měnového systému. Rozsahem příspěvku mohla Mundellovi konkurovat snad pouze Jeane Kirkpatricková, bývalá velvyslankyně USA u OSN a členka vlády prezidenta Reagana. Českou stranu reprezentovali například šéf ČSSD Vladimír Špidla, který přítomné seznámil s pozitivními charakteristikami české populace. „Abych vám naši zemi více přiblížil, jsme něco mezi Rakouskem a Nizozemskem,“ uvedl Špidla. Bohužel v plénu seděli povětšinou zástupci českých společností, médií nebo budoucí či minulí řečníci, kteří mají o České republice poněkud bližší představy. Místopředseda vlády Pavel Rychetský rovněž mluvil o tom, co je mu nejbližší a to sice o českém právním prostředí. „Dnes máme k dispozici právní prostředí odpovídající západoevropským standardům,“ ubezpečil přítomné.

  • Našli jste v článku chybu?