Švýcarská prokuratura dnes oznámila, že zahájila vyšetřování špionážních aktivit nejmenované "zpravodajské služby" namířených proti turecké komunitě ve Švýcarsku. Napsaly to tiskové agentury s odvoláním na sdělení poskytnutá prokuraturou. Podle médií jde zjevně o činnost tureckých tajných služeb.
Trestní stíhání v této věci podle informací poskytnutých agentuře AFP začalo už 16. března poté, co federální prokuratuře dala souhlas s vyšetřováním švýcarská vláda. Justice ale odmítla k případu sdělit jakékoli podrobnosti včetně toho, kterých osob a organizací se týká.
Prokuratura pouze uvedla, že má „reálné podezření“, že „jistá politická zpravodajská služba“ špehovala „tureckou komunitu ve Švýcarsku“.
Podle agentury DPA někteří politici v uplynulých týdnech spustili poplach kolem informací, že neznámí lidé z Turecka ve Švýcarsku natáčeli účastníky akcí kritických vůči vládě v Ankaře.
Mezi Evropou a Tureckem to skřípe. Čtěte více:
Erdogan: Rutte vyhrál volby, ale ztratil přátelství Turecka
Kdo s koho? Spor s Tureckem v Nizozemsku před volbami posílí liberály i Wilderse
Turecko si kvůli roztržce předvolalo nizozemského velvyslance
Švýcarští Zelení kromě toho zveřejnili dopis, který byl podle jejich tvrzení odeslán z tureckého velvyslanectví v Bernu do Ankary. V něm bylo několik organizátorů takových akcí obviněno z podpory muslimského duchovního Fethullaha Gülena.
Gülen žije v exilu ve Spojených státech a turecká vláda tvrdí, že byl osnovatelem loňského zmařeného pokusu části turecké armády o puč. Duchovní to rozhodně popřel a pokus o převrat odsoudil.
Podezření, že turecké zpravodajské služby se snaží ovlivňovat Turky žijící v zahraničí a sbírají informace o osobách kritizujících tureckou vládu, panuje i v Německu.
Přečtěte si, jak Erdogana komentuje Pavel Páral: